Starodávna hlinená tabuľa odhaľuje najstarší prípad aplikovanej geometrie. Pytagorovu vetu poznali o tisíc rokov skôr, ako vznikla

Babylončania prekvapujú svojou znalosťou matematiky.

prvy geometricky tablet
Zdroj: UNSW

Už je to viac ako sto rokov, čo každému pod nosom ležala takmer 4-tisíc ročná kamenná tabuľka, do ktorej je vytesaný úplne prvý príklad aplikovanej geometrie, informuje portál univerzity UNSW.

Tabuľka sa nazýva Si.427 a objavili ju ku koncu 19. storočia v Iraku. Vtedy však archeológovia nechápali jej dôležitosť. Tabuľka podľa slov vedúceho výskumu pochádza z obdobia 1900 až 1600 rokov pred Kristom a považuje sa za jediný známy druh katastrálneho dokumentu z čias Starobabylonskej ríše.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zememerači tabuľku využili na zadefinovanie pozemkových hraníc a prezrádza nám nielen právne, ale aj geometrické údaje o pôde, ktorú Starobabylončania rozdelili a následne predali. Objav sa považuje za mimoriadne významný preto, lebo Babylončania používali Pytagorove vety približne tisíc rokov predtým, ako sa známy matematik narodil. Pomocou nich dokázali zememerači starého Babylonu vytvoriť presné pravé uhly.

Babylončania poznali Pytagora tisíc rokov pred jeho narodením
Tabuľka Si.427 Zdroj: UNSW

„Všeobecne uznaným faktom je, že trigonometria, veda zaoberajúca sa trojuholníkmi, vznikla v antickom Grécku približne v druhom storočí pred Kristom,“ vysvetľuje Daniel Mansfield, vedúci štúdie.

Dôraz na presnosť

Z rovnakého obdobia bol objavený ešte jeden dôležitý artefakt s označením Plimpton 322. Na ňom možno vidieť jedinečnú trigonometrickú tabuľku. Predpokladá sa, že Babylončania vytvorili svoju vlastnú verziu „prototrigonometrie“, aby dokázali vyriešiť problémy, s ktorými sa stretávali. Narozdiel od Grékov, ktorí tento odbor zaviedli, aby mohli študovať nočnú oblohu, Babylončania sa zaoberali problémami pôdy.

Si.427 je ešte starším artefaktom ako Plimpton 322. Mansfield vysvetľuje, že existuje celý rad pravouhlých trojuholníkov, no len hŕstka z nich našla v starom Babylone praktické využitie. Ešte v roku 2017 vedci teoretizovali o tom, že Plimpton 322 mohli využívať pri konštrukcií palácov, chrámov, alebo pri výstavbe kanálov. S novým artefaktom však vedci jasne vidia, že Babylončania sa zaujímali o geometriu preto, aby dokázali presne rozvrhnúť hranice pozemkov.

„Tabuľka pochádza z čias, kedy sa začala pôda považovať za súkromné vlastníctvo. Ľudia mali svoje pozemky a potrebovali si stanoviť jasné hranice, aby mohli so svojimi susedmi dobre vychádzať. Presne to môžeme na tabuľke vidieť. Rozdelenie pozemku na dva a stanovenie nových hraníc,“ tvrdí Mansfield.

Iná tabuľa zo Starobabylonskej ríše zas zachytáva spor dvoch majiteľov pozemkov o datľovníky, ktoré sa nachádzali medzi ich pozemkami. Ich spor vyriešil až úradník. Aj táto nezhoda zdôrazňuje, že pre ľudí bola presnosť v tej dobe mimoriadne dôležitá.

Babylončania poznali Pytagora tisíc rokov pred jeho narodením
Tabuľka Plimpton 322

Vedcov však zaskočilo ako Babylončania používali Pytagorove vety. Podľa slov výskumníkov je na tabuľke zachytená čistá matematika, ktorú inšpirovali problémy z reálneho sveta. Brzdil ich však 60 číselný systém, kvôli ktorému mohli využiť len niekoľko Pytagorejských trojuholníkov. Človek, ktorý vytesal tabuľku Plimpton 322 pravdepodobne vytvoril všetky tvary pravouhlých trojuholníkov a vyberal tie najužitočnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre