SpravodajstvoVeda a výskum

Štúdia prichádza so zaujímavými výsledkami, riziko vzniku krvných zranených po očkovaní, je omnoho nižšie, ako po covide

Štúdia venujúca sa vzniku krvných zrazenín v súvislosti s očkovaním odhaľuje, že riziko ich vzniku je nižšie, ako v prípade, keď sa nakazíte COVIDOM-19.

Hoci máme k dispozícii jednu z najefektívnejších zbraní, s ktorou môžeme bojovať proti ochoreniu COVID-19, tak aj napriek tomu, mnohí ju odmietajú. Mnohí odmietajú očkovanie pričom častým argumentom je riziko možného vzniku krvných zrazenín. Ide o obavu, ktorá je jednoducho faktom a takého príhody, sa bohužiaľ dejú. Na druhej strane treba povedať, že sú veľmi zriedkavými a vo vysokej miere prevyšujú riziká, ktoré plynú z ochorenia COVID-19.

Najnovšia štúdia, na ktorú poukazuje TASR s odvolaním sa na vedcov z Oxfordskej univerzity, ktorá bola zverejnená koncom tohto pracovného týždňa, prichádza so zaujímavými výsledkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Riziko krvných zrazenín v spojitosti s vakcínami, je nižšie, ako v prípade vzniku krvných zranených po nakazení sa COVIDOM-19

Publikovaná štúdia sa venovala téme vzniku porúch spájaných so zrážanlivosťou krvi, ktoré môžu vzniknúť krátko po očkovaní vakcínami od spoločnosti AstraZeneca a Pfizer. Vedci naprieč Veľkou Britániou skúmali údaje na takmer 30 miliónoch ľudí, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny. Vedci došli k záverom, že na desať miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pripadá približne 7 prípadov mozgovej trombózy  (tzv. trombózy intrakraniálneho venózneho systému, CVST). Na druhej strane, na 10 miliónov ľudí infikovaných koronavírusom, pripadá podľa výskumníkov 66 prípadov CVST.

Ďalej, štúdia odhaľuje, že na 10 miliónov ľudí očkovaných tou istou vakcínou, pripadá 66 prípadov žilových trombóz, zatiaľ čo na 10 miliónov ľudí s koronavírusom, pripadá viac ako 12 600 prípadov.

U 10 miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou od spoločnosti Pfizer, vedci odhadujú 143 prípadov cievnej mozgovej príhody. U ľudí s covidom je to však až 1699 prípadov.

studia_vznik krvnych zrazenin po ockovani porovnanie vzniku po ochoreni COVID 19
Zdroj: bmj.com

Rovnako treba povedať, že spolu s rozširujúcou sa mutáciou Delta vírusu, ktorý je dominantným v mnohých krajinách sveta vrátane tej našej, je vysokopravdepodobné, že s ochorením sa stretne každý, a to či už skôr, alebo neskôr. Dôvodom je schopnosť vírusu sa šíriť v oveľa väčšej intencii, ako sa darilo šíriť pôvodnému víru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close