Spravodajstvo

Staňte sa amatérskym vedcom pre NASA! Stačí si stiahnuť aplikáciu a fotiť oblaky nachádzajúce sa na oblohe

Spoločnosť NASA tento týždeň predstavila ďalší, celkom zaujímavý projekt, vďaka ktorému sa môžete stať amatérskym vedcom aj Vy! NASA hľadá niekoľkých dobrovoľníkov, ktorí by jej pomohli pri výskume klímy Zeme. O čo sa teda jedná?

Zapojte sa do projektu CERES

NASA má na obežnej dráhe Zeme 6 satelitov, ktoré sú súčasťou projektu CERES (Clouds and the Earth’s Radiant Energy System). Ich úlohou je pravidelné fotografovanie oblakov a Zemskej atmosféry. Na základe zozbieraných údajov sa potom vedci pokúšajú zistiť, aký vplyv majú oblaky a mračná na vývoj počasia a zmenu klímy na niektorých územiach. V čom je teda háčik a načo Vás NASA potrebuje?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Satelity nie sú dokonalé a občas sa mýlia

Satelity projektu CERES nie sú dokonalé a nedokážu presne lokalizovať všetky odfotografované oblaky. Oblaky sa satelitom často mýlia s veľkými zasneženými plochami, no občas im dajú zabrať aj veľké vodné plochy, od ktorých sa odrážajú svetelné lúče. A práve tento problém majú vyriešiť samotní amatérski „vedci“. Po zapojení sa do programu, si stačí stiahnuť aplikáciu GLOBE Observer, v ktorej sa nachádzajú presné inštrukcie. Úlohou dobrovoľníkov je vytvorenie fotografie oblohy práve v momente, kedy ponad ich hlavou letí satelit spoločnosti NASA. Fotografia zo satelitu bude porovnaná s fotografiou zo Zeme. Tým pádom by sa celý proces výskumu výrazne urýchlil, pretože sa nedostatky satelitov odstránia takmer hneď. Fotografie sa prostredníctvom aplikácie dajú odosielať už od 15. apríla a používatelia môžu za deň vytvoriť a odoslať až 10 fotografií.

Pokiaľ sa chcete aj Vy pripojiť do projektu CERES a chcete pravidelne pridávať fotografie oblakov nad Vašou hlavou, stačí ak si stiahnete aplikáciu GLOBE Observer, kde nájdete všetky ďalšie potrebné informácie. Aplikácia je dostupná na platformu iOS a Android.

Zdroj: endgadget.com, úvodný obrázok (Pixabay.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close