Súkromné a verejné kľúče kryptopeňaženiek: Na čo slúžia a čo by ste o nich mali vedieť?
So založením kryptopeňaženky dostane majiteľ do rúk dva druhy kľúčov. Ako s nimi narábať?
Ak sa pohybujete vo svete kryptomien, určite ste sa už stretli s kľúčmi. Rovnako ako vo svete normálnom, aj v tom digitálnom nám pomáhajú určité veci odomknúť. V digitálnom svete je to ale trošku komplikovanejšie, píše portál MakeUseOf.
Kryptopeňaženky sú navrhnuté tak, aby mal jeden účet prístup ku dvom kľúčom, verejnému a súkromnému. Súkromné kľúče slúžia na prístup k vášmu účtu a výberu finančných prostriedkov. Sú teda len a len pre vás a ak k nim niekto dostane prístup, môže vám vybieliť celý účet. Súkromné kľúče sú preto naozaj dôležité a mali by ste si ich strážiť ako oko v hlave.
Väčšina platforiem, ktoré pracujú s kryptomenami, nepozná váš súkromný kľúč a nikdy ho od vás nebudú ani pýtať. Ak teda natrafíte na osobu, ktorá si vyžiada váš súkromný kľúč, nedávajte jej ho, je to s najväčšou pravdepodobnosťou o podvodník.
Je dôležité, aby ste svoj súkromný kľúč chránili pretože ho nemôžete resetovať, ako heslo. Hoci niektorí ľudia vsádzajú na svoju pamäť, odporúča sa si súkromný kľúč niekde zapísať a ukryť. Zároveň je vhodné, aby o súkromnom kľúči vedela ešte jedna osoba pre prípad, že by sa vám niečo stalo. Ak totiž zabudnete súkromný kľúč, vaše kryptomeny budú už navždy uzamknuté.
Lenže kam uložiť súkromný kľúč? Hoci existujú rôzne programy na správu hesiel, najlepšou možnosťou je v tomto prípade fyzická kópia.
Neprehliadni
Druhý druh kľúča, ku ktorému majú majitelia kryptopeňaženiek prístup je verejný kľúč. Niekedy sa o tomto kľúči hovorí aj ako o adrese. Verejný kľúč totiž zdieľate s každým, kto vám má do peňaženky niečo poslať. Každý, kto má prístup ku vašej adrese vám môže kedykoľvek poslať do peňaženky hocijakú sumu.
Peňaženky bez kľúčov
Zároveň ale existujú aj kryptopeňaženky, ktoré nepoužívajú ani jeden z vyššie popísaných kľúčov. Takéto formy peňaženiek sa označujú ako poručnícke a ich najväčšou výhodou je samozrejme to, že nemôžete žiadne s kľúčov stratiť. Tieto peňaženky fungujú na princípe toho, že kryptomenu vlastní zakladateľ peňaženky, vám ako užívateľovi dlží len peňažný ekvivalent jej hodnoty.
Odborníci ale tvrdia, že tento prístup nemá až toľko výhod, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ich najväčším argumentom proti poručníckym peňaženkám je ten, že v podstate nevlastníte žiadnu kryptomenu a majiteľ účtu nemá takú moc.
PayPal je jednou zo služieb, ktorá ponúka poručnícke kryptopeňaženky. Ak by sa jedného dňa rozhodla spoločnosť z podnikania odísť, vám by vyplatili dĺženú čiastku a následne by kryptomenu predali, bez vášho súhlasu. Ak ale vlastníte bežnú formu kryptopeňaženky, s vašou menou môžete robiť čo len chcete.
Komentáre