SpravodajstvoZariadenia

Ste fanúšikom mobilnej fotografie? Dávajte pozor, takto by mohli vyzerať kamery smartfónov už budúci rok!

Kamery smartfónu by si budúci rok mali prejsť významnými zmenami. Čaká nás tak viac selfie snímačov pod displejom či lepšie 8K video.

Kamery sú už neoddeliteľnou súčasťou smartfónov, ktoré neslúžia len ako zariadenia na komunikáciu, ale z malých zariadení v našich vreckách máme i obstojné fotoaparáty. Tento rok bol vcelku prelomovým, čo sa týka technológií spojených s fotografovaním. Pýtate sa prečo? Štandard pre využívanie smartfónov sa zvýšil a dnes už i základné smartfóny môžu využívať 50mpx snímače kamier. Navyše bolo predstavených niekoľko modelov so snímačmi o veľkosti 1″ a nesmieme zabudnúť ani na ISOCELL HP1 od Samsungu ako prvý 200mpx hlavný snímač kamery. A podľa portálu androidauthority.com by sme sa budúci rok mali posunúť ešte ďalej.

Selfie kamery pod displejom

Spomínate si na model Xiaomi MIX 4? Áno, presne ten, ktorý priniesol snímač selfie kamery pod displejom. A čo takto Samsung Galaxy Z Fold 3? Tento rok sme mohli vidieť niekoľko smartfónov, ktoré vyskúšali technológiu skrytého snímača prednej kamery pod displejom. V súčasnosti táto technológia však nie je úplne dokonalá a snímky nemajú takú kvalitu, ako by sme očakávali. To by sa však v priebehu budúceho roku malo zmeniť a nielen že uvidíme viac smartfónov, ktoré túto kameru využijú. Kvalita výsledných snímok by mala byť i na vyššej úrovni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy Z Fold 3_predna selfie kamera pod displejom
Zdroj: Vosveteit

Cinematic mode v Android smartfónoch

Aký je rozdiel medzi Android smartfónmi a iPhonami? Rozhodne vo využívaní tzv. cinematic mode. Ide o inteligentný režim vytvárania videí, ktoré sú vďaka nemu kvalitnejšie a častokrát ani nerozpoznáme, že je video zachytené na smartfón. Smartfóny od spoločnosti Apple majú túto funkciu prepracovanú, ako je však na tom Android? Tento režim vieme nájsť u niektorých výrobcov, akými je Samsung, Huawei či Xiaomi. Nie je však ani zďaleka taký dokonalý. To by sa malo v priebehu budúceho roku zlepšiť a kto vie, možno tento režim kamery uvidíme i v lacnejších zariadeniach.

Znovuzrodenie RGBW kamery

Dnešným používateľom smartfónom pojem RGBW snímač kamery už príliš nepovie. Dôvodom je najmä to, že sa v dnešnej dobe už príliš nevyužíva i keď svoju slávu započal len v roku 2015 s príchodom modelu Huawei P8 a udržal sa na trhu približne do roku 2018. Takýto snímač kamery nevyužíva len červené, zelené a modré subpixely, no pridáva k nim ešte aj biele. Výsledkom má byť lepšie snímanie svetla a menej rušivých elementov. Očakávame, že veľký návrat týchto snímačov sa udeje už budúci rok a povráva sa, že si ich „adoptuje“ napríklad séria Galaxy S22 od Samsungu.

Lepšia stabilizácia obrazu

Optická stabilizácia obrazu sa nachádza už v takmer každom smartfóne z vyššej strednej či vlajkovej triedy od čias Lumie 920. Očakávame, že sa takáto funkcia dostane v priebehu roku 2022 i do lacnejších zariadení, ktoré by mohli natáčať lepšie videá. No v konečnom dôsledku sa necháme prekvapiť, povráva sa však, že OIS bude veľkým trendom budúceho roku.

Lepšie 8K video v smartfónoch

Prvý smartfón s podporou natáčania 8K videí sme mohli vidieť už v roku 2019 v modeli Red Magic 3 od Nubie. Výsledky však boli veľkým sklamaním a vďaka čipsetu Snapdragon 865 o rok neskôr sa reputácia natáčania takýchto videí napravila. Tento rok už 8K video podporujú takmer všetky vlajkové smartfóny. Ako však bude vyzerať budúci rok? 8K video sa dočká ďalšieho vylepšenia a čakáme, že by sme prvýkrát mohli vidieť napríklad 8K HDR či 8K s vylepšenou stabilizáciou.

Redmi K30 Pro_DXOMARK hodnotenie kamera
Zdroj: DXOMARK

Vlastné čipy pre kamery

Spolu so smartfónmi častokrát prichádzajú čipy pre prenos signálu medzi čipsetom a vytvorením fotografií priamo od výrobcu čipsetu. Napríklad taký Qualcomm sa spolieha na Spectra IPS, ktoré využívame v takmer každom smartfóne s čipsetom Snapdragon. Tento rok sa však roztrhlo vrece s čipmi pre prenos signálu medzi výrobcami smartfónov a mnohí si radi využívajú vlastné alternatívy. A tých by malo byť budúci rok ešte viac.

A bude toho oveľa viac! Spoločnosť Google sa totiž rozhodla vrátiť späť funkciu vymazávania objektov z fotografií, čo síce nájdeme dnes v mnohých nadstavbách, samotný Android to však nepodporoval. Aké zmeny najviac potešia vás? A plánujete si budúci rok kupovať nový smartfón, keby mal nejaké z týchto funkcií? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close