Takmer 3-tisíc ročná kožená zbroj si prešla obrovskú cestu: Ako sa dostala do hrobky neznámeho muža?

Na severozápade Číny vedci objavili takmer kompletnú koženú zbroj, ktorá si musela prejsť poriadny kus cesty.

Ako sa kožená zbroj dostala do hrobu neznámeho muža v severozápadnej Číne?
Zdroj: Wikimedia (Public domain), D.L. Xu, P. Wertmann, M. Yibulayinmu, Úprava: Vosveteit.sk

V severozápadnej Číne výskumníci objavili jedinečnú koženú zbroj, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou patrila jazdcovi. Na zbroj s v roku 2021 bližšie pozreli výskumníci z Univerzity v Zürichu, ktorí odhadujú, že vznikla v šiestom až ôsmom storočí pred Kristom.

Presnejšie vznikla v Neoasýrskej ríši a do Číny sa dostala o niečo neskôr. Samotnú zbroj našli vedci v roku 2013 a predstavuje takmer kompletnú koženú šupinovú zbroj. Nachádzala sa v hrobke približne 30-ročného muža. Zbroj prežila vďaka mimoriadne suchým podmienkam v oblasti dnešného mesta Turfan na severozápade Číny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šupinové zbroje dokázali ochrániť dôležité orgány bojovníka bez toho, aby do veľkej miery ovplyvňovali jeho pohyblivosť. Neboli však až tak odolné proti bodným ranám, preto ich neskôr nahradili lamelové alebo krúžkové zbroje. Skladali sa s horizontálnych „šupín“, ktoré boli našité na základnej vrstve. Podobné zbroje boli v danej dobe veľkou vzácnosťou, hlavne kvôli ich zdĺhavej a náročnej výrobe. Šupinovú zbroj ste preto mohli vidieť len na vysokopostavených členoch spoločnosti. Zároveň sa nestávalo, že by sa zbroj pochovávala s jej majiteľom.

Štandardná výbava?

V dobe šiesteho až ôsmeho storočia pred Kristom však začali vznikať mocné ríše, čo viedlo k vývoju nového druhu šupinových zbrojí. Tieto neboli až tak drahé a vyrábali ich z kože, železa alebo bronzu. Objavená kožená zbroj sa skladala z 5444 menších a 140 väčších šupín. Celá vážila približne 4 až 5 kg. Chránila primárne torzo, boky a kríže. Zbroj sa oblieka rýchlo a nevyžaduje si pomoc ďalšieho človeka.

„Zbroj tohto typu bola profesionálne vyrábaná vo veľkých množstvách. Koče sa stávali čoraz prominentnejšími v bojoch na Strednom východe, preto museli vymyslieť aj špeciálnu zbroj, ktorá by jazdcov chránila. Predpokladáme, že podobné zbroje boli štandardom vojska Neoasýrskej ríše,“ informuje Patrick Wertmann.

Hoci je objavená zbroj prvou svojho druhu, archeológom sa na území severozápadnej Číny podarilo objaviť podobné brnenie. To zdieľa niekoľko štylistických a funkčných podobností. Zatiaľ sa o histórii tejto výbavy veľa nevie, no podľa autorov výskumu mohli zbroje patriť dvom odlišným typom jednotiek. Jedna pre jazdu, druhá pre pechotu.

Zároveň sa nevie ani to, či zbroj patrila členovi neoasýrskych ríše alebo išlo o žoldniera, ktorý pre armádu pracoval. Zároveň mohol byť majiteľom niekto, kto si zbroj získal buď v boji alebo iným spôsobom.

„Zatiaľ nedokážeme povedať ako skončila šupinová zbroj tam, kde skončila. Každopádne ide o jeden zo vzácnych dôkazov o tom, že v priebehu prvého tisícročia pred Kristom sa technológie zo západu dokázali dostať na východ,“ dodáva Wertmann.

Neoasýrska ríša vznikla, keď asýria začala dobíjať štáty pri Eufrate a v severnej Mezopotámii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre