SpravodajstvoVeda a výskum

Tajomný návštevník Oumuamua zmenil spôsob pozorovania vesmíru: Ako sa dostať blízko k objektu z inej sústavy?

Je nesmierne ťažké študovať podobné objekty, no existuje riešenie.

19. októbra 2017 vedci po prvýkrát pozorovali návštevníka, ktorý do našej Slnečnej sústavy zavítal od inej hviezdy. Nešlo o mimozemšťanov, ale o objekt Oumuamua, ktorý vyvolal diskusiu medzi vedcami. Oumuamua mal zvláštny, podlhovastý tvar a niektorí si mysleli, že ide o mimozemskú sondu, pretože objekt sa pohyboval rýchlejšie, než by mal.

Či už to bol obyčajný asteroid, alebo mimozemská sonda, Oumuamua navždy zmenil spôsob, akým sa pozeráme na vesmír. Ako? Téme sa venuje aj kanál Bloomberg Quicktake. Ak sa pozrieme na našu sústavu, môžeme si všimnúť, že všetky objekty majú „uzavretú“ obežnú dráhu. Znamená to, že sa pohybujú buď po okrúhlej, alebo elipsovitej dráhe a nikdy neopustia našu sústavu, pokým sa nestane niečo drastické.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oumuamua mal otvorenú obežnú dráhu. To znamená, že ku nám zavítal z medzihviezdneho priestoru a našu Slnečnú sústavu aj opustil. Po opustení sústavy si ale vedci všimli niečo zvláštne. Oumuamua zrýchlil, aj keď nemal dôvod, čo prehlbovalo teórie o tom, že ide o mimozemskú sondu. Problémom pri podobných návštevníkoch je, že rýchlosť, akou vletia do našej Slnečnej sústavy je veľmi vysoká. V prípade objektu Oumuamua vedci mali približne týždeň, kedy ho mohli bez problémov pozorovať.

Pohľad z blízka na objekty z inej sústavy

Pre vedcov by bolo ideálne, keby mohli k určitému objektu vyslať misiu okamžite. Momentálne plánovanie misií funguje tak, že sa najprv podá návrh a až potom, niekedy o niekoľko rokov neskôr, odštartuje misia. Ak chcú vedci niekedy preskúmať objekty ako Oumuamua, tento proces je pre nich príliš pomalý. V tomto by mohli pomôcť misie, ktoré by čakali na obežnej dráhe Zeme, alebo by boli pripravené a mohli by odštartovať okamžite. Ďalším možným riešením sú sondy, ktoré by vo vesmíre čakali na vhodnú príležitosť. Ak by sa priblížil objekt z inej sústavy, tieto sondy by sa mohli k nemu dostať ľahšie.

Lenže doteraz sa astronómom podarilo zaznamenať len dva objekty, ktoré ku nám prišli od inej hviezdy. Je preto ťažké odhadnúť, kedy a či vôbec sa nám pošťastí zachytiť podobný objekt. Hlavne preto je plánovanie podobných projektov veľmi ambiciózne. Najväčšou šancou je pre nich projekt Comet Interceptor, ktorý by sa mal špecializovať na preskúmavanie nových komét, ktoré sa nachádzajú na okrajoch Slnečnej sústavy.

Comet Interceptor bude čakať vo vesmíre, kým sa neobjaví vhodný objekt, ku ktorému by sa misia vedela dostať. Následne sonda poletí k bodu, kde by sa dráhy misie a kométy mali stretnúť a pokúsi sa preskúmať kométu z blízka. Comet Interceptor by však nemusel slúžiť len na pozorovanie komét, ale v prípade potreby aj na študovanie objektov z inej sústavy. Comet Interceptor vzniká pod Európskou vesmírnou agentúrou a misia by mala odštartovať okolo roku 2028.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close