Sú aj iné sústavy rovnaké ako naša? Štúdia ich rozdelila do 4 typov, takto skončila ten naša

Slnečná sústava je pomerne usporiadaná, no ako sú na tom miliardy ďalších? Nájdeme v galaxii podobnú tej našej?

Sú sústavy v našej Mliečnej dráhe podobné ako tá naša?
Zdroj: NCCR PlanetS

Len v našej galaxii, Mliečnej dráhe, nájdeme miliardy hviezdnych sústav. Ak sa pozrieme na tú našu, Slnečnú, všimneme si, že je pomerne usporiadaná.

Vo vnútornej časti nájdeme pevné planéty Merkúr, Venušu, Zem a Mars. Potom sústavu pretína asteroidové pole a za ním nájdeme obrovských plynných obrov, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún. Sú však podobne usporiadané aj ostatné hviezdne sústavy? Výskum vedcov z University of Bern dokázal, že v tomto aspekte je Slnečná sústava jedinečná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už pred desiatimi rokmi si astronómovia všimli, že planéty v iných sústavách sú väčšinou rovnaké veľkosťou a hmotnosťou. K tomuto názoru vedci dospeli vďaka dátam z vtedy prelomového teleskopu Kepler.

„Za čias Keplera nebolo možné jasne určiť, či sú planéty vo vzdialených sústavách naozaj rovnaké alebo či odlišnými veľkosťami pripomínajú našu Slnečnú sústavu,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Lokesh Mishra.

Dnes už ale vieme, že sa hviezdne sústavy môžu líšiť. V rámci novej štúdie ich vedci roztriedili do štyroch typov. Týmito typmi sú – podobné sústavy, usporiadané sústavy, neusporiadané sústavy a zmiešané sústavy.

Podobné sústavy sú tie, v ktorých majú planéty rovnakú veľkosť a hmotnosť. Usporiadanými považujeme tie, ktoré sa podobajú na našu Slnečnú sústavu, teda najskôr idú menšie pevné planéty a až potom plynné obry. Neusporiadaná alebo inak aj opačná sústava, sa od usporiadanej diametrálne líši. Najskôr idú plynné obry a až ďalej od hviezdy nájdeme menšie planéty. V zmiešaných sústavách sa hmotnosť planét diametrálne odlišuje od planéty ku planéte.

„Po prvýkrát máme v rukách systém, ktorý nám umožňuje študovať hviezdne sústavy ako celok a porovnávať ich s inými sústavami,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Yann Alibert.

Najrozšírenejší typ sústavy

Lenže ktorý typ sústavy je v galaxii najrozšírenejším? Existujú nejaké faktory, ktoré určujú evolúciu hviezdnej sústavy? Na niektoré otázky poznajú vedci odpoveď, iné ostávajú záhadou, aspoň nateraz. Vieme ale, že väčšina hviezdnych sústav v Mliečnej dráhe je podobného typu, teda planéty sú viac-menej rovnaké či už veľkosťo alebo hmotnosťou.

Usporiadaný typ, teda typ do ktorého spadá aj naša Slnečná sústava, považujú za najvzácnejší typ sústavy, čo autorov štúdie zaskočilo. Na typ hviezdnej sústavy môže vplývať aj protoplanetárny disk, z ktorého vznikajú planéty. Ak má hviezda okolo seba malý disk s malým množstvom ťažkých prvkov, vzniknú podobné planéty. Z väčších diskov bohatších na ťažké prvky, vznikajú buď usporiadané alebo opačne-usporiadané sústavy. Ak má protoplanetárny disk strednú veľkosť, vzniká zmiešaná sústava.

Autori štúdie považujú tento objav za fascinujúci. Doteraz sa nepredpokladalo, že by prvotné podmienky pri vzniku planét a hviezd mohli merať. Medzi jednotlivými sústavami môžeme nájsť medzeru rozpínajúcu sa niekedy aj miliardy rokov. Autori štúdie však našli overiteľnú metódu, pomocou ktorej by sme dokázali lepšie pochopiť evolúciu sústav ako celkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre