Stihnú astronauti programu Artemis pristáť na Mesiaci v roku 2024? Ak nechcú problémy, mali by sa posnažiť

Nová štúdia naznačuje, že vesmírne lety po roku 2024 môžu byť rizikové. Prečo?

NASA Mesiac_spaceX
Zdroj: NASA, SpaceX

Cieľom programu americkej NASA, Artemis, je priniesť na Mesiac prvú astronautku a ďalšieho astronauta a to do roku 2024, píše portál IFL Science.

Či plánovaný rok letu stihnú, alebo nie, je otázne. Americká vesmírna agentúra však robí všetko preto, aby sa na let pripravila a zo všetkých síl sa snaží termín dodržať. Čo by sa stalo, ak by ho agentúra prešvihla? Let by sa musel pochopiteľne odložiť, no podľa novej štúdie to nemusí byť až tak dobrý nápad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníkom sa podarilo odhaliť vzorec správania solárnych búrok, čo sú najenergetickejšie javy, ktoré naše Slnko produkuje. V štúdii sa píše, že ak nechcú byť astronauti konfrontovaní s extrémnym vesmírnym počasím, mali by sa držať pristátia v roku 2024. Slnko sa riadi solárnym cyklom, čo je približne 11 ročný cyklus striedavo nízkej a vysokej aktivity. Momentálne sa nachádzame na počiatku 25. solárneho cyklu od doby, čo sme začali tieto cykly zaznamenávať.

Riziko solárnych búrok

Momentálne sa nachádzame vo fáze solárneho minima, čo je obdobie, kedy je solárna aktivita najnižšia. Opakom je potom solárne maximum. Vtedy je Slnko najaktívnejšie a počas tohto obdobia dochádza aj k prehodeniu solárnych pólov, vzniku solárnych škvŕn a erupcií. Podľa novej štúdie sa obdobie solárneho maxima začína v júli 2025.

Nová štúdia bola publikovaná v denníku Solar Physics. Vedcom sa podarilo objaviť, že solárne búrky by sa mohli objaviť buď pred maximom, alebo po maxime, podľa toho, či je cyklus párny, alebo nie. Ak je párny, solárne búrky majú vyššiu pravdepodobnosť objaviť sa ešte pred začatím solárneho maxima.

Solárne búrky sú nebezpečným javom a do veľkej miery ovplyvňujú vesmírne počasie. Zároveň môžu byť hrozbou pre naše satelity, rakety, alebo aj astronautov. U nás na Zemi nás chráni magnetické pole, no ďalej od planéty môžu tieto búrky narobiť problémy. Na druhej strane výskumy naznačujú, že solárne búrky môžu byť predvídateľné a držať sa určitých „ročných období.“

Nič sa však nemení na tom, že v druhej polovici tohto desaťročia nastane obdobie zvýšenej solárnej aktivity, čo znamená viac solárnych búrok. Hlavne pre program Artemis by mohlo ísť o riziko, nielen pre misiu ako takú, ale aj pre jej astronautov. Zároveň by vesmírne agentúry mali brať ohľad na zvýšenú aktivitu aj pri misiách, ktoré sa odohrajú medzi rokmi 2025 a 2030.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre