Sú služby na internete naozaj zadarmo? Platíme za ne aj keď si to vôbec neuvedomujeme!

Dnes na internete nie je nič zadarmo. Ani zdanlivo bezplatné služby sa nezaobídu bez skrytých zámerov získať od nás peniaze.

Android peniaze
Zdroj: Unsplash.com (Denny Müller, úprava vosveteit.sk)

Možno by si niekto povedal, že prezeranie stránok na internete nás nič nestojí. Platíme si len svojho internetového poskytovateľa a všetko ostatné je pre nás už zadarmo. A v prípade, že sa pripájame na verejnú sieť Wi-Fi, prehliadanie si internetu nás nestojí vôbec nič. Nie je to však pravda. V priestore internetu a technológií nie je bezplatné vôbec nič a na túto problematiku sa pozrel bližšie aj portál androidcentral.com. Ako platíme za služby na internete, ktoré sa tvária ako bezplatné? A čo z toho pre nás ako pre používateľov vyplýva? Na odpoveď sa teraz pozrieme spoločne.

Ani Google nie je zadarmo

Nikomu zrejme nemusíme vysvetľovať, že aj keď sa služby ako Google tvária, že za ich používanie nemusíme nič platiť, v skutočnosti to tak nie je. Spoločnosti za používanie jej služieb platíme osobnými údajmi a keďže si Google uvedomuje cenu týchto dát, dokáže zarábať veľké peniaze. Inak tomu nie je ani u konkurenčných služieb a spoločností ako je napríklad Apple. Aj ten zbiera naše údaje, no veľmi nerád to priznáva na verejnosti. Tu sa však pozeráme len na jednu stránku služieb, ktoré sa tvária, že sú zadarmo. Možností, ako zaplatiť za zdanlivo bezplatné služby je oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niekedy bezplatné služby slúžia len na to, aby nás namotali na iné služby, za ktoré si už zaplatíme. Rozprávame sa napríklad o skúšobnom období pre rôzne streamovacie služby, či aplikácie. Častokrát tieto služby ponúkajú prémiové funkcie zadarmo napríklad na týždeň, či dokonca až niekoľko mesiacov. Neskôr však príde k spoplatneniu a nám sa prémiové funkcie môžu zapáčiť natoľko, že si jednoducho platenú službu aj ponecháme. Nie je teda všetko tak úplne zadarmo, ako sa nám môže zdať.

Myslime aj na reklamy, ktoré sú takmer všade

Nič na internete nie je prakticky zadarmo. Kam sa pozrieme, tam nájdeme nejakú reklamu, ktorou si rôzne webstránky a služby zarábajú. Preto ani obyčajné surfovanie na internete nie je bez poplatku a zaplatíme zaň tým, že na stránkach nájdeme reklamy. Tie nás možno inšpirujú ku kúpe niečoho, čo by sme si inokedy vôbec nekúpili. Rovnako však už len to, že sa na stránkach tie reklamy nachádzajú, zarábajú peniaze. Tie síce nejdú z našej peňaženky, no aj tak to nie je zadarmo.

„Ak je niečo zadarmo, pravdepodobne ste produkt vy.“

Častokrát sa uchyľujeme k streamovacím službám, ktoré sú pomyselne zadarmo. Ani filmy a seriály na internete, ktoré si pozeráme bez poplatku, nie sú bez poplatku. Využívame ich namiesto reálne platených služieb ako Netflix, či HBO Max, no platíme za ne tým, že sa na nich nachádza nespočetné množstvo reklám. Ak si teda povieme, že nebudeme platiť za riadne služby a využijeme radšej „bezplatné“ produkty, vždy za ne nejakým spôsobom zaplatíme. S veľkými gigantmi ako Google, Amazon, či Apple, ktorí zbierajú naše údaje výmenou za „bezplatné“ služby nič nespravíme. Čo však môžeme zmeniť je využívanie služieb, ktoré sa tvária, že sú zadarmo. Preto je pre nás výhodnejšie si tieto služby radšej zaplatiť a užiť si nejaký komfort, ako využívať niečo, za čím sa skrývajú skryté poplatky.

Využívate predplatené služby alebo radšej siahate po zdanlivo bezplatných alternatívach? A vedeli ste, že tieto služby nie sú skutočne zadarmo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre