Svetelný fenomén odhalil jednu z najväčších čiernych dier vo vesmíre: Jej hmotnosť astronómov zarazila!

Stovy miliónov svetelných rokov od Zeme leží galaxia, v ktorej sa ukrýva kozmické monštrum.

titulka cierna diera
Zdroj: cherezoff / Shutterstock.com

Einstein vo svojej teórii relativity popísal, že gravitácia má schopnosť ohnúť dráhu svetla a tým vytvoriť anomáliu, ktorú nazývame gravitačná šošovka. Pomocou nej astronómovia z Durham University objavili jednu z najväčších čiernych dier vo vesmíre.

Gigantická čierna diera sa nachádza od Zeme stovky miliónov svetelných rokov. Jej ohromná gravitačná sila ohýba svetlo z objektu v pozadí a zároveň ho aj zväčšuje podobne ako lupa. Astronómovia v rámci novej štúdie vytvorili pomocou superpočítača simulácie, ktoré im umožnili gravitačnú šošovku čiernej diery lepšie popísať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci vytvorili radu simulácií, ktoré pracovali s čiernou dierou s čoraz väčšou hmotnosťou. Keď konečne získali výsledok, ktorý sedel s pozorovanými dátami, dostavilo sa obrovské prekvapenie. Čierna diera bola naozaj gigantická.

Hmotnosť tohto objektu je tak obrovská, že si vyslúžil klasifikáciu ultramasívna čierna diera. Jej hmotnosť sa rovná 30-miliardám Sĺnk. Takýchto objektov vo vesmíre je len hŕstka. Ako autori štúdie vysvetľujú, ide o prvú čiernu dieru, ktorú vedci našli prostredníctvom gravitačnej šošovky.

„Väčšina najväčších čiernych dier vo vesmíre existuje v aktívnom štádiu, teda pohlcujú hmotu, ktorá sa okolo nich nachádza,“ vysvetľujú autori.

Gravitačná šošovka umožňuje študovať aj neaktívne čierne diery a momentálne predstavuje jediný spôsob, ako si tieto objekty všimnúť. Objavenie tejto konkrétnej čiernej diery začalo už v roku 2004. Astronóm Alastair Edge si na záberoch z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu všimol obrovský oblúk svetla, ktorý v tomto prípade predstavoval gravitačnú šošovku.

Až o 19 rokov neskôr sa ale podarilo túto kozmickú záhadu odhaliť. Autori výskumu sa vďaka dátam z Hubblovho ďalekohľadu a superpočítača DiRC COSMA8 dokázali dopracovať k tomu, čo skutočne túto fenomenálnu gravitačnú šošovku vytára. Ich práca však ani zďaleka nekončí, práve naopak. Veria, že vďaka ich modelu budú môcť preskúmať aj ďalšie masívne čierne diery a odhaliť ich záhady. Dúfajú hlavne v to, že sa im podarí pozorovať ešte vzdialenejšie čierne diery a budú sa môcť dozvedieť viac o ich hmotnosti.

Záhady čiernych dier

Na čierne diery sa bližšie pozrela aj štúdia publikovaná pred niekoľkými dňami. V rámci nového výskumu vedci z University of Hong Kong dokázali, že sa v blízkosti čiernych dier nachádza veľké množstvo temnej hmoty. Ich práca sa zamerala na dve blízke čierne diery, A0620-00 a XTE J1118+480. V oboch prípadoch ide o binárne sústavy, teda čierna diera má okolo seba ešte hviezdu, ktorá ju obieha.

Temná hmota sa považuje za najväčšiu z kozmických záhad. Nereaguje so svetlom, ani normálnou hmotou a je prakticky neviditeľná. Má však svoju gravitáciu, ktorá pomáha držať galaxie pokope. Astronómovia môžu nepriamo temnú hmotu študovať, no zatiaľ nemáme predstavu, čo by to mohlo byť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre