„Stojíme na prahu obrovského objavu,“ veria astronómovia: Temná energia prechádza zvláštnou evolúciou, naznačuje ich štúdia

Výskumníci veria, že je na čase, aby sme aktualizovali štandardný kozmologický model.

Je možné, že temná hmota vôbec neexistuje?
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Temná energia je jednou z najväčších záhad vesmíru. Predpokladá sa, že táto energia poháňa kozmickú expanziu, no výskumy sa zatiaľ nepriblížili k zisteniu, čo to temná energia v skutočnosti je.  

Výskumníci podieľajúci sa na projekte DESI (pozn. Dark Energy Spectroscopic Instrument) prinášajú novú štúdiu, ktorá nám naznačuje, že sa temná energia môže postupom času vyvíjať. Dáta miliónov galaxií a kvazarov (pozn. Aktívnych galaktických jadier), ukazujú, že vplyv temnej energie sa postupom času oslabuje. Ak sa to potvrdí, znamenalo by to, že štandardný kozmologický model, doteraz najpresnejšie vysvetlenie ako vesmír funguje, potrebuje doplnenie.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Osud celého vesmíru závisí na rovnováhe medzi hmotou a temnou energiou. Výskumy predpokladajú, že temná energia je hlavným vinníkom zrýchľujúcej sa kozmickej expanzie. Potvrdzuje to aj nová várka dát z našej misie DESI. Tento projekt využíva zatiaľ najväčšiu 3D mapu vesmíru na to, aby sledoval vývoj temnej energie za posledných 11-miliárd rokov,” vysvetľujú výskumníci podieľajúci sa na projekte DESI.  

Chcete vidieť ako vyzerala Mliečna dráha v mladosti?
Zdroj: James Josephides, Swinburne University, Tento obrázok ukazuje umelecký dojem z našej galaxie Mliečna dráha v jej mladosti

Autori novej štúdie objavili náznaky, podľa ktorých sa temná energia vyvíja nečakanými spôsobmi.  

“Čo vidíme je mimoriadne fascinujúce. Veríme, že sa nachádzame na sklonku obrovského objavu, ktorý nám pomôže vysvetliť temnú energiu a skutočnú povahu nášho vesmíru,” hovorí Alexie Leauthaud-Harnett, hovorkyňa pre projekt DESI.  

Niečo v dátach nesedí

Ak sa pozeráme na dáta z DESI osamote, dáta majú konzistentnosť s našim štandardným modelom vesmíru, ktorý nazývame Lambda CDM. Lambda predstavuje najjednoduchšiu definíciu temnej energie, ktorá hrá úlohu kozmologickej konštanty, teda miery rozpínania vesmíru.  

V momente keď tieto dáta porovnáme s inými meraniami, objavuje sa čoraz viac nezrovnalostí. Väčšina z nich naznačuje, že sa temná energia postupom času oslabuje a iné modely by dokázali lepšie vysvetliť, čo sa deje vo vesmíre. Autori štúdie vysvetľujú, že sa riadia takzvanou “Occamovou britvou”. Tento myšlienkový princíp nám v podstate hovorí, že ak chceme niečo vysvetliť, najjednoduchšie vysvetlenie je spravidla to správne a nemali by sme pridávať do vysvetlenia predpoklady, ak to nie je skutočne nevyhnutné.  

“Stále viac a viac to tak vyzerá, že potrebujeme modifikovať náš štandardný kozmologický model, aby nám odlišné datasety začali dávať zmysel,” tvrdí Will Percival, ďalší z hovorcov pre projekt DESI.  

Blíži sa koniec štandardného modelu?

Hypotéza o vyvíjajúcej sa temnej hmote dáva výskumníkom zatiaľ najväčší zmysel a vyzerá, že by sa mohla udržať aj do budúcna. Hoci zatiaľ nejde o definitívne potvrdený objav, dôkazy majú vysokú pravdepodobnosť, že by mohli poukazovať na vyvíjajúcu sa temnú hmotu. Autori štúdie ale priznávajú, že vo fyzike existovalo veľa hypotéz, ktoré síce zneli ako “tutovka”, no s ďalšími dôkazmi a postupom času sa ukázalo, že to tak nie je.  

Autori štúdie hovoria, že momentálne sa projekt DESI nachádza v momente, kedy v podstate “načúva” vesmíru. Necháva vesmíru šancu, nech sám povie, ako funguje. Jedným dychom ale dodávajú, že hoci dáta ešte nedávajú úplný zmysel, možno nám vesmír chce povedať, že je oveľa komplikovanejší, než sme si mysleli.  

vesmir a expanzia vesmiru a viditelny vesmir
Zdroj: Anshuman Rath / Shutterstock.com

DESI je jedným z najväčších prieskumov kozmu, aký sme kedy vytvorili. Ide o špičkový vedecký inštrument, ktorý dokáže naraz zachytiť svetlo z 5-tisíc galaxií. V rámci nových pozorovaní výskumníci pracujú s dátami, ktoré ukrývajú informácie o 15-miliónoch galaxiách a kvazaroch.  

“Problém nie je len v tom, že dáta pokračujú v podporovaní vyvíjajúcej sa temnej energie. Štandardný kozmologický model podrýva aj to, že tieto dôkazy sú silnejšie ako v minulosti,” vyjadril sa Seshadri Nadathur, z projektu DESI.  

Štandardný kozmologický model už funguje pár desaťročí a patrí k najlepším vedeckým teóriám. Čoraz viac dôkazov ale hovorí, že už je načase ho aktualizovať. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre