SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Takto môžeme vyvrátiť jednu zo základných teórií vesmírnej evolúcie: Prečo by sme to ale robili?

Autori novej štúdie prišli s metódou, ako vyvrátiť kozmickú infláciu, o ktorej sa v posledných rokoch začalo pochybovať.

Krátko po veľkom tresku nastalo obdobie kozmickej inflácie, doba počas ktorej sa vesmír rapídne rozpínal, aspoň tak to tvrdia všeobecne akceptované teórie. Vedci z University of Cambridge však prichádzajú s teóriou, podľa ktorej by sa predstava o rapídne sa rozpínajúcom kozme mohla vypustiť bez toho, aby vznikli ďalšie problémy.

Toto tvrdene zakladajú na výskume, ktorý ich doviedol k jasnému signálu vyraďujúcemu kozmickú infláciu z evolúcie vesmíru. Tým signálom je kozmické gravitačné pozadie. Autorom štúdie sa ho nepodarilo zachytiť, no vo svojej práci vysvetľujú, že by sme ho dokázali zaznamenať aj za pomoci dnešnej technológie, no bude to obrovská výzva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kozmická inflácia nám pomáha vysvetliť viaceré problémy spájajúce sa so vznikom vesmíru,“ vysvetľuje Sunny Vagnozzi, jeden z autorov štúdie.

Kozmická inflácia zároveň dokáže vedcom vysvetliť to, prečo je štruktúra vesmíru taká, aká je. Existuje niekoľko modelov, ktoré sú však mimoriadne flexibilné. Vedci sa preto obávajú, že túto teóriu nemožno vyvrátiť. Ak sa nedá preukázať správnosť alebo nesprávnosť vedeckej teórie, potom sa stáva nedôveryhodnou. Vedci sa preto pokúsili teóriu otestovať nezávisle.

Rozpínal sa vesmír krátko po vzniku?

Po prvýkrát sa pochybnosti o expanzii vesmíru krátko po veľkom tresku objavili v roku 2013. V tej dobe satelit Planck zachytil prvé merania kozmického mikrovlnného pozadia – prvého svetla, ktoré vo vesmíre vzniklo. Výsledky sa brali ako dôkaz kozmickej inflácie, no niektorí si všimli, že by mohli byť pravým opakom, teda znakom, že sa kozmická inflácia nikdy nestala. Údaje zo satelitu Planck totiž prinášali viac otázok ako odpovedí.

Predpokladá sa, že štúdiom častíc, ktoré sa označujú ako neutrína by mohli vedci nahliadnuť do obdobia, ktoré predstavuje sekundu po veľkom tresku. Vďaka tomu by zistili, ako sa vesmír vyvíjal krátko po vzniku. Zároveň existuje možnosť, ako sa pozrieť ešte „ďalej“ do minulosti. V novej štúdii autori vysvetľujú, že by sa to dalo štúdiou gravitonov, čo sú častice sprostredkujúce gravitačnú silu.

Autori štúdie vysvetľujú, že v moment, kedy vesmír umožnil voľné šírenie gravitonov, vzniklo gravitačné pozadie, ktorého teplota sa pohybuje menej než jeden stupeň nad absolútnou nulou. Ide o najnižšiu možnú teplotu vo vesmíre, pri ktorej zastáva pohyb častíc. Gravitačné pozadie (CGB) by však podľa teórie veľkého tresku nemalo existovať. Rapídna kozmická inflácia by „zriedila“ gravitony tak, že by sa už nedali odhaliť.

Zároveň však vzniká príležitosť na test, ktorý by overil správnosť nášho vnímania vesmíru. Ak by sa vedcom podarilo zachytiť kozmické gravitačné pozadie, potom sa obdobie kozmickej inflácie nikdy nestalo. Tieto dve teórie totiž nemôžu existovať súčasne.

„Teória veľkého tresku však existenciu CGB nepripúšťa, pretože naznačuje, že exponenciálna inflácia novorodeného vesmíru rozriedila relikvie, ako je CGB, do takej miery, že sú nezistiteľné.“, hovoria vedci.

Jasný a nevyvrátiteľný dôkaz gravitačného pozadia by boli gravitačné vlny s frekvenciou 100 GHz, no tie nebude vôbec jednoduché zachytiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close