Sú pacienti v kóme pri vedomí? Nová štúdia vedcov ukazuje, že veľký počet pacientov vykazuje takzvané „skryté vedomie“

Výskumníci zisťujú, že zarážajúce množstvo pacientov v kóme vykazuje určitú formu vedomia. Hľadajú spôsob, ako im pomôcť.

pacient koma
Zdroj: photographee.eu / depositphotos.com

Výskumníci z Columbia University v novej štúdii odhalili, že každý štvrtý pacient v kóme, po zranení mozgu, vykazuje známky “skrytého vedomia”. Stopy vedomia sa ukazujú na EEG a fMRI vyšetreniach.  

Nová štúdia ukázala, že až prekvapivé množstvo pacientov s vážnymi zraneniami mozgu konzistentne vykazujú známky kognitívnych funkcií. V rámci štúdie výskumníci videli na EEG vyšetreniach mozgovú aktivitu, keď pacientov v kóme alebo vegetatívnom stave požiadali o vykonanie jednoduchých pohybov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Dokopy vedci pracovali s 241 pacientmi v bezvedomom stave, čo predstavuje zatiaľ najväčšiu vzorku pacientov, s ktorou výskumy pracovali. Nová štúdia tak priniesla viac poznatkov o fenoméne, ktorý sa odborne nazýva kognitívno-motorická disociácia, alebo ľudovejšie “skryté vedomie”.

Tento stav nesie veľa podobností s kompletným syndrómom uzamknutia, v rámci ktorého sú pacienti plne pri vedomí, no dokážu komunikovať len pohybom očí. Pri kognitívno-motorickej disociácii sa pacienti nedokážu pohybovať vôbec, no ako ukazuje štúdia, ich mozog generuje aktivitu. Tá naznačuje, že pacienti majú nejakú úroveň vedomia.  

mozog cloveka
Zdroj: Naeblys / Shutterstock.com

“Nikdy nezabudnem prvýkrát, čo som videl pacienta, ktorý sa zdal byť úplne stratený, aby sa zobudil. Jeden deň nereagoval absolútne na nič, druhý deň sedel za stolom a hral karty. Niečo na tejto transformácii ma zasiahlo a vtedy som vedel, že tomuto výskumu chcem zasvätiť svoj život,” vyjadril sa Jan Claassen, ktorý skúma poruchy vedomia už posledných 25 rokov a podieľal sa aj na tomto výskume.  

Množstvu pacientov sa dá pomôcť

Claassen potvrdil, že táto štúdia ukazuje, že veľké množstvo pacientov, ktorí sa javia ako v bezvedomí sú v skutočnosti vedomých, no nedokážu to nijak vyjadriť. Fenomén kognitívno-motorickej disociácie sa objavuje pri veľkom množstve rôznych zranení mozgu a v tomto prípade sa objavuje pomerne často.  

Výskumníci veria, že je ich povinnosťou nejakým spôsobom osloviť týchto pacientov a pokúsiť sa s nimi vytvoriť nejakú formu komunikácie. Nová štúdia prináša vedcom a lekárom cenné poznatky, ktoré im pomôžu vyvinúť nové metódy zákrokov na pomoc týmto pacientom.  

Bohužiaľ, stále platí, že nie každý pacient v kóme, ktorý prešiel zranením mozgu, sa dokáže zobudiť. Pacienti s kognitívno-motorickou disociáciou však majú všeobecne oveľa vyššie šance na prebudenie sa a zotavenie sa zo svojho zranenia, približne do roka po zranení. V rámci inej štúdie vedci zistili, že kognitívno-motorická disociácia môže byť silnejším predpovedacím faktorom zotavenia ako iné faktory, napríklad vek alebo typ zranenia.  

Výskum má stále svoje problémy

Autori výskumu priznávajú, že v súčasnosti neexistujú špecifické metódy starostlivosti alebo liečby, ktoré by podporili prebudenie a zotavenie pacienta s kognitívno-motorickou disociáciou. Vedci však skúmajú viacero spôsobov. Poznatky získané touto štúdiou podľa názoru autorov práce podporia úsilie vedcov pri skúmaní efektívnych spôsobov liečby týchto pacientov.  

Výskumníci odhaľujú, že veľa ľudí v kóme má známky "skrytého vedomia"
Zdroj: Unsplash (Alexander Grey)

“Vyšetrenie na zistenie skrytého vedomia je v súčasnosti limitované na pár špecializovaných lekárskych centier. Spolu s vedeckým tímom sa pokúšame o to, aby k týmto testom malo prístup viac nemocníc a ďalších inštitúcií. Nie každá nemocnica má však zdroje na EEG alebo fMRI zariadenia alebo personál, ktorý by vedel s týmito zariadeniami operovať,” vysvetľujú autori štúdie.  

Výskumníci síce vedia, ako odhaliť skryté vedomie, no stále čelia problému nepresných výsledkov. Známky skrytého vedomia nemusia odhaliť napríklad v prípade, ak pacient utrpel zranenie, ktoré mu robí problém rozpoznať hovorené slovo. Títo pacienti však vedia reagovať ak sa s nimi komunikuje iným spôsobom. V rámci ďalších krokov výskumníci pracujú na ďalších metódach, ktoré by dokázali odhaliť skryté vedomie aj neverbálnou cestou.  

Autori štúdie vysvetľujú, že od efektívnej pomoci ľuďom v kóme máme ešte ďaleko, no vďaka zisteniam, že veľké percento ľudí má aj v takomto stave istú formu vedomia, môže podporiť vlnu záujmu o výskumy v tomto obore.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre