Svet môže byť nebezpečne blízko k „desivej AI“, tvrdí CEO OpenAI: Aká nás čaká budúcnosť?

Sféra umelej inteligencie napreduje bleskovým tempom a spolu s tým sa objavujú aj podstatné otázky: Sme na umelú inteligenciu pripravení?

Umelá inteligencia napreduje míľovými krokmi, čo si môžeme všimnúť na chatbotoch spoločností Google, Microsoft alebo u priekopníka AI, OpenAI. Tieto platformy ukázali, že môžu generovať texty na vysokej úrovni, ktoré sú niekedy nerozoznateľné od človekom vytvoreného diela.

Len pred pár dňami spoločnosť Microsoft vydala správu v ktorej sa ospravedlnila za správanie svojho nového chatbota implementovaného v novej verzii vyhľadávača Bing. Táto umelá inteligencia si mala prisvojiť niekoľko alternatívnych osobností, mala manipulovať užívateľov a v niekoľkých prípadoch bola pasívno-agresívna až surová.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nehovoriac o tom, že táto umelá inteligencia si vymyslela príbeh o tom, ako údajne získala prístup k webkamerám jedného z pracovníkov Microsoftu a môže ich ovládať na želanie.

Väčšina z nás to chápe ako vymyslený príbeh, ktorý nás trošku vydesí alebo v tom lepšom prípade pobaví. Ani na chvíľu by sme ale nepomysleli na to, že by mohol byť jednoduchý chatbot na polceste k ovládnutiu sveta.

Napriek tomu sa mnohí obávajú. Nie toho, čo umelá inteligencia dokáže dnes, ale aká by mohla byť jej budúcnosť. Ak bude vývoj napredovať rovnakým tempom ako doteraz, už čoskoro by mohla zmeniť svet ako ho poznáme.

Už dnes môžeme na internete objaviť obsahy generované umelou inteligenciou a v budúcnosti by sa táto situácia mohla ešte zhoršiť. Experti opisujú najhorší scenár ako „infokalypsu“, kedy nebudeme mať predstavu, kto vytvoril daný článok a prečo ho vlastne vidíme. To povedie k absolútnej nedôvere voči internetovému spravodajstvu.

Budúcnosť AI

Je však situácia naozaj tak bledá ako píšeme? Niektorí pevne veria že nie, no sám generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, ktorý je najprominentnejší hráč v oblasti umelej inteligencie, povedal, že sme mimoriadne blízko k „potenciálne desivej AI“.

Sam Altman, CEO OpenAI, verí, že umelá inteligencia pomôže ľudstvu k žiarivejšej budúcnosti. Zároveň ale vidí, že ľudstvo si technológie umelej inteligencie dokáže prisvojiť mimoriadne rýchlo, čo prirovnáva k prvým smartfónom a prispôsobeniu sa ich novým možnostiam. Zároveň ale upozorňuje, že priveľmi rýchly prechod môže narobiť viac škody ako úžitku.

„Myslím že sme urobili dobre, keď sme ľudstvu ukázali umelú inteligenciu ešte vo fáze, kedy je v niektorých častiach rozbitá. Môžeme tak získať kriticky dôležitú spätnú väzbu, vďaka ktorej vyvinieme umelú inteligenciu správnym spôsobom,“ píše Altman na svojom Twitterovom profile.

Na sociálnej sieti Altman diskutuje o tom, že momentálne nie je umelá inteligencia až taká nebezpečná a už vôbec nie desivá. To sa ale môže už čoskoro zmeniť. Svet potrebuje vytvoriť v oblasti umelej inteligencie pevné mantinely a regulácie. Na to potrebuje hlavne čas. Altman vysvetľuje, že regulácie budú kritické pre sofistikovanejšie umelé inteligencie, ktoré nás môžu svojimi schopnosťami vydesiť.

Je celkom možné, že skutočne vyspelá umelá inteligencia sa bude vyvíjať spolu s nami. V tomto prípade je viac ako dôležité, aby ľudstvo vedelo čo sa naozaj deje.

„Je dôležité mať čas na pochopenie toho, čo sa deje, ako chcú ľudia tieto nástroje používať a ako sa môže spoločnosť spoločne vyvíjať.“, hovorí v jednom z príspevkov. „Je dôležité vnímať pokrok spoločnosti ako pokračujúci spoločný projekt, za ktorý sme všetci zodpovední.“, doplnil.

Umelá inteligencia však nemusí slúžiť len na generovanie obsahu. Jej schopnosti momentálne skúma aj armáda. V budúcnosti by mohli byť vojny bojované s autonómnymi robotmi schopnými samé vyhľadať ciel a zaútočiť na nepriateľa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre