SpravodajstvoVeda a výskum

Supernova SN2016aps je najväčšou vesmírnou explóziou, akú sme doteraz zaznamenali

Explózia bola až 500-krát jasnejšia, než je bežná supernova

Veľké hviezdy neodchádzajú potichu. Ich smrť je obrovská, násilná, no nepochybne nádherná explózia, ktorá dokáže žiariť silnejšie, než niektoré galaxie. Nazýva sa supernova a nedávno vedci zaznamenali najsilnejšiu explóziu doteraz. Téme sa venoval portál sciencealert.com

Supernovu pomenovali SN2016aps a pozorovaná bola systémom PanSTARRS 22. februára 2016. Nachádza sa v galaxii 4.5 miliárd svetelných rokov od nás. Astronómovia určili, že explózia bola 500-krát jasnejšia, než je bežná supernova. Hovoria, že ide o najjasnejšiu, najenergetickejšiu a možno aj najmasívnejšiu supernovu, aká kedy vznikla. Hviezda explodovala takou silou, že vedci zvažujú jej zaradenie medzi hypernovy (pozn. redakcie: silnejšie supernovy).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„SN2016aps je výnimočná hneď z niekoľkých dôvodov. Nie len že je jasnejšia než akákoľvek pozorovaná supernova, no má niekoľko ďalších vlastností, ktoré z nej robia unikát medzi vesmírnymi explóziami,“ vysvetľuje astronóm Edo Berger z Harvardskej univerzity.

Pozorovanie supernovy

Hoci bol vrchol explózie zaznamenaný v roku 2016, vedci do dnešného dňa pozorujú, ako supernova pomaly hasne. Vedci zaznamenali pár týždňov pred explóziou, že hviezda začala žiariť oveľa viac. Energia, ktorú supernova vydala naznačuje, že hviezda, z ktorej vznikla, musela byť nesmierne masívna. Krátko po narodení musela byť 100-krát masívnejšia, než naše Slnko.

Je však nepravdepodobné, že táto hviezda vytvorila tak kolosálnu explóziu sama. Na pozorovaniach sa vyskytli isté nejasnosti, ako ukázali aj merania spektroskopu.

„Odhadli sme, že v posledných rokoch svojho života hviezda vyvrátila masívne množstvo plynu. Keď hviezda explodovala, stretla sa s vyvráteným plynom, čo spôsobilo ešte väčšiu explóziu a obrovskú jasnosť,“ vysvetľuje astronóm Matt Nicholl.

Hoci je prirodzené, že hviezda vyvráti na konci života časť svojej hmoty, jej množstvo nie je nikdy také veľké, ako v prípade SN2016aps. Vedci budú teraz skúmať, čo viedlo k tomuto javu. Výskumníci taktiež našli vysokú úroveň vodíka, čo je nezvyčajné, pretože hviezdy sa pred smrťou všetkého vodíka zbavia. Prišli však na odpoveď, že masívna hviezda sú v skutočnosti dve menšie hviezdy, ktoré sa zlúčili dokopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close