Takto môžeš zdieľať internet z mobilu do počítača bez prehrievania smartfónu a poškodzovania batérie

Pozri sa, ako môžeš zo smartfónu zdieľať internet do počítača tak, aby sa ti neprehrievala batéria telefónu. Pomôžeš tak predísť jej rýchlejšej degradácii.

prehrievanie smartfonu a zdielanie wi-fi hotspot
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Internet patrí dnes k „povinnej výbave“ v každej domácnosti či na pracovisku. Niekedy ale môže nastať situácia, že ti internet vypadne. V tomto prípade najčastejšie počkáme, kým poskytovateľ internetu chybu odstráni a internet sa nám „rozbehne“. Niekedy ale, takýto výpadok môže prísť v tej najmenej vhodnej chvíli. Napríklad počas hovoru so šéfom, alebo keď musíš dokončiť prácu a odoslať ju klientovi. V tomto prípade najčastejšie siahneme po mobilnom internete a zapneme si funkciu hot-spot.

Hot-spot je dnes základnou funkciou smartfónov a umožňuje zdieľať mobilný internet ako Wi-Fi. Zapnutie tejto funkcie je pomerne jednoduché. Je možné tak spraviť cez notifikačnú lištu, prípadne cez nastavenia smartfónu. Pri prvom spustení Wi-Fi z mobilu je ale potrebné sieť nakonfigurovať. To znamená, že ju zaheslovať, nastaviť 2,4 GHz, resp. 5 GHz pásmo a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak si túto funkciu už v minulosti použil, tak určite vieš, že ruka v ruke spolu s ňou ide aj jeden neduh, ktorým je prehrievanie batérie. Často okrem iného, keď spustíme hot-spot, tak smartfón pripojíme aj k nabíjačke, aby sa nám batéria mobilu nevybíjala, čo generuje ďalšie teplo. Nikomu určite nie je potrebné zvlášť vysvetľovať, že sprievodným javom prehrievania batérie je, že rýchlejšie degraduje. Inými slovami, bude ti slúžiť pri ďalšom nabití o niečo kratšie, lebo nebude schopnou udržať toľko energie. Samozrejme, ak ide o „ojedinelý prípad“, tak následok prehriatia nebude katastrofický, no ak sa tento stav opakuje pravidelne, tak batériu v mobile budeš musieť vymeniť oveľa skôr, než je to bežné.

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Prehrievanie spôsobuje rýchlejšiu degradáciu elektrolytu, čo vedie k strate jeho vodivosti. Okrem iného vysoké teploty môžu prispieť k tvorbe dendritov (kovových výrastkov) na elektródach. Ako už asi tušíš, tak tieto chemické reakcie sú nežiadúce.

Ako zabrániť prehrievaniu batérie pri zdieľaní internetu

Existuje ale jednoduchý trik, aby si zabránil neprimeranému prehrievaniu batérie, keď zdieľaš zo smartfónu internet do počítača. Všetko, čo budeš k tomu potrebovať, je kábel, ktorým prepojíš smartfón s počítačom.

Akonáhle zapneš zdieľanie internetu, a potom pripojíš svoj smartfón cez kábel k počítaču, tak ti v nastaveniach telefónu pribudne nová možnosť, ako môžeš zdieľať internet. V prípade smartfónov Samsung postupuj nasledovne.

  • Po zapnutí hot-spot otvor Nastavenia smartfónu.
  • Klikne teraz na možnosť Pripojenia.
  • V ďalšom kroku z ponuky vyber možnosť Mobilný bod a zdieľanie pripojenia.
  • Teraz z ponuky vyber možnosť Zdieľanie pripojenia cez USB.

Ak by si potreboval návod vidieť aj na snímkach obrazovky, tak ti ich prikladáme nižšie.

K týmto nastaveniam sa môžeš na telefónoch inej značky dostať rôzne, no cesta by nemala byť moc odlišnou.

Následne, ako budeš zdieľať internet z mobilu cez kábel do počítača, tak uvidíš v spodnej lište na počítači ikonu obrazovky a kábla. Viď snímku obrazovky nižšie.

ako zdielat internet z mobilu bez toho aby sa prehrievala bateria_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ju vidíš, tak to znamená, že internet čerpáš teraz z mobilu nie ale cez Wi-Fi, ale cez kábel. Vďaka tejto finte, sa ti nebude prehrievať neprimerane smartfón a nepoškodíš si tak batériu. Okrem iného, tak si môžeš nabíjať aj smartfón. Výhodou je, že z notebooku ho nabíjaš výrazne (šetrnejšie) pomalšie, ako cez bežnú nabíjačku. Vďaka tomu sa ti nebude tvoriť neprimerane teplo, ktoré by mohlo batériu v mobile poškodiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre