Stovky Slovákov vystrašila fotka, ktorá mala potvrdzovať, že problém s rádioaktivitou z Ukrajiny je skutočný. Ide o podvod, hovorí polícia

Známy profil, ktorý je plný hoaxov, no teší sa veľkej obľube, zdieľal podarenú fotomontáž, z ktorej vyplýva, že poľskí pohraničiari sa chránia pri kontrolách pred rádioaktivitou.

fake strach
Zdroj: SB Arts Media / Shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Slovenský internet je plný bizarností, ktorým našinci častokrát veria bez toho, aby si overili zdroj informácie, z ktorej pochádza. Niet sa čo diviť, podľa nedávneho prieskumu patríme medzi krajiny, ktoré sú najnáchylnejšie na to, aby sa nechali oklamať. V prieskume horšie ako my dopadla už len Keňa. Lepšie ako nám s darilo napríklad krajinám, ako sú Nigéria, Južná Afrika a ďalšie.

Niekoľko dní dozadu sa v našich končinách darilo hoaxu, že sa nás elity snažia premeniť na nový druh človeka, takzvaného „Homo chimericus“. Ich plán spočíva v tom, že nám podávajú jedlo s hmyzom a lieky, ktoré obsahujú grafén. Kombinácia týchto surovín má meniť našu DNA, vďaka čomu budeme ľahko ovládateľní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Krátko na to zaplavila internet správa o výbuchu v Chmeľnyckej oblasti na Ukrajine, dôsledkom čoho došlo k úniku rádioaktívnych látok, ktoré si to namierili k nám a ku Poliakom. Jedinou pravdou na tomto príbehu bolo, že skutočne došlo k výbuchu, no k úniku rádioaktivity nedošlo. Strach v ľuďoch pomáhal šíriť aj neúspešný kandidát na post žilinského primátora, Pavol Slota. A hoci naše a aj poľské úrady dementovali fámy, ktoré sa objavili na internete, tak aj napriek tomu, sa tejto téme aj naďalej dobre darí.

Téma o rádioaktivite znova ožíva

Najnovšie stovky Slovákov zdieľalo fotografiu z profilu Pavla Tajanová, ktorá šíri na internete jednu falošnú správu za druhou. Tentokrát klamlivá správa vyzerá na prvý pohľad pomerne vierohodne. Zdieľala totiž fotografiu poľskej pohraničnej stráže, ktorá kontrolovala ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny v rúškach a kombinézach. Mali tak robiť preto, aby sa chránili pred rádioaktivitou. Celú fotografiu okrem iného vložila ešte do spätného sklíčka na aute, aby vzbudila u ľudí dôveru, že sa tak skutočne deje.

No ako upozorňuje polícia, tak ide o fotomontáž. Fotografia, ktorú zdieľal profil Tajanovej, je totiž vystrihnutá z kontextu a zároveň prešla ešte úpravou, aby bola pôvodná snímka na internete ťažšie dohladateľná.

„Autorovi príspevku bolo jasné, že zábery vzbudia pozornosť a ich hodnovernosť si verejnosť môže overiť. Aby celý tento proces skomplikoval, vložil pôvodnú fotku do spätného zrkadla a ešte ju aj horizontálne prevrátil. Takýmto spôsobom je náročnejšie nájsť vizuálnu zhodu prostredníctvom nástroja Google Lens. Na túto taktiku nás upozornil náš fanúšik Martin, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.“, vysvetľuje polícia.

Žiadna panika, žiadne kontroly, žiadna radiácia, hlási polícia

„Na poľsko-ukrajinských hraniciach neprebiehajú žiadne mimoriadne kontroly v súvislosti s údajne zvýšenými hodnotami radiácie. Ide totiž o viackrát vyvrátené, nepravdivé tvrdenia. Fotka, ktorú autor vo svojom príspevku použil, pochádza ešte z roku 2020. Zverejnili ju na stránke Oddelenia hraničnej stráže počas covidových obmedzení.“, doplňujú muži zákona.

Záverom treba len povedať, že predtým, ako sa rozhodnete zdieľať nejaké tvrdenia alebo im uveríte, tak si overte vierohodnosť zdroja, aby ste sa nenechali oklamať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre