Súkromnej spoločnosti sa podarilo urobiť prelom v oblasti jadrovej fúzie: Priblížili sme sa k čistej a neobmedzenej energii

Tento projekt môže otvoriť dvere do sveta čistej a obnoviteľnej energie.

Nuklearna energia
Zdroj: unsplash.com (HalGatewood), úprav e Vosveteit

Jadrová fúzia je čistý a obnoviteľný zdroj energie, ktorú ľudstvo v dnešnej dobe zúfalo potrebuje. Tento proces možno pozorovať v jadrách hviezd, no pokusy zreplikovať ho na Zemi zatiaľ veľmi úspešné neboli.

Najsľubnejšou možnosťou je jadrový reaktor v tvare donutu, ktorý sa nazýva Tokamak. Vyrobila ho súkromná energetická spoločnosť s rovnakým názvom, ktorá sídli v Spojenom kráľovstve. Ako píšu vo svojom vyjadrení, nedávno sa im podarilo dosiahnuť v jednom z ich sférických reaktorov teplotu 100-miliónov stupňov Celzia, čo je hranica pre komerčne dostupnú energiu získanú prostredníctvom jadrovej fúzie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sme hrdí na to, že sa nám podaril prelom, ktorý nás posúva o krok bližšie ku novému zdroju bezpečnej a čistej energie. V spojení so špeciálnymi magnetmi HTS sú reaktory Tokamak cestou k získaniu čistej a hlavne cenovo dostupnej energie. Naše ďalšie zariadenie prepojí tieto technológie a bude ďalším krokom v našej snahe priniesť svetu energiu vznikajúcu prostredníctvom jadrovej fúzie,“ píše sa vo vyjadrení spoločnosti Tokamak.

Udržateľný zdroj energie

Hraničnú teplotu 100-miliónov °C sa podarilo vytvoriť v reaktore Tokamak ST40. Toto zariadenie dostane vylepšenie, ktoré povedie k ešte revolučnejším objavom. Nový sférický reaktor sa bude nazývať Tokamak ST-HTS a ako prvý demonštruje potenciál supervodivých magnetov HTS. Podľa dostupných informácií by sa mal spustiť v rozmedzí rokov 2025-2030. Základom reaktora Tokamak ST-HTS budú prelomové a pokročilé technológie nevyhnutné pre vytvorenie fúznej reakcie.

Ak všetko pôjde tak, ako má, prvá testovacia elektráreň, by mohla byť postavená v nasledujúcom desaťročí. Okrem samotného reaktoru spoločnosť pracuje aj na vytvorení systému magnetov HTS, ktoré budú kritické pre vytvorenie silných magnetických polí vo vnútri reaktora.

Spoločnosť Tokamak nie je so svojimi reaktormi prvou spoločnosťou, ktorá sa pokúša o prelom v oblasti jadrovej fúzie. Jej konkurentom je Livermore Labs, no v porovnaní s ich objavmi v odvetví jadrovej fúzie spoločnosť Tokamak vedie. Ich reaktor vo vákuovom prostredí zahreje a stlačí atómy vodíka, kým sa z nich nestane plazma. S dostatočným tlakom a teplotou dokážu vedci napodobniť proces, ktorý prebieha v jadrách všetkých hviezd. Jadrová fúzia spočíva v spojení dvoch atómov do iného prvku a počas tohto procesu sa uvoľňuje obrovské množstvo energie, píše Inverse.

Podarí sa nám odhaliť tajomstvá jadrovej fúzie?

Hraničnú teplotu potrebnú pre začatie fúzie, sa podarilo dosiahnuť už v roku 1978. Tentokrát ale ide o prvý úspešný prelom, prichádzajúci zo súkromnej sféry.

„V oblasti výskumu jadrovej fúzie ide o prevratné novinky. Spoločnosti Tokamak sa podarilo pomocou kompaktného súkromne dotovaného reaktoru prelomiť jednu z podmienok pre úspešnú jadrovú fúziu. Je to naozaj obdivuhodné,“ vyjadril sa Gerald Navratil, profesor, ktorý sa oblasti jadrovej štúdie venoval už 45 rokov.

Či už ide o súkromný alebo vládny projekt, prelom v jednej sfére sa odzrkadlí aj na tej druhej. Rôzne projekty fungujú podľa Navratila v symbolickom vzťahu, ktorý nakoniec ovplyvní nás všetkých. Úspech v jadrovej fúzii by totiž svetu mohol priniesť obnoviteľný a čistý zdroj energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre