Takto bude vyzerať budúcnosť AI podľa Samsungu: Spoločnosť predstavila technológie, ktoré umožnia jej implementáciu

Samsung predstavuje novú generáciu procesných uzlov a ukazuje budúcnosť AI.

Samsung odhaľuje budúcnosť AI
Zdroj: Pixabay (Placidplace), Wikimedia (Samsung), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Samsung dnes odhalila nové technologické inovácie a zároveň priblížila jej víziu toho, akým smerom chce spoločnosť viesť vývoj AI technológií.  

Zároveň predstavuje aj svoje dva nové špičkové procesné uzly SF2Z a SF4U. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“V čase, keď sa množstvo technológií vyvíja okolo umelej inteligencie, kľúčom k jej implementácií sú polovodiče s vysokým výkonom a nízkou spotrebou energie. Popri našom overenom GAA procese, optimalizovanom pre AI čipy, plánujeme predstaviť aj integrovanú CPO optickú technológiu. Zákazníkom chceme ponúknuť AI riešenia, ktoré potrebujú v tomto období transformácie,” tvrdí doktor Siyoung Choi zo spoločnosti Samsung.

Prelomové technológie

Dnešná konferencia Samsungu predstavila aj prezentácie od lídrov v oblasti umelej inteligencie, CEO spoločnosti Arm, Rene Haasa a CEO spoločnosti Groq Jonathan Rossa. Tí rozprávali o partnerstve so Samsungom v oblasti umelej inteligencie a výziev, ktoré táto nová technológia predstavuje.  

Samsung odhaľuje budúcnosť AI
Zdroj: Pixabay (SuttleMedia)

2 nanometrový procesný uzol SF2Z v sebe ukrýva technológiu BSPDN (backside power delivery network). Ide o systém, ktorý umiestnil energetické cievky na zadnú stranu doštičky, aby zabránili obmedzeniam vo výkone medzi energiou a signálnymi líniami. Aplikovanie technológie BSPDN prináša väčší výkon v porovnaní s prvogeneračným 2 nm procesným modulom SF2. Samsung plánuje začať masovú produkciu SF2Z v roku 2027.  

SF4U je 4nm variant, ktorý taktiež prináša zlepšenia vo výkone. V tomto prípade chce Samsung začať produkciu v roku 2025. Spoločnosť taktiež potvrdila, že prípravy pre SF1,4 pokračujú hladko. Spoločnosť dosahuje vytýčené míľniky v oblasti výkonu a predpokladá, že masová produkcia začne podľa plánov v roku 2027.  

Samsung prinesie špičkový výkon pre implementáciu AI

S nástupom AI éry sa technológie ako GAA stali mimoriadne dôležité, aby spoločnosti dokázali dosiahnuť výkonové požiadavky, ktoré AI softvér vyžaduje. Samsung už tretí rok masovo produkuje technológiu GAA a tá neustále demonštruje čoraz väčšiu vyspelosť vo výkone.  

Ďalším z hlavných bodov konferencie bolo predstavenie platformy Samsung AI Solutions, ktorá pod sebou spája niekoľko kľúčových spoločností. V tejto platforme spája silu niekoľkých spoločností, čo umožňuje poskytovať špičkový výkon pre zákazníkov a prispôsobiť AI ich požiadavkám. To by chceli stihnúť do roku 2027.  

Popri tom všetkom plánuje Samsung každého 13. Júna usporiadať fórum SAFE (Samsung Advanced Foundry Ecosystem). Toto fórum poslúži na diskutovanie o prispôsobiteľných technológiách a riešeniach, ktoré sú navrhnuté špecificky pre potreby umelej inteligencie. Na tohtoročnom fóre prehovoria experti a lídri v oblasti umelej inteligencie o budúcnosti čipov a systémov, ktoré by dokázali podporovať technológiu umelej inteligencie.  

Nie je prekvapením, že sa Samsung púšťa plnou parou do implementácie AI technológií, rovnako ako Microsoft, so svojimi počítačmi Copilot+, ktoré sa dostanú na trh ešte tento rok.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre