Stephen Hawking nám priniesol množstvo prevratných teórií: Tieto 4 sú tie najfascinujúcejšie!

Už svojou doktorandskou prácou prišiel na to, ako náš vesmír vznikol.

Stephen Hawking sa radí medzi najlepších svetových teoretických fyzikov. Začínal už v roku 1966 svojou doktorandskou prácou a odvtedy prispieval k prelomovým vedeckým objavom až do roku 2018. V tomto roku publikoval svoju poslednú štúdiu, len pár dní pred smrťou, píše portál Live Science.

V čase publikovania sa jeho teórie zdali naozaj bizarné, no postupom času sa dostávajú do „hlavného prúdu“ vedy, pretože sa objavujú nové dôkazy, ktoré ich podporujú. Tu je niekoľko Hawkingových teórií, ktoré sa radia k tým najfascinujúcejším.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória veľkého tresku

Nadpis môže byť zavádzajúci, pretože Hawking s teóriou veľkého tresku neprišiel. Svoju doktorandskú štúdiu ale písal v čase, kedy sa viedli vášnivé debaty o tom, ako vesmír vznikol. Prvou bola teória veľkého tresku a druhá bola teória stáleho stavu. Obe teórie sa zhodli na tom, že sa vesmír rozpína, no rozchádzali sa v tom, ako začal.

Hawking svojou prácou dokázal, že teória stáleho stavu, ktorá predpokladá, že sa vesmír rozpínal od nekonečna do nekonečna, sa sama vyvracia. Hawking tvrdil, že vesmír začínal ako nekonečne malý bod, singularita, a dnes je jeho teória všeobecne uznávaným modelom.

Čierne diery

Stephen Hawking sa spája predovšetkým s čiernymi dierami. Spočiatku vedci neverili, že by tieto objekty mohli vo vesmíre existovať. Čierne diery vznikli spolu s Einsteinovou teóriou relativity, no sám Einstein neveril, že by boli skutočné. Čierne diery, najextrémnejšie objekty vo vesmíre, bral ako chybu svojej teórie.

Čiernym dieram neverili ani ostatní fyzici, no to sa zmenilo, keď sa im začal venovať Hawking. Genialitou z jeho strany bolo, že spojil Einsteinove rovnice s kvantovou mechanikou. Odrazu sa z abstraktného modelu stalo niečo, čo by sme mohli reálne vo vesmíre nájsť. Dôkazom, že sa Hawking nemýlil, je aj prvá fotka čiernej diery z roku 2019.

Zákon o zachovaní chronológie

Ďalší prelomový objav nie je zákonom a nie je ani potvrdený, no o to viac fascinujúci. Zákony fyziky, tak, ako im chápeme dnes, nezakazujú cestovanie  čase. Riešenia Einsteinovej teórie relativity dokonca obsahujú časové slučky, ktoré by, čisto teoreticky, umožnili cestovať do vlastnej minulosti. Hawking ale nebol spokojný. Zastával sa názoru, že akékoľvek cestovanie do minulosti by viedlo k paradoxom, a preto by nemalo byť možné.

Navrhol teda existenciu neznámeho fyzikálneho zákona, ktorý bránil časovým slučkám, aby vznikli. Toto jeho riešenie má zabrániť vzniku paradoxu, no je to skôr odhad, než potvrdená teória.

Boh neexistuje

Čo sa dialo pred veľkým treskom? To je otázka, na ktorú sa každý astrofyzik pokúša nájsť odpoveď, no Stephen Hawking ju mal už dávno. „Na tom nezáleží,“ hovorieval. Podľa Hawkinga bola otázka, čo bolo pred veľkým treskom, úplne bezvýznamná.

Veľký tresk chápal ako vznik všetkého čo poznáme, vrátane času. Preto veril, že náš vesmír nebol stvorený Bohom, alebo inou všemocnou bytosťou. Neexistoval totiž čas, v ktorom by bytosť existovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre