Veda a výskumVesmír

Svetelný fenomén odhalil jednu z najväčších čiernych dier vo vesmíre: Jej hmotnosť astronómov zarazila!

Stovy miliónov svetelných rokov od Zeme leží galaxia, v ktorej sa ukrýva kozmické monštrum.

Einstein vo svojej teórii relativity popísal, že gravitácia má schopnosť ohnúť dráhu svetla a tým vytvoriť anomáliu, ktorú nazývame gravitačná šošovka. Pomocou nej astronómovia z Durham University objavili jednu z najväčších čiernych dier vo vesmíre.

Gigantická čierna diera sa nachádza od Zeme stovky miliónov svetelných rokov. Jej ohromná gravitačná sila ohýba svetlo z objektu v pozadí a zároveň ho aj zväčšuje podobne ako lupa. Astronómovia v rámci novej štúdie vytvorili pomocou superpočítača simulácie, ktoré im umožnili gravitačnú šošovku čiernej diery lepšie popísať.

Vedci vytvorili radu simulácií, ktoré pracovali s čiernou dierou s čoraz väčšou hmotnosťou. Keď konečne získali výsledok, ktorý sedel s pozorovanými dátami, dostavilo sa obrovské prekvapenie. Čierna diera bola naozaj gigantická.

Hmotnosť tohto objektu je tak obrovská, že si vyslúžil klasifikáciu ultramasívna čierna diera. Jej hmotnosť sa rovná 30-miliardám Sĺnk. Takýchto objektov vo vesmíre je len hŕstka. Ako autori štúdie vysvetľujú, ide o prvú čiernu dieru, ktorú vedci našli prostredníctvom gravitačnej šošovky.

„Väčšina najväčších čiernych dier vo vesmíre existuje v aktívnom štádiu, teda pohlcujú hmotu, ktorá sa okolo nich nachádza,“ vysvetľujú autori.

Gravitačná šošovka umožňuje študovať aj neaktívne čierne diery a momentálne predstavuje jediný spôsob, ako si tieto objekty všimnúť. Objavenie tejto konkrétnej čiernej diery začalo už v roku 2004. Astronóm Alastair Edge si na záberoch z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu všimol obrovský oblúk svetla, ktorý v tomto prípade predstavoval gravitačnú šošovku.

Až o 19 rokov neskôr sa ale podarilo túto kozmickú záhadu odhaliť. Autori výskumu sa vďaka dátam z Hubblovho ďalekohľadu a superpočítača DiRC COSMA8 dokázali dopracovať k tomu, čo skutočne túto fenomenálnu gravitačnú šošovku vytára. Ich práca však ani zďaleka nekončí, práve naopak. Veria, že vďaka ich modelu budú môcť preskúmať aj ďalšie masívne čierne diery a odhaliť ich záhady. Dúfajú hlavne v to, že sa im podarí pozorovať ešte vzdialenejšie čierne diery a budú sa môcť dozvedieť viac o ich hmotnosti.

Záhady čiernych dier

Na čierne diery sa bližšie pozrela aj štúdia publikovaná pred niekoľkými dňami. V rámci nového výskumu vedci z University of Hong Kong dokázali, že sa v blízkosti čiernych dier nachádza veľké množstvo temnej hmoty. Ich práca sa zamerala na dve blízke čierne diery, A0620-00 a XTE J1118+480. V oboch prípadoch ide o binárne sústavy, teda čierna diera má okolo seba ešte hviezdu, ktorá ju obieha.

Temná hmota sa považuje za najväčšiu z kozmických záhad. Nereaguje so svetlom, ani normálnou hmotou a je prakticky neviditeľná. Má však svoju gravitáciu, ktorá pomáha držať galaxie pokope. Astronómovia môžu nepriamo temnú hmotu študovať, no zatiaľ nemáme predstavu, čo by to mohlo byť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close