Sú planéty „u susedov“ vhodné pre život? NASA nám čoskoro prinesie žiadané odpovede!

Už v prvej polovici nasledujúceho mesiaca odštartujú misie DEUCE a SISTINE, ktoré budú skúmať jeden z najdôležitejších faktorov pre život.

Dve misie NASA preskúmajú sústavu Alfa Centauri
Zdroj: Wikimedia

Na základe úspešného štartu rakety z 26. júna plánuje americká NASA ďalšie dve vesmírne misie. Tie by mali odštartovať v prvej polovici nasledujúceho mesiaca a ich úlohou bude zistiť, ako vplývajú hviezdy na atmosféru planét obiehajúcich okolo nich. Zároveň sa pokúsia prísť na to, kde presne leží rozdiel medzi planétou s vhodnými podmienkami pre život a planétou, ktorá nie je obývateľná

Misie sa pozrú na našich vesmírnych „susedov“, hviezdy Alfa Centauri A a B, ktoré sa nachádzajú od nás len 4 svetelné roky. Obe hviezdy sú podobné nášmu Slnku a misie ich preskúmajú v ultrafialovom spektre. Portál americkej NASA píše, že študovanie ultrafialového spektra je kritické pre pochopenie života vo vesmíre. Malé množstvo ultrafialového svetla totiž môže pomôcť vytvoriť molekuly potrebné pre život, no keď je tohto žiarenia veľa, planéta môže prísť o svoju atmosféru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„UV radiácia hrala kľúčovú úlohu v tom, ako prišiel Mars o svoju atmosféru a ako sa z Venuše stala pekelná planéta,“ vysvetľuje Brian Fleming z University of Colorado Boulder.

Fleming povedie jednu z pripravovaných misií s názvom DEUCE (pozn. redakcie: Dual-channel Extreme Ultraviolet Continuum Experiment).

Pátranie po živote

Astronómovia poznajú už viac ako 5-tisíc exoplanét, no napriek tomu je Zem stále jedinou, na ktorej existuje život. Vedci však po živote pátrajú a zameriavajú sa na exoplanéty ležiace v obývateľnej zóne. Ide o vzdialenosť od hviezdy, v ktorej môže na povrchu planéty existovať voda. Ak by planéta ležala bližšie, voda by sa vyparila a ak by sa nachádzala za obývateľnou zónou, voda by zamrzla.

Hoci obývateľná zóna je správny koncept, podľa odborníkov je až príliš jednoduchý. Voda je jednou z najdôležitejších látok pre život, no obývateľná planéta potrebuje aj atmosféru. Ak planéta o svoju atmosféru príde, zakrátko príde aj o vodu, ktorá unikne do vesmíru. Hoci ultrafialové žiarenie môže atmosféru odstrániť, dokážu to aj intenzívne hviezdne erupcie a radiácia.

Vedci ale nemajú dobrú predstavu o tom, koľko ultrafialového žiarenia hviezdy vo vesmíre vyžarujú. S pomocou pripravovaných dvoch misií sa túto záhadu pokúsia vyriešiť. Po získaní predstavy o množstve ultrafialového žiarenia vedci môžu presnejšie predpovedať, ktoré planéty môžu byť a ktoré planéty nie sú obývané.

Dve misie NASA preskúmajú sústavu Alfa Centauri
Hviezdy Alfa Centauri A a B, Zdroj: NASA/ESA

Druhou pripravovanou misiou je misia SISTINE (pozn. redakcie: Suborbital Imaging Spectrograph for Transition region Irradiance from Nearby Exoplanet host stars). Obe misie budú medzi sebou spolupracovať. Pokúsia sa zistiť všetko o ultrafialovom žiarení hviezd Alfa Centauri A a B. Najbližšiu sústavu si vedci vybrali kvôli podobnosti s našim Slnkom. To je momentálne jedinou hviezdou o ktorej vieme, koľko ultrafialového žiarenia produkuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre