Stretávame sa s ním všade: Je modré svetlo z obrazoviek naozaj také škodlivé?

Viaceré štúdie potvrdzujú negatívne účinky modrého svetla, no denne sa stretávame s oveľa väčším zdrojom, ako sú obrazovky.

Je modré svetlo z obrazoviek tak škodlivé, ako sa hovorí?
Zdroj: Unsplash (Adrien Olichon)

Modré svetlo je všade okolo nás. Vyžaruje ho Slnko, fluorescenčné žiarovky, ale aj smartfóny, počítače a televízory. Modré svetlo je súčasťou viditeľného spektra žiarenia, ktoré dokáže ľudské oko zachytiť a je škodlivé práve kvôli svojej vlnovej dĺžke, vysvetľuje Science Alert.

Čím väčšia vlnová dĺžka, tým menej energie žiarenie prenáša. Vlnové dĺžky modrého svetla sú však veľmi krátke a preto nesú veľa energie. Objavuje sa čoraz viac dôkazov potvrdzujúcich škodlivosť modrého svetla nielen pre naše oči, ale aj pokožku. Modré svetlo môže narušiť aj denný režim nášho tela.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi najčastejšie dôsledky vystavenia modrému svetlu patrí výrazný nárast chemických látok ROS (pozn. redakcie: Reactive Oxygen Species), ktoré vznikajú z kyslíku. Veľké množstvá ROS môžu viesť k poškodeniu DNA a kľúčových enzýmov schopných DNA opraviť. Zvyšuje sa tým pádom riziko rakoviny.

Modré svetlo môže viesť k aktivovaniu zápalových génov a aj k starnutiu pokožky. Hoci nie je modré svetlo až tak silné ako ultrafialová radiácia, na Zem sa ho dostane oveľa viac. Ultrafialová radiácia tvorí len 5% solárneho žiarenia, ktoré sa na Zem dostane počas leta na poludnie. Modré svetlo však tvorí až 15%.

Hoci sa mu pripisuje veľa negatívnych vlastností, využíva sa aj na liečenie ekzémov a pri fotodynamickej terapii na liečenie rôznych kožných ochorení. Výskumy dokázali, že modré svetlo prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán. Negatíva však v prípade zdravého človeka výrazne prevyšujú akékoľvek pozitívne vlastnosti modrého svetla.

Slnko vs. monitory

V modernej dobe sme modrému svetlu vystavovaní hlavne z monitorov alebo z obrazoviek smartfónov. Výskum kozmetickej spoločnosti Biersdorf ale dokázal, že ak sa celý týždeň pozeráme do obrazovky monitora zo vzdialenosti 30 cm, dávka modrého svetla sa rovná minúte strávenej na slnku počas poludnia. Aj ďalšie výskumy dokazujú, že modré svetlo z monitorov môže byť až tisíckrát slabšie ako to vyžarované Slnkom. Modré svetlo zároveň nevyvolalo melazmu, teda tmavé škvrny v oblasti tváre.

Dnes sa objavuje celý rad kozmetických produktov sľubujúcich blokovanie modrého svetla. Neexistujú však žiadne regulácie vedúce k informovanému rozhodnutiu zo strany spotrebiteľa. Neznamená to, že sú podobné produkty škodlivé, no zároveň možno pochybovať o ich reálnych účinkoch. Na trhu sa už objavujú aj opaľovacie krémy, no v tomto prípade výskumy dokázali, že nás nedokážu ochrániť pred modrým svetlom.

Monitory, televízory, či obrazovky smartfónov vyžarujú modré svetlo a v modernej dobe prichádzame s rôznymi druhmi obrazoviek do kontaktu čoraz častejšie. V tomto prípade však výskumy hovoria jasne. Hoci obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré môže spôsobiť nejaké poškodenie pokožky alebo očí, v porovnaní so slnkom je to zanedbateľné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre