Vesmír

Takto chcela NASA v minulosti zachrániť astronautov z raketoplánov v prípade nehody

Popri programe vesmírnych raketoplánov NASA vyvíjala aj bizarný záchranný systém PRE. Do praxe sa ale nedostal.

Ostať uväznený vo vesmíre je horor, ktorí si mnohí z nás nedokážu predstaviť, no astronauti museli počítať aj s touto alternatívou. Misie do vesmíru so sebou nesú obrovské množstvo rizika a ak by sa niečo pokazilo, mať poruke riešenie môže byť rozdiel medzi životom a smrťou.

Popri programe vesmírnych raketoplánov americká NASA pracovala na „ochrannej guli“, ktorá by dokázala v prípade potreby transportovať jedného astronauta z poškodeného raketoplánu do záchranného raketoplánu. Vesmírna agentúra vyrobila koncept zariadenia Personal Rescue Enclosure, alebo v skratke PRE, ktorý sa častokrát prezýval ako záchranná guľa. Toto zariadenie sa však do praxe nikdy nedostalo, informuje Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by niekedy došlo k poškodeniu raketoplánu na orbite Zeme, veliteľa a nákladový špecialista by vošli do systému PRE, zatiaľ čo pilot a špecialista misie by si obliekli skafandre,“ píše NASA.

Systém PRE mal objem len 0.33 kubického metra a skladal sa z troch vrstiev látky – z uretánu, kevlaru a vonkajšej termálnej vrstvy. Kapsula mala jedno okno a zips slúžiaci ako dvere. Do kapsule sa vošiel jeden astronaut, ktorý v nej dokázal prežiť približne hodinu. Na prvý pohľad sa tento systém nejaví ako najlepší, vznikol však pre prípady, kedy nebolo dostatočné množstvo skafandrov pre všetkých.

Posádka raketoplánov totiž nemala oblečené skafandre a ak by došlo k nehode, vliezla by si do záchrannej gule. Systém PRE ostal pripevnený k raketoplánu až dokým sa nevyrovnal tlak v prechodovej komore. Astronaut záchrannej misie by v skafandri priletel k systému PRE a astronauta v ňom by dotlačil do záchranného raketoplánu. V prípade núdze mohlo kapsulu transportovať aj robotické rameno Canadarm.

Prečo nešiel systém PRE do praxe?

Stačí sa pozrieť na obrázok záchrannej gule a určite sa vám, rovnako ako aj vedcom z NASA, objaví v hlave pár otázok. Americká vesmírna agentúra sa pred začiatkom programu vesmírnych raketoplánov chválila nielen samotnými strojmi, ale aj záchranným systémom PRE. Táto nepraktická guľa sa dostala aj na stránky populárnych vedeckých časopisov.

V prípade núdze mohol byť systém PRE to, čo rozhodlo o živote a smrti vo vesmíre. Nakoniec však zvíťazil zdravý rozum a každý astronaut dostal svoj skafander. Dnes astronauti používajú záchranný systém SAFER. Ide v podstate o drobný jetpack, ktorý umožní človeku pohyb vo vákuu v prípade ak ochranné lano zlyhá. Astronaut sa tak môže dopraviť bezpečne na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tento systém sa používa už od roku 1994.

Program vesmírnych raketoplánov mal svoje problémy, no našťastie počas neho nikto neumrel alebo sa nezranil vo vesmíre. Ak by táto situácia nastala v budúcnosti, systém SAFER je oveľa lepšou alternatívou.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close