Sú ako živé: Vedci vytvorili umelé bunky, ktoré fungujú ako tie normálne

Ich výskum by mohol pomôcť liečiť pacientov presne tam, kde to potrebujú.

bunky
Zdroj: YouTube(SacannaLab)

Vedcom sa podarilo vytvoriť umelé štruktúry, ktoré dokážu napodobniť činnosť iných, živých buniek, píše portál IFL Science.

Tieto umelé štruktúry sa nedokážu samé rozmnožovať, no napriek tomu by mohli mať v medicíne svoje využite. Použiť by sa mohli napríklad ako dopravné prostriedky. Vďaka nim by mohli lekári podať lieky presne tam, kde ich telo potrebuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bunky v našom tele zdieľajú s jednobunkovými organizmami schopnosť vtiahnuť molekuly, alebo ich vytlačiť von. Ak by táto ich vlastnosť neexistovala, boli by zbytočné. Okamžite by odumreli pre nedostatok živín. Na druhú stranu, ak by boli vystavené okolitému priestoru až príliš, boli by na milosť všetkému, čo sa v tomto prostredí nachádza.

Štúdie, ktoré sa venovali umelým bunkám v poslednej dobe zaznamenali prelomy, no tie nestačia. Na jednu stranu vieme imitovať niektoré vlastnosti živých buniek, no doteraz sme ešte nedokázali zachytiť molekuly, keď sme pracovali proti ich koncentrácii.

Kapacita presunúť molekuly z miesta nízkej koncentrácie do tej vyššej sa nazýva aktívny transport. Bez neho by bunky nedokázali prijať to čo potrebujú, ani vylúčiť odpad.

„V srdci každej bunečnej štruktúry je spojenie aktívnych prvkov, ktoré ju poháňajú zvnútra a fyzickými limitmi. Tie sú tvorené stenami bunky a umožňujú jej prijať živiny a vylúčiť cudzie telieska,“ vyjadril sa doktor Stefano Sacanna.

Revolučný objav

Sacanna, spolu s tímom vedcov dosiahli to, že ich umelá štruktúra dokáže prijať, ale aj vylučovať rôzne veci. V štúdii uložili umelé bunky do vody a „zapli“ ich pomocou svetla. Tvrdia, že ich umelé bunky dokázali zobrať častice z ich okolia. To môže byť v budúcnosti využité na vyčistenie rôznych ekosystémov.

„Predstavte si naše umelé bunky ako Pac-Mana. Pohybovali sa v prostredí a pohlcovali znečistenia,“ dodáva Sacanna.

Doktor Sacanna, spolu so svojim tímom, demonštroval, že ich výtvor dokáže nielen pohltiť znečistenia, ktoré sa vo vode nachádzali, ale aj živé bunky E. coli. Tvrdia, že tento proces funguje aj opačne. Umelé bunky môžu v sebe prenášať nejakú užitočnú látku, ktorú neskôr vypustia. Tím ako príklad uvádza chemoterapiu. Ich bunky by mohli látku prepraviť priamo k nádoromvyhnúť sa tak poškodeniu iných orgánov.

V správe tímu sa píše, že si nepožičali žiadne materiály z biológie. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že si ich práca vyžaduje komplexné stroje, no zdanie môže klamať. Namiesto toho pridali molekuly do kvapiek oleja. Následne sa vytvorila sférická, dutá, štruktúra, ktorá sa za správnych podmienok nafúkne okolo kvapiek vody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre