Starší hviezdny systém v našej galaxii nenájdete, tvrdia vedci. Astronómovia objavili najstaršiu hviezdu v Mliečnej dráhe!
Autori novej štúdie sa pokúšajú pochopiť jednu z najstarších sústav Mliečnej dráhy.
Astronómom sa podarilo identifikovať najstaršiu hviezdu v Mliečnej dráhe, ktorá k sebe priťahuje trosky planetárnych zárodkov, informuje portál Eurekalert. Štúdiu viedli vedci z Univerity of Warwick.
Sústava sa nachádza od nás približne 90 svetelných rokov a astronómovia usúdili, že je stará viac ako 10-miliárd rokov. Hviezda, ktorá k sebe priťahuje materiál je biely trpaslík – pozostatok hviezdy, ktorá v minulosti pripomínala Slnko. Keď sa naša hviezda a jej podobné dostanú na koniec svojho životného cyklu, minú všetko palivo a odhodia svoje vonkajšie vrstvy. Ostáva po nich len jadro, ktoré nazývame biely trpaslík.
„Osudom väčšiny hviezd vrátane tých, ako je naše Slnko, je stať sa bielym trpaslíkom.“, hovoria vedci.
Ak má hviezda okolo seba planéty, pri expanzii a následnom odhodení vonkajších vrstiev sa celá sústava naruší. V niektorých prípadoch dochádza aj k zničeniu niektorých alebo všetkých planét v sústave. Ostanú po nich len trosky, ktoré si hviezda postupne priťahuje k sebe. Dvoch nezvyčajných bielych trpaslíkov si všimlo vesmírne observatórium Gaia, ktorého úlohou je mapovanie polohy a pohybu hviezd v našej galaxii.
V rámci štúdie vedecký tím vytvoril modely týchto dvoch hviezd. Obe majú okolo seba pole planetárnych trosiek, no jedna je nezvyčajne modrá, zatiaľ čo tá druhá je najtmavší a najčervenší biely trpaslík, akého sme doteraz objavili.
Zvláštny hviezdny pár
„Červený“ biely trpaslík nesie označenie WDJ2147-4035 a je starý približne 10,7-miliárd rokov. Autori štúdie predpokladajú, že 10,2-miliardy rokov hviezda existovala ako biely trpaslík a chladla. Pomocou spektroskopie vedci zistili, že sa hviezda skladá z lítia, sodíku, draslíku a uhlíku, ktorý si hviezda momentálne priťahuje z okolia. Pozorovania dokázali, že ide o najstaršieho kovmi znečisteného bieleho trpaslíka.
Neprehliadnite
Neobyčajne modrá hviezda sa označuje ako WDJ1922+0233 a je len o čosi mladšia ako jej červená príbuzná. Táto hviezda pohlcuje materiál, ktorý sa podobá na kontinentálnu kôru Zeme. Autori štúdie usúdili, že modrý odtieň hviezda získala vďaka neobvyklej kombinácii hélia a vodíku v jej atmosfére.
Červená hviezda má atmosféru relatívne čistú, no a tam sa astronómom podarilo zachytiť stopy trosiek. Tie pochádzajú z planetárneho systému, ktorý dokázal prežiť prechod hviezdy na bieleho trpaslíka. Na základe toho vyvodili závery, že ide o najstaršiu mŕtvu hviezdu s vyvinutým planetárnym systémom, akú zatiaľ astronómovia našli v Mliečnej dráhe.
„Podobné hviezdy nám ukazujú, že Zem nie je jedinečná. Existujú aj ďalšie sústavy, ktoré majú planéty podobné tej našej,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Abbigail Elms.
Z 97% hviezd sa na konci ich životného cyklu stanú biele trpaslíky, vysvetľujú autori štúdie. Preto sa považuje za mimoriadne dôležité tieto hviezdy pochopiť. Z vedeckého hľadiska sa za najzaujímavejšie považujú extrémne chladné biele trpaslíky. Tie vznikli z najstarších hviezd v Mliečnej dráhe a vedcom dokážu veľa prezradiť o evolúcií planét na obežnej dráhe najstarších telies v Mliečnej dráhe.
Komentáre