Takto jednoducho zrýchliš svoj Windows počítač. Zaberie ti to pár sekúnd a pôjde ti o poznanie rýchlejšie
Pozri sa, ako jednoducho môžeš zrýchliť svoj Windows počítač pomocou pár kliknutí.
Zdá sa ti tvoj počítač pomalý? Existuje viacero osvedčených spôsob, ako mu môžeš dať nový vietor do plachiet. Inými slova, ako môžeš účinne zrýchliť svoj Windows počítač. Niektoré triky, resp. nastavenia tvojho zariadenia, sú náročnejšie na realizáciu ako iné. My ti dnes dáme do pozornosti jedno nastavenie, ktorého úprava ti zaberie pár desiatok sekúnd a zrýchlenie zariadenia uvidíš hneď.
Poďme sa nižšie pozrieť, ako zrýchliš svoj počítač.
Ako zrýchliť Windows počítač
Prejdime rovno k samotnému návodu, ako ho môžeš zrýchliť. Ako sme vyššie spomínali, zaberie ti to len pár sekúnd. Pomocou nastavenia nižšie vypneš rôzne nepotrebné efekty v počítači, ktoré využívajú zdroje tvojho zariadenia. Nemusíš sa báť, že by ti počítač potom nepracoval ako má. K správnemu fungovaniu počítača ich vôbec nepotrebuješ. Rovnako rýchlo môžeš tieto efekty neskôr aj zapnúť, ak by si si to rozmyslel a chcel by si mať tieto efekty aktívne.
- Stlač klávesovú skratku Windows + R.
- Otvorí sa ti riadok „Spustenie“, do ktorého vpíš sysdm.cpl. Následne stlač Ok.
- Teraz sa ti otvorí karta s názvom Vlastnosti systému. Preklikni sa na Spresnenie vo vrchnej ponuke.
- Klikni na možnosť Nastavenie (výkonu).
- Teraz zmeň preddefinovanú možnosť na Nastaviť s cieľom dosiahnutia lepšieho výkonu.
- Nastavenie potvrď a ulož.
Ak by si potreboval vidieť návod na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme krok po kroku.
Ako sme vyššie spomínali, tak pomocou nastavení vyššie vypneš efekty v systéme Windows. Tie reálne k fungovaniu nepotrebuješ, aby si mohol počítač regulárne používať. Výsledkom bude, že zariadenie bude fungovať o niečo rýchlejšie. Efekt k lepšiemu uvidíš hneď, ako tieto nastavenia upravíš.
Neprehliadni
Keď už si v rámci týchto nastavení, dovoľ nám, upozorniť ťa, že v rámci karty Spresniť môžeš potenciálne zvýšiť virtuálnu RAM pamäť na úkor úložiska. Tú si zvýš, ak máš dostatok voľného úložiska (napr. 40 a viac %).
Ak by si chcel vedieť, na čo slúži RAM pamäť, tak viac sme sa tejto téme venovali v tomto článku. Čo je to virtuálna RAM pamäť, sa môžeš dočítať v tomto článku. Vo svojej podstate ale ide o dodatočný priestor pre úlohy, ktoré práve vykonávaš.
Aj zmena týchto nastavení ti môže pomôcť
Dovoľ nám, dať ti tiež do pozornosti ďalšie tipy. Napríklad, ako môžeš vypnúť aplikácie, ktoré sa ti spúšťajú pri zapínaní počítača. Tie častokrát bežia na pozadí zariadenia a spotrebúvajú zdroje počítača.
Rovnako dôležité je, aby si mal dostatok voľného priestoru. V ideálnom prípade by si mal mať najmenej 20 % voľného úložiska, aby ti zariadenia fungovalo plynulo a bez sekania. Ak nevieš, čo vymazať, tak môžeš zo zariadenia odstrániť napríklad dočasné súbory. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o gigabajty dát, ktoré aktívne už nepoužívaš.
Rovnako ti pomôcť môže vypnutie funkcie indexovania všetkého, čo robíš na počítači. Vďaka tejto funkcii môžeš rýchlejšie vyhľadávať informácie v počítači. Ale na druhej strane, spomaľuje to zariadenia, lebo všetko, čo na ňom robíš, sa ukladá do pamäte.
Pevne ale veríme, že vypnutie nepotrebné „balastu“ v podobe rôznych animácií či efektov, bude stačiť, aby si dosiahol rýchlejšie zariadenie.
Komentáre