Starší hviezdny systém v našej galaxii nenájdete, tvrdia vedci. Astronómovia objavili najstaršiu hviezdu v Mliečnej dráhe!

Autori novej štúdie sa pokúšajú pochopiť jednu z najstarších sústav Mliečnej dráhy.

Vedci objavili najstaršie trosky planéty v našej galaxii
Zdroj: University of Warwick (Dr Mark Garlick)

Astronómom sa podarilo identifikovať najstaršiu hviezdu v Mliečnej dráhe, ktorá k sebe priťahuje trosky planetárnych zárodkov, informuje portál Eurekalert. Štúdiu viedli vedci z Univerity of Warwick.

Sústava sa nachádza od nás približne 90 svetelných rokov a astronómovia usúdili, že je stará viac ako 10-miliárd rokov. Hviezda, ktorá k sebe priťahuje materiál je biely trpaslík – pozostatok hviezdy, ktorá v minulosti pripomínala Slnko. Keď sa naša hviezda a jej podobné dostanú na koniec svojho životného cyklu, minú všetko palivo a odhodia svoje vonkajšie vrstvy. Ostáva po nich len jadro, ktoré nazývame biely trpaslík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Osudom väčšiny hviezd vrátane tých, ako je naše Slnko, je stať sa bielym trpaslíkom.“, hovoria vedci.

Ak má hviezda okolo seba planéty, pri expanzii a následnom odhodení vonkajších vrstiev sa celá sústava naruší. V niektorých prípadoch dochádza aj k zničeniu niektorých alebo všetkých planét v sústave. Ostanú po nich len trosky, ktoré si hviezda postupne priťahuje k sebe. Dvoch nezvyčajných bielych trpaslíkov si všimlo vesmírne observatórium Gaia, ktorého úlohou je mapovanie polohy a pohybu hviezd v našej galaxii.

V rámci štúdie vedecký tím vytvoril modely týchto dvoch hviezd. Obe majú okolo seba pole planetárnych trosiek, no jedna je nezvyčajne modrá, zatiaľ čo tá druhá je najtmavší a najčervenší biely trpaslík, akého sme doteraz objavili.

Zvláštny hviezdny pár

„Červený“ biely trpaslík nesie označenie WDJ2147-4035 a je starý približne 10,7-miliárd rokov. Autori štúdie predpokladajú, že 10,2-miliardy rokov hviezda existovala ako biely trpaslík a chladla. Pomocou spektroskopie vedci zistili, že sa hviezda skladá z lítia, sodíku, draslíku a uhlíku, ktorý si hviezda momentálne priťahuje z okolia. Pozorovania dokázali, že ide o najstaršieho kovmi znečisteného bieleho trpaslíka.

Neobyčajne modrá hviezda sa označuje ako WDJ1922+0233 a je len o čosi mladšia ako jej červená príbuzná. Táto hviezda pohlcuje materiál, ktorý sa podobá na kontinentálnu kôru Zeme. Autori štúdie usúdili, že modrý odtieň hviezda získala vďaka neobvyklej kombinácii hélia a vodíku v jej atmosfére.

Červená hviezda má atmosféru relatívne čistú, no a tam sa astronómom podarilo zachytiť stopy trosiek. Tie pochádzajú z planetárneho systému, ktorý dokázal prežiť prechod hviezdy na bieleho trpaslíka. Na základe toho vyvodili závery, že ide o najstaršiu mŕtvu hviezdu s vyvinutým planetárnym systémom, akú zatiaľ astronómovia našli v Mliečnej dráhe.

„Podobné hviezdy nám ukazujú, že Zem nie je jedinečná. Existujú aj ďalšie sústavy, ktoré majú planéty podobné tej našej,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Abbigail Elms.

Z 97% hviezd sa na konci ich životného cyklu stanú biele trpaslíky, vysvetľujú autori štúdie. Preto sa považuje za mimoriadne dôležité tieto hviezdy pochopiť. Z vedeckého hľadiska sa za najzaujímavejšie považujú extrémne chladné biele trpaslíky. Tie vznikli z najstarších hviezd v Mliečnej dráhe a vedcom dokážu veľa prezradiť o evolúcií planét na obežnej dráhe najstarších telies v Mliečnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre