Sú ohrozené malé satelity na obežnej dráhe? V nasledujúcich 5 rokoch môžeme hodiť za hlavu všetko, čo vieme o Slnku, varujú odborníci

Blíži sa nový solárny cyklus, ktorý môže byť silnejší, než sa očakáva. Operátori satelitov nemajú predstavu, ako sa s ním vysporiadať.

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Nový cyklus solárnej aktivity môže byť silnejší, než sa predpokladalo a mohol by spôsobiť problémy operátorom malých satelitov, informuje portál Space News.

Operátori by mali očakávať problémy s udržaním funkčnosti malých satelitov na obežnej dráhe Zeme. Tzu-Wei Fang varuje, že všetko, čo sme za posledné dva roky zažili už nie je podstatné. Vedci sa za túto dobu dozvedeli veľa o solárnej aktivite, no v nasledujúcich piatich rokoch môžu všetky tieto poznatky hodiť za hlavu. Lenže čo presne hrozí s výraznejšou solárnou aktivitou?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viac vesmírneho počasia znamená väčší odpor, ktorý pôsobí na satelity. Solárne búrky zahrievajú atmosféru, čím ju expandujú a tá pôsobí na objekty obiehajúce okolo planéty. Príkladom môže byť situácia, ktorá sa odohrala vo februári. Z 49 nových satelitov Starlink sa až 38 zrútilo, pretože ich motory nedokázali prekonať väčší atmosférický odpor, ktorému museli vplyvom solárnej búrky čeliť.

„Februárová búrka bola klasifikovaná ako slabá,“ vysvetľuje Fang.

Drsnejšie prejavy Slnka

Čakajú nás oveľa výraznejšie prejavy vesmírneho počasia, no satelity Starlink od incidentu monitorujú podmienky na obežnej dráhe. Na základe týchto dát by mohli vedci vytvoriť lepšie modely toho, čomu budú satelity na orbite čeliť. Fang zároveň varuje, že búrka ovplyvňuje pozície všetkých objektov na obežnej dráhe. Týka sa to ako satelitov, tak aj vesmírneho odpadu.

„Teraz je doba, kedy by sme sa mali obávať kolízií na obežnej dráhe,“ tvrdí Fang.

Na obežnej dráhe Zeme sa nachádza množstvo objektov. Či už ide o rôzne trosky, nepoužité raketové stupne alebo nefunkčné satelity. Už teraz niektorí poukazujú na to, že situácia je vážna a ak sa dva objekty so sebou zrazia, môžu spustiť reťazovú reakciu ďalších kolízií. To by vytvorilo tisíce nových úlomkov a mohlo by vážne ohroziť budúce misie.

Čo sa týka Slnka, blíži sa ďalší cyklus, ktorý prichádza po relatívne miernom období. Odborníci varujú, že množstvo satelitných operátorov nemá predstavu, ako sa s aktívnym Slnkom vysporiadať. 25. solárny cyklus by mal vyvrcholiť v polovici tohto desaťročia a už teraz si môžeme všímať zvýšenú aktivitu Slnka. Začiatkom tohto roka Zem zažívala solárnu búrku takmer každý týždeň pričom rástla aj ich intenzita. Postupom nasledujúcich rokov by sme podľa Fang mali zažiť ešte silnejšie búrky.

Solárne búrky môžu aj poškodiť komponenty satelitov. Ohrozené sú hlavne menšie satelity, ktoré často používajú komerčnú elektroniku. Tá je síce lacnejšia, no oveľa náchylnejšia na poškodenie než drahšie komponenty odolné voči radiácii. S prichádzajúcou vyššou aktivitou sa musia satelitný operátori oboznámiť s dopadom solárnych búrok na satelity, aby udržali svoje zariadenia na obežnej dráhe Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre