NávodyWindows

Takto môžete z Windows 11 odstrániť staré a nepotrebné súbory, ktoré vám zaberajú miesto a spomaľujú počítač

Prostredníctvom týchto nastavení vo Windows 11 môžete odstrániť staré a nepotrebné súbory, ktoré vám zaberajú priestor a spomaľujú počítač.

Počítače plynúcim časom, čím sú staršie, zvyknú byť pomalšími. Dôvodov prečo sa tak deje, je viacero. Jedným z nich je však i hromadenie nevyžiadaných súborov. Ide o rôzne súbory pochádzajúce z prehliadania internetu, zvyšky softvéru, zahltená vyrovnávacia RAM pamäť a podobne. Inými slovami, nevyžiadané súbory nielen že zaberajú úložný priestor, ale i spomaľujú počítač. Otázkou je, dá sa s týmto typom súborov nejako zatočiť? Odpoveď je áno, tak ako vo Windows 10, tak i Windows 11 disponuje viacerými nástrojmi, prostredníctvom ktorých viete tieto súbory z vášho zariadenia odstrániť.

Nižšie si ukážeme, ako môžete vystaviť nevyžiadaným súborom červenú. Poďme sa pozrieť, ako na to!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako odstrániť z Windows 11 počítača nevyžiadané súbory?

Prvou otázkou, ktorú musíme zodpovedať je, čo sú to nevyžiadané súbory? Vo všeobecnosti, ide najmä o typ súborov, ktoré sú vytvorené počítačom počas používania rôznych programov. Tieto súbory sú nevyhnutné na to, aby mohli programy v danom momente riadne fungovať. Neskôr však už nie sú potrebné. Rovnako ide i o súbory, ktoré stiahneme do zariadenia, ale neskôr s nimi nepracujeme, či staré a nevyužívané systémové súbory.

Zapnite si funkciu Senzor úložiska

Jednou zo základných funkcií, ktorá je predvolene vypnutou, je Senzor úložiska. Čo to je? Ide o funkciu, ktorá v pravidelnom intervale odstraňuje z počítača nepotrebné súbory. Nájdete ju potom, ako si otvoríte nastavenia vášho počítača a z hlavnej ponuky vyberiete možnosť Úložisko. Následne zrolujte ponuku do sekcie Správa úložiska a aktivujte funkciu Senzor úložiska.

Rovnako vám dávame do pozornosti, že potom, ako kliknete na možnosť Senzor úložiska, tak budete presmerovaný do nastavení funkcie, kde si budete môcť prispôsobiť, ako často má funkcia čistiť počítač od starých a nepotrebných súborov. Odporúčame vám nastaviť interval na 2 týždne a to ako pre súbory v koši, tak i pre stiahnuté súbory.

Senzor uloziska_nastavenia prisposobenia ako casto sa maju odstranovat subory
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem iného, dovoľte nám dať vám do pozornosti i položku Odporúčané na vyčistenie, ku ktorej sa dostanete prostredníctvom karty Úložisko. V prípade, ak ste robili upgrade z Windows 10 na Windows 11, tak v rámci tejto ponuky, nájdete najmä súbory z predošlých verzií systému, ktoré už nebudete potrebovať. Ako môžete vidieť, v našom prípade ide o takmer 19GB dát, čo nie je málo.

Odstranenie starych systemovych suborov po aktualizacii na Windows 11
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako odstrániť dočasné súbory vo vašom počítači?

Vráťme sa teraz do ponuky Úložisko, kde nájdete i položku Dočasné súbory. Potom, ako otvoríte túto ponuku, tak uvidíte prehľad dát, ktoré boli stiahnuté do zariadenia, ale už nie sú aktívne využívané. Ide napríklad o dočasné internetové súbory, miniatúry obrázkov, a podobne. Všetky tieto dáta môžete odstrániť.

Pevne veríme, že tipy na nastavenia vyššie, boli pre vás užitočné a hlavne, že ich využijete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close