Tajomný šum, či praskanie uprostred noci: Už ste počuli zvuky polárnej žiary? Je to zvláštnejší fenomén, než sa môže zdať

Viac ako sto rokov sa nevedelo prísť na kĺb tejto záhade, no najnovšie nahrávky prekvapili aj samotných vedcov.

Zvuk polárnej žiary je väčšou záhadou, než sa môže zdať
Zdroj: Unsplash (Johannes Groll), Úprava: Vosveteit.sk

Ak budete niekedy sledovať polárnu žiaru, nezľaknite sa zvláštnych zvukov. Ak sa nachádzate vo vyšších polohách tak je možné, že okrem nádhernej hry svetiel začujete niečo, čo mnohí opisujú ako zvuk vzdialeného vodopádu, praskanie, alebo jemný statický šum.

Tieto zvuky sú veľmi jemné a ľahko sa stane, že ich prepočujete. Typicky sa ale objavujú pri silnejších polárnych žiarach. Nová štúdia ale naznačuje, že tieto zvuky existujú vysoko v atmosfére aj keď ich nepočujeme a v niektorých prípadoch možno aj vtedy, ak sa na oblohe polárna žiara vôbec neobjaví. O tieto poznatky sa podelil akustický inžinier Unto Laine z fínskej univerzity Aalto. Podarilo sa mu nahrať zvláštne praskanie na oblohe počas noci, kedy nebolo vidieť žiadnu polárnu žiaru, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvuky polárnych žiar boli až donedávna obrovskou záhadou. Počas celého storočia sa objavovali správy, ktoré o podivných zvukoch hovorili, no až v roku 2012 vznikla nahrávka, ktorá túto záhadu konečne potvrdila. Nielen to, vedcom sa podarilo zistiť, odkiaľ tieto zvuky prichádzajú. Odpoveď je prekvapujúca, podľa akustických odborníkov sa zdroj šumov, či praskania, nachádza do 100 metrov nad povrchom, čo je naozaj nízko.

Štyri roky po potvrdení zvukov, v roku 2016, sa vedcom podarilo zistiť, ako zvláštne zvuky vznikajú. Počas chladných jasných nocí sa nad plytkou vrstvou studeného vzduchu vytvorí teplejší vzduch. Medzi týmito vrstvami sa vplyvom geomagnetických ruchov hromadia protikladné elektrické náboje. Je možné, že za tieto ruchy môže priamo polárna žiara. Ďalej však nasleduje elektrický výboj medzi vrstvami, vytvárajúci jemné zvuky, zaznamenávané ľuďmi dlhú dobu.

Bez polárnej žiary

Výskumníci sa rozhodli túto záhadu ďalej vyšetrovať. Neďaleko dediny Fiskars nastavili nahrávacie zariadenia a pátrali po praskaní alebo šume v atmosfére. Pozorovania následne porovnali s meraniami geomagnetickej aktivity Zeme, monitorovanej Fínskym meteorologickým inštitútom. Tímu sa podarilo zhotoviť stovky nahrávok, spomedzi ktorých vybrali 60 najsilnejších kandidátov.

„S použitím geomagnetických dát dokážeme takmer s 90% presnosťou predpovedať, kedy sa objavia na nahrávke zvuky polárnej žiary,“ vysvetľuje Laine.

Jeho práca naznačuje prepojenie medzi zvukmi polárnej žiary a geomagnetickou aktivitou. Zároveň sa predpokladá, že rozdielne druhy aktivity produkujú rozličné zvuky. Zvláštne zvuky sa však nespájajú so samotnou polárnou žiarou. Oba úkazy sú výsledkom geomagnetickej aktivity Zeme, čiže sa môžu objaviť v rovnakom čase, no inak na seba nie sú viazané. Počas mnohých pozorovaní polárnych žiar neboli zaznamenané žiadne šumy a tentokrát sa zvláštne zvuky podarilo zaznamenať aj bez pôsobivej hry svetiel na oblohe.

Na záver svojej práce Laine dodáva, že tieto zvuky sú oveľa bežnejšie, než sa predpokladá. Ak sa však objavia bez polárnej žiary, množstvo ľudí si myslí, že ide o praskajúci ľad, alebo niečo iné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre