BezpečnosťSpravodajstvo

Strana HLAS sa chváli, že do ankety o referendum sa zapojilo už viac 100-tisíc ľudí. Výpovedná hodnota výsledkov bude však otázna

Jeden človek môže v ankete hlasovať aj viackrát

Aktuálna pandémia bezpochyby robí vrásky na čele mnohým z nás. Mnoho politikov vrátane ľudí so súčasnými krokmi vlády nesúhlasí. To je aj jeden z dôvodov prečo politická strana HLAS spustila verejné hlasovanie prostredníctvom stránky referendum2021.sk verejnú anketu, prostredníctvom ktorej sa pýta občanov na názor, či sú za to, aby predložili poslancom parlamentu ústavný zákon na skrátenie volebného obdobia, aby sa nové parlamentné voľby konali ešte v roku 2021.

Zároveň sa pýtajú, či občania súhlasia, že v prípade, ak parlament neschváli ústavný zákon týkajúci sa skrátenia volebného obdobia, tak aby začali so zbieraním podpisov pre petíciu, ktorej cieľom je iniciovanie referenda, ktoré by riešilo nové voľby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už hlasovalo viac ako 100-ľudí

Strana HLAS sa prostredníctvom sociálnej siete Facebook chváli, že už hlasovalo viac ako 100-tisíc ľudí. (pozn. redakcie: v čase publikovania článku počet hlasujúcich prekročil už viac ako 140-tisíc ľudí).

Výpovedná hodnota výsledkov ankety bude otáznou

„Do internetovej ankety HLASU – sociálnej demokracie na stránke www.referendum2021.sk o predčasných parlamentných voľbách sa za necelých 10 hodín od jej spustenia zapojilo 103 017 ľudí. Za skrátenie volebného obdobia súčasného parlamentu sa vyslovilo 78 609 ľudí. Ak pribudnú  v ankete ďalšie hlasy, naši poslanci predložia v Národnej rade Slovenskej republiky návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia parlamentu.“ píše politická strana v publikovanom statuse.

Bezpochyby do ankety sa zapojilo veľké množstvo ľudí, avšak výpovedná hodnota hlasovania je otáznou. Dôvodom je, že anketa umožňuje hlasovať viackrát jednému používateľovi. Ako môžete vidieť nižšie, tak po odhlasovaní a opätovnom pokuse o hlasovanie, vyskočí na vás hláška, ktorá hovorí, že o 2 hodiny môžete hlasovať znova.

„Ďakujeme za Váš záujem a vôľu vyjadriť svoj názor na súčasnú vládu. Žiaľ, Váš hlas nemôžeme v tejto chvíli zaznamenať. Z Vašej IP adresy už bolo hlasované a dve hodiny po tom z nej nie je možné opätovne hlasovať…..

Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen referendum2021.sk – pokus o opätovné hlasovanie)

Čo to v praxi znamená? Jeden človek môže hlasovať z jedného zariadenia 12-krát denne za podmienky, že bude neustále pripojený k jednému internetu. Ako môžete vidieť na obrázkoch nižšie, v prípade zmeny typu internetového pripojenia (napríklad z pracovnej Wi-Fi na vlastnú mobilnú sieť) hlasovať môžete opäť bez toho, aby ste čakali. Znamená to, že teoreticky jeden človek môže hlasovať až 24-krát v priebehu dňa zo svojho smartfónu za podmienky, že má k dispozícii 2-rôzne internetové pripojenia (napríklad domácu Wi-Fi sieť a mobilný internet).

referendum2021_hlasovanie z ineho internetoveho pripojenia
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen referendum2021.sk – pokus o opätovné hlasovanie)

Otázkou teda je, koľko reálnych ľudí sa zúčastnilo (resp. sa ešte zúčastní) ankety? Hlasovanie týmto spôsobom môže byť totiž vo veľkej miere skreslené. 

Autori ankety medzičasom aktualizovali systém hlasovania ešte k horšiemu

Aktualizované 19.11.2020 o 11:00 medzičasom autori ankety aktualizovali spôsob hlasovania, kde je potrebná verifikácia prostredníctvom e-mailovej adresy čo kvitujeme, hoci to nerieši problém dupľujúcich sa hlasov. Dôvodom jednak je, že v ankete sú podľa všetkého už zaradené dupľované hlasy, tak najnovšie používatelia môžu hlasovať už bez obmedzení blokovania IP adresy prostredníctvom verifikácie e-mailovej adresy bez ďalších obmedzení. Inými slovami, stačí mať napríklad 5-emailových adries, a tak môžete odovzdať 5 hlasov v priebehu pár sekúnd.

verifikacia e-mailom
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen referendum2021.sk – pokus o opätovné hlasovanie)
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close