Stiahnite si vesmír do vrecka! Nová simulácia celého vesmíru je dostupná verejnosti. Len či budete mať dostatok úložného priestoru
Vedci vytvorili simuláciu Uchuu, doteraz najväčšiu a najdetailnejšiu simuláciu temnej hmoty v celom vesmíre.
Skupinka vedcov vytvorila doteraz najdetailnejšiu mapu vesmíru a aby toho nebolo málo, zavesila ju na internet. Stiahnuť si ju môžete aj vy, za predpokladu, že máte dostatok voľného miesta, píše portál Universe Today.
Nazýva sa Uchuu a je najväčšou a najdetailnejšou simuláciou vesmíru, aká bola vytvorená. Nachádza sa v nej 2.1-triliónov častíc v priestore, ktorý je široký 9.6-miliardy svetelných rokov. Simulácia modeluje evolúciu vesmíru za posledných 13-miliárd rokov. Nezameriava sa ale na vznik hviezd a planét, ale na vývoj temnej hmoty v neustále sa rozširujúcom priestore.
Temná hmota je záhadnou látkou, ktorá tvorí až 80% vesmíru. Momentálne sa radí k tým najväčším kozmickým záhadám, pretože vedci nemajú najmenšie tušenie, čo by ju malo vytvárať, alebo ako vyzerá.
Pre nás je prakticky neviditeľná, no astronómovia ju môžu pozorovať nepriamo. Temná hmota má totiž svoju gravitačnú silu, ktorou ovplyvňuje bežné objekty vo vesmíre. Práve tento vplyv vieme pozorovať a usúdiť, aké množstvo temnej hmoty sa v danom regióne nachádza. Vedci sa však neustále snažia prísť na kĺb tejto záhade a nová, detailná simulácia by im v tom mohla pomôcť.
Detaily simulácie sú tak veľké, že astronómovia dokážu identifikovať úplne všetko, od zoskupení galaxií, až po obal temnej hmoty, ktorý sa nachádza okolo jednotlivých galaxií. Už asi chápete, že vytvorenie takejto detailnej animácie si vyžaduje veľa výpočtovej sily a hlavne úložiska. Tím vedcov použil 40-tisíc počítačových jadier a výsledkom je niečo, čo má až 5 petabytov dát.
Neprehliadni
Vesmír do vrecka
Vedci ale použili výkonnú kompresnú metódu a ich simulácia má okolo 100 terabytov. Samozrejme, stále ide o obrovský súbor, no ten už dokážeme uložiť na jeden harddisk. Príkladom je napríklad 100 TB Exadrive, ktorý môže byť váš „len“ za 40-tisíc dolárov.
Dobrou správou je, že ak by ste mali peniaze, vesmír si môžete stiahnuť na disk, ktorý sa vám zmestí do vrecka a môžete si ho nosiť všade so sebou. Ešte lepšou správou je, že nemusíte investovať ani dolár. Vedci si uvedomujú, že takýto hardvér nie je pre bežného človeka dostupný, no a tak zavesili celý vesmír na internet. Dáta simulácie Uchuu totiž viete nájsť aj na tejto stránke.
Simulácia Uchuu ale nie je len detailným pohľadom na vesmír. Výskumníci ju môžu použiť na ťaženie vedeckých dát. Dnes vznikajú naozaj obrovské vesmírne prieskumy a aj ďalšie simulácie podobného merítka. Ak chcú v budúcnosti vedci nájsť nejaké užitočné informácie, budú sa musieť spoľahnúť na ťaženie dát. Než však budú môcť svoje skúsenosti naplno využiť v praxi, môžu sa precvičiť na tomto simulovanom vesmíre.
Komentáre