Takto jednoducho zistíte, či sa niekto cudzí prihlasuje do vášho Facebook účtu bez vášho vedomia
Facebook ponúka možnosť zistiť, kedy, kde a cez aké zariadenie ste sa prihlásili do Facebook účtu. Tieto funkcie vám rovnako prezradia, či sa neprihlasuje do vášho účtu niekto cudzí.
Facebook ponúka veľa nastavení súkromia, no aj napriek nim sa môže nešťastne stať, že k vášmu účtu získa prístup niekto, kto by ten prístup mať nemal.
Čo všetko hrozí, ak sa niekto cudzí dostane k vášmu účtu? Útočník prakticky získava prístup ku všetkým informáciám, ktoré ste do Facebooku zadali. Zároveň môže vidieť všetky vaše čety s priateľmi, poslané fotografie a oveľa viac. V najhorších prípadoch vás môže útočník vymknúť z účtu a cez váš profil vykonávať online podvody. Každú podozrivú aktivitu by ste si mali všímať a konať čo najrýchlejšie. Lenže ako na to?
Aké zariadenia majú prístup k vášmu účtu?
Facebook ponúka skvelú funkciu, ktorá vám ukáže, kto a odkiaľ sa do vášho účtu prihlasuje. Ak v týchto nastaveniach uvidíte zariadenie alebo lokáciu, ktorú nepoznáte, môžete rýchlo tomuto prihláseniu zablokovať prístup. Otvorte si Facebook a vpravo hore kliknite na ikonu vášho profilu. Následne kliknite na ikonu ozubeného kolieska a v novom okne si zvoľte možnosť Centrum účtov.
V novom okne nájdite možnosť Heslo a zabezpečenie. V novom okne uvidíte možnosť Kde ste prihlásený. Kliknite na ňu a otvorí sa vám okno, kde nájdete váš účet.
Kliknite teraz na vaše meno a otvorí sa vám zoznam zariadení. Ak v zozname uvidíte zariadenie, ktoré nepoznáte, alebo ho už nepoužívate, môžete sa z neho odhlásiť.
Neprehliadni
Čo ak sa ale útočník odhlasuje a prihlasuje k môjmu účtu?
Pomocou návodu vyššie zistíte, či je niekto cudzí prihlásený k vášmu účtu. No čo ak útočník sa prihlási a neskôr odhlási? Aj na toto myslia nastavenia Facebooku. V tomto prípade sa môžete pozrieť na históriu prihlásení. Postup je veľmi podobný, no v tomto prípade, ako si otvoríte Nastavenia, tak nekliknete na Centrum účtov, ale zrolujete ponuku k možnosti Záznam o činnosti. Následne kliknite na možnosť Informácie o zabezpečení a prihlasovaní a potom na Kde ste sa prihlásili. V rámci tejto karty sa môžete pozrieť, kde a kedy ste sa prihlásili k vášmu účtu. Inými slovami, uvidíte históriu vašich prihlásení. Ak nájdete prihlásenie, ktoré nespoznávate, napríklad z inej krajiny, tak niekto cudzí sa prihlásil k vášmu účtu.
Čo robiť, ak tam uvidíte neznáme zariadenie?
Ak ste si všimli, že sa na váš účet prihlasovalo neznáme zariadenie, okamžite toto zariadenie odstráňte. Následne odporúčame zmeniť si heslo na Facebooku a všetkých službách, ktoré používajú rovnaké heslo. Dobrým bezpečnostným krokom je aj zapnúť si dvojstupňové overenie.
Dvojstupňové overenie zabraňuje hackerom nabúrať sa do vášho účtu, ak sa im podarilo zistiť vaše prihlasovacie meno a heslo. Na prihlásenie totiž potrebujú ešte bezpečnostný kód, ktorý vám príde buď ako SMS alebo do e-mailu. Dobré je tiež skontrolovať všetky aplikácie, ktoré majú prístup k vášmu Facebook účtu. Dnes sa dá registrovať na rôzne portály aj pomocou tejto sociálnej siete. To síce šetrí čas, no zároveň tejto službe ponúkate informácie, ktoré by ste v prípade manuálnej registrácie zadávať nemuseli. Vo všeobecnosti ale platí, že prístup k vášmu Facebooku by mali mať len tie aplikácie, ktoré reálne využívate.
Existuje niekoľko krokov, ktoré by ste mali urobiť ihneď po tom, ako zistíte, že váš účet bol hacknutý. Bezpečnosť online nie je záležitosť, ktorá by sa mala v dnešnej digitálnej dobe brať na ľahkú váhu. Do pozornosti dávame aj tento článok, v ktorom lepšie opisujeme jednotlivé kroky, ak sa váš účet stal obeťou útoku.
Komentáre