Švédi volajú potom, aby Európska únia zakázala ťažbu kryptomien na území únie

Švédi volajú európskych tvorcov legislatívy, aby zakázali ťažbu kryptomien naprieč Európskou úniou, inak nedosiahneme ciele z Parížskej dohody.

Kryptomeny_bitcoin
Zdroj: unsplash.com (Executium)

Cena kryptomien neustále rastie, čo je na jednej strane dobrou správou pre ťažiarov kryptomien, no na strane druhej sa viac energie vynaloží na ich ťažbu. Švédsko považuje environmentálny vplyv tejto činnosti za taký závažný, že ju chce v Európe úplne zakázať. Švédsko je toho názoru, že ťažba Bitcoinov a to aj prostredníctvom obnoviteľných zdrojov nie je vôbec šetrná k životnému prostrediu. Spotrebováva elektrinu, ktorá v iných odvetviach chýba, čo v konečnom dôsledku núti hostiteľské krajiny dovážať energiu zo zahraničia, ktorá je častokrát vyrábaná nie šetrným spôsobom k prírode, čím sa ich emisie výrazne zvyšujú.

Švédsko má relatívne nízke ceny elektriny vďaka svojmu zameraniu na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Práve tieto nízke náklady priťahujú ťažiarov a majú negatívny dopad na životné prostredie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Euronews uvádza, že dvaja riaditelia švédskeho úradu pre finančný dohľad Erik Thedéen a Bjorn Risinger uviedli, že rastúca ťažba kryptomien v krajine a následné zvýšenie spotreby energie ohrozujú  schopnosť krajiny splniť ciele stanovené v Parížskej klimatickej dohode. Preto navrhujú zakázať kryptoťažbu v celej Európe a aby spoločnosti, ktoré obchodujú a investujú do kryptoaktív, mali zakázané označovať sa za environmentálne udržateľné. Obaja riaditelia tvrdia, že spotreba energie pri ťažbe Bitcoinov vo Švédsku vzrástla medzi aprílom a augustom o niekoľko stoviek percent a teraz táto ťažba spotrebuje množstvo elektriny zodpovedajúce 200 000 domácnostiam. Univerzita v Cambridge odhaduje, že dve najväčšie kryptoaktíva Bitcoin a Ethereum spotrebujú spolu približne dvakrát toľko elektriny za jeden rok ako celé Švédsko.

Na rozdiel od Ázie sa kryptomenám v Európe výrazne darilo

Problém sa zhoršil, odkedy Čína pred niekoľkými mesiacmi vyhlásila všetky kryptomeny za nezákonné, čo prinútilo ťažiarov presťahovať sa do iných kútov sveta. Portál Euronews ďalej informuje, že Európa je v súčasnosti najväčšou svetovou ekonomikou v oblasti kryptomien, pričom tento kontinent v minulom roku získal viac ako 870 miliárd eur v kryptomenách.

Krajiny v strednej, severnej a západnej Európe predstavovali 25 % všetkých globálnych aktivít v oblasti kryptomien, takýto záver priniesla analýza blockchainovej dátovej spoločnosti Chainalysis. Spojené kráľovstvo napríklad zaznamenalo najväčší objem obchodovania s kryptomenami v regióne strednej, severnej a západnej Európy a to v objeme až 145 miliárd eur. Po Veľkej Británii nasledovalo Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Španielsko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre