Svoje údaje budeme mať pod kontrolou: Obchod Play prinesie funkciu, po ktorej sme už dlho volali!

Obchod Play nám umožní mať väčšiu kontrolu nad našimi údajmi. Po novom budeme môcť vývojárov požiadať o ich zmazanie pomerne rýchlo.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

S bezpečnosťou na internete a v kyberpriestore sa spája aj to, že máme kontrolu nad tým, ako sa spracovávajú naše dáta. Čo však raz na internet zadáme, to z neho len tak ľahko nezmizne. Google sa však stará o to, aby sme nad svojimi údajmi mali ako-tak kontrolu a mohli sme si ich spravovať podľa vlastnej preferencie. Aj preto pravdepodobne aktuálne vydal správu, ktorú nám sprostredkoval portál androidauthority.com. Po novom totiž budeme mať v rámci oficiálneho obchodu s aplikáciami v rámci systému Android možnosť tieto údaje spracovávať a požiadať vývojárov o ich odstránenie. Obchod Play pritom novú funkciu zavedie už čoskoro a na podrobnosti sa môžete pozrieť v našom článku.

Používatelia si budú môcť zažiadať o odstránenie údajov

Google sa v rámci svojich služieb v poslednej dobe venuje vo zvýšenej miere ich skvalitňovaniu. To platí napríklad aj pre Disk Google, v ktorom mohli používatelia nedávno naraziť na obmedzenie množstva nahraných súborov s cieľom lepšej optimalizácie služby. Okrem toho sa však Google venuje aj svojmu oficiálnemu obchodu s aplikáciami, teda službe Obchod Play. Azda najväčším problémom používateľov tohto obchodu a aplikácií totiž doteraz bolo to, že nemohli svoje údaje riadne spravovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôsledkom toho odovzdávali svoje dáta neznámym vývojárom, ktorí s ich údajmi mohli akokoľvek narábať. To sa ale má zmeniť, pretože Obchod Play prináša výraznú zmenu. V rámci nej sa tak stretneme s tým, že vývojári musia jednoducho umožniť používateľom odstrániť svoje dáta aj používateľské účty. To sa bude diať vďaka tlačidlu, ktoré nájdeme priamo v rámci obchodu. Žiadny vývojári teda nebudú môcť pracovať s vašimi údajmi po tom, čo ich požiadate o odstránenie.

Obchod Play zmenu prinesie až o pár mesiacov

Google uvádza, že zmena sa bude týkať vývojárov a používateľov aplikácií až koncom tohto roka. Dovtedy totiž majú vývojári čas upraviť svoje podmienky a zakomponovať novú reguláciu, pre ktorú budú musieť vedieť jednoducho odstrániť dáta či používateľské účty. Zároveň Google informuje, že používatelia budú mať možnosť v rámci služby Obchod Play požiadať o odstránenie dát až začiatkom budúceho roka.

Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto zmena tak prinesie významný krok vpred v rámci bezpečnosti pohybu na internete. Množstvo škodlivých aplikácií, ktoré aj dnes vieme nájsť v Obchode Play totiž zneužívajú práve údaje používateľov. Nová regulácia tak bude povinná pre každého vývojára, ktorý nejakým spôsobom zbiera údaje o používateľoch. Veríme, že týmto novým pravidlom prinesie Obchod Play zmeny v bezpečnosti, ktoré povedú k zníženiu zneužívaniu údajov o používateľoch.

Využijete novú funkciu v rámci Obchodu Play? A na ktoré aplikácie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre