Sú základy ľudskej reči staršie, než samotní ľudia? Orangutany majú schopnosť, o ktorej sa dlho pochybovalo

Výskum z roku 2016 dokázal, že naši najbližší predkovia dokážu ovládať svoj hlas a učiť sa nové zvuky.

Základy ľudskej reči mohli položiť naši najbližší predkovia
Zdroj: Wikimedia (Neanderthal-Museum, Mettmann), Unsplash (Andrey Tikhonovskiy), Úprava: Vosveteit.sk

Každý živočích komunikuje svojou vlastnou formou, no my ľudia máme špecifický dar reči. Hoci stále ostáva záhadou, kedy presne sme sa začali medzi sebou dorozumievať formou, ktorá by pripomínala jazyk, dnes dokážeme vyjadriť svoje myšlienky pomocou širokej palety zvukov.

Ľudská reč je naučené správanie a dlho sa predpokladalo, že naši najbližší evoluční predkovia sa nedokázali naučiť ovládať svoje hlasivky a vytvoriť nové zvuky. Medzi našich najbližších predkov sa považuje čeľaď hominidae, do ktorej spadajú šimpanzy, gorily a podľa väčšiny klasifikácií aj orangutany.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práve orangutan menom Rocky však vedcom ukázal, že to nemusí byť pravda. V štúdii z roku 2016 vedci poodhalili kus našej evolučnej cesty od prvých hominidov až po moderného človeka. Vo výskume sa pokúšali zistiť, či by sa Rocky dokázal naučiť ovládať svoj hlas a vytvoriť nové zvuky. Rocky žije v zoologickej záhrade v americkom štáte Indianapolis. V rámci experimentu ho vedci dokázali naučiť napodobniť tón určitých samohlások.

Následne tieto volania porovnávali s 12-tisíc hodinovým záznamom pozorovaní, ktorý obsahoval zvuky orangutanov vo voľnej prírode, ale aj v zajatí. Toto porovnanie ukázalo, že Rocky vydával zvuky, ktoré sa od ostatných volaní orangutanov líšia. Ako vysvetľujú autori výskumu, svoj hlas používal v konverzačnom kontexte.

Výsledky však poukazujú na niečo významnejšie. Orangutany mohli mať schopnosť ovládať svoj hlas, čo ide proti dlho zaužívaným predstavám. Zároveň sa otvára debata o tom, či schopnosť „konverzovať“ pochádza od predkov druhu Homo.

„Zatiaľ nie je jasné ako sa reč a jazyk vyvinul od našich predkov z čeľade hominidov. Dlho sa predpokladalo, že volania orangutanov pochádzali so vzrušivých stimulov, nad ktorými nemali žiadnu kontrolu. Zistili sme ale, že orangutany majú schopnosť ovládať svoj hlas a zvuky, ktoré vydávajú,“ vysvetľuje doktor Adriano Lameira, vedúci štúdie.

Kto položil základy prvej reči?

Výsledky teda naznačujú, že základy našej reči mohli vzniknúť už pri skorších predkoch, ktorí mali schopnosť ovládať svoje zvukové prejavy. Táto štúdia sa zakladá na predchádzajúcej práci vedcov z University of Amsterdam. Tí si všimli, že orangutan v nemeckej zoo vydával zvuky podobné našim spoluhláskam a samohláskam. Zároveň orangutan rozprával v rytme podobnom ľudskej reči.

„Myslíme si, že základ pre vznik reči existoval ešte predtým, ako sa človek oddelil od svojich skorších predkov. Hoci stále nemáme jasnú predstavu o tom, ako sme začali komunikovať spôsobom, ktorý nám je dnes prirodzený, naša štúdia vie vedcov ďalej nasmerovať,“ hovorí Lameira.

Momentálne poznáme dve akceptované teórie o tom, ako sa úplne prví ľudia začali medzi sebou dorozumievať. Podľa tej prvej sme začali imitáciou zvukov zvierat, prírody a celkovo sveta okolo seba. Postupom času z týchto zvukov vznikali slová a tie sme neskôr začali spájať do viet.

Podľa druhej teórie prišli ako prvé gestá a mimika. Naši predkovia mohli spočiatku napodobňovať pohyb zvierat v akejsi prvotnej verzii znakovej reči. Neskôr začali popri znakoch vydávať aj zvuky a neskôr od gest úplne upustili. Tak vznikli prvé slová nového jazyka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre