Sú klávesnice z Obchodu Play bezpečné? Z tohto dôvodu by ste si na ne mali dať pozor!
Klávesnice z Obchodu Play so sebou môžu prinášať aj bezpečnostné riziká. Z týchto dôvodov by ste ich mali prestať používať.
Android smartfóny nám umožňujú obrovské množstvo úprav a nastavení podľa vlastnej preferencie. Nie vždy však tieto úpravy prinášajú so sebou len svetlé stránky, a tak sa jednoducho môže stať, že narazíte na nejaký problém. Medzi azda najviac upravované možnosti v smartfónoch patria ich klávesnice. V Obchode Play ich nájdeme veľké množstvo a výber je len na nás. Niektoré umožňujú výber vlastného pozadia na klávesnici, iné zasa rôzne fonty a možností je oveľa viac. Na čo však už myslí len málokto je riziko, ktoré so sebou tieto klávesnice môžu priniesť. A podrobnejšie sa na tento problém pozrel portál makeuseof.com.
Využívate klávesnice z Obchodu Play? Môžu prinášať riziko!
Priznajte sa, využívali ste niekedy klávesnice tretích strán vo svojom smartfóne? Do zariadení nám primárne vo väčšine prípadov prichádza predinštalovaná klávesnica Gboard od Googlu či Swiftkey. Častokrát však z rôznych dôvodov siahneme po inej klávesnici, ktorá nám imponuje viac. Málokedy si však uvedomíme, že takéto aplikácie so sebou môžu priniesť vážne bezpečnostné riziko. A aké riziko by so sebou mohla priniesť obyčajná klávesnica?
Aj keď by šlo o aplikáciu z Obchodu Play, ani tuto nie sú všetky aplikácie bezpečné. Klávesnice tak nie sú výnimkou a môže sa stať, že so sebou prinesú nejaký malvér. To sa však môže stať u akejkoľvek aplikácie, ktorú nemáme riadne overenú. Okrem toho však klávesnice potrebujú pre správne fungovanie množstvo povolení. Dostávame sa teda do situácie, kedy by aplikácia pre klávesnicu v našom zariadení mohla mať prístup aj k citlivejším údajom.
Dávajme si pozor na to, čo aplikáciám v zariadení povoľujeme
Pri inštalácii akejkoľvek aplikácie si mnohí z vás dávajú pozor na to, čo aplikácii povoľujú. Aplikácie pre zobrazovanie počasia teda nemusí mať prístup k našim kontaktom a rovnako ani bežná hra k mikrofónu či kamere. Poslednou dobou sa aj vývojári Androidu sústreďujú na lepšiu bezpečnosť zariadení a prehľadnosť povolení, ktoré aplikáciám vo svojom smartfóne dávame. To sa však veľmi zle reguluje u aplikácií pre klávesnice.
Pre správne fungovanie teda aplikácia pre klávesnice smartfónu potrebuje mať prístup napríklad ku kontaktom, internému úložisku nášho smartfónu a výnimkou častokrát nie je ani internetové pripojenie či kamera a samozrejme mikrofón. Niektoré aplikácie si teda žiadajú veľa povolení, čomu sa vôbec nemôžeme čudovať. V konečnom dôsledku však takéto aplikácie majú prístup takmer ku všetkému v našom smartfóne. Môže byť teda pre nás problém si tieto povolenia ustrážiť a zabezpečiť si náš smartfón. Pôvodné aplikácie ako Gboard navyše so sebou dnes prinášajú množstvo možností úpravy. Je teda zrejme už čas na to, aby sme takéto klávesnice z Obchodu Play zo svojich smartfónov vypustili.
Neprehliadnite
Využívate vo svojom smartfóne klávesnicu z Obchodu Play? Alebo sa uspokojíte z predinštalovanou? Podeľte sa s nami v komentároch.
Komentáre