SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Stane sa z nás vesmírna civilizácia? Možno nie, tvrdí nová štúdia

V nedávno publikovanej štúdii vedci predstavujú teóriu Pancosmorio. Tá hovorí, že pre človeka je prostredie Zeme dôležitejšie, než si myslíme.

S rozvojom vesmírneho cestovania mnohí verili, že sa budúcnosť ľudstva ukrýva vo hviezdach. Hotely na obežnej dráhe Zeme, výlety na Mars, či za hranice Slnečnej sústavy. Mnohí sa tejto predstavy držia aj dnes a tvrdia, že ľudia jedného dňa budú za hranice našej planéty cestovať pravidelne.

Nie je to až tak nereálna predstava, ak sa pozrieme na to, akým tempom vesmírny priemysel napreduje. Zároveň neexistuje žiadna pevne daná hranica, ktorá by nám určovala kedy by sme sa mali ku hviezdam vydať. Väčšina z nás preto verí, že budúcnosť vo vesmíre je viac-menej nevyhnutná. Objavila sa však štúdia, ktorá predstavuje úplne novú teóriu s názvom Pancosmorio. V rámci tejto teórie výskumník menom Morgan A. Irons vysvetľuje, že jedinečné podmienky našej planéty sú tým, čo nám zabráni vydať sa do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje portál Universe Today, naša Zem sa vyznačuje celým radom špecifických vlastností. Zem je ideálnym svetom pre život ako ho poznáme a zároveň kľúčom k udržaniu civilizácie. Bez jej špecifických charakteristík by vesmírne kolónie neboli udržateľné a zakrátko by zanikli.

Stephen Hawking, Carl Sagan, Robert Zubrin či Elon Musk, všetci títo známi ľudia videli budúcnosť ľudstva vo vesmíre a stále vidia. Musk je známy svojim cieľom vybudovať kolóniu na Marse a zastáva sa názoru, že ak má ľudstvo prežiť, musí sa vydať za hranice planéty.

Podmienky, ktoré nikde inde nenájdeme

Teória Pancosmorio však vysvetľuje, že evolučná cesta našej planéty vytvorila systémy, ktoré udržiavajú všetok život na Zemi. Ak vnímame Zem ako uzavretú sústavu, potom môžeme pozorovať, že ide o sústavu, ktorá sa dokáže postupom času regenerovať. Čo sa však stane, ak ľudia opustia tento regeneratívny systém a vydajú sa do vesmíru?

Jednoduchšie povedané, život na planéte sa vyvíjal pri určitých podmienkach, ktoré potrebuje k jeho udržaniu a do tohto systému spadáme aj my. Zároveň ide o podmienky, ktoré sú potrebné pre náš vývoj. Ich existencia vo vesmíre je preto podľa autorov štúdie kľúčová k nášmu rozvoju za hranicami planéty.

Obyvatelia vesmírnej kolónie budú potrebovať infraštruktúru, ktorá by sa mohla porovnávať s tým, čo máme u nás na Zemi. Ak by sa ľudstvo v budúcnosti vydalo do vesmíru, potom potrebuje prostredie, ktoré napodobňuje bioregeneratívnu schopnosť našej planéty. Autori štúdie vysvetľujú, že ak dokážeme vytvoriť rovnako udržateľný systém, akým je naša planéta, potom by sme dokázali vytvoriť pozemské podmienky priamo vo vesmíre.

Dostaneme sa do vesmíru?

Ak sa teda ľudia chcú vydať na Mars alebo ešte ďalej, udržateľná kolónia by mala kopírovať podmienky našej Zeme. Ide o systém, ktorý sa nemusí spoliehať na dodávku zásob zo Zeme a tým pádom sa nemusí obávať problémov, ktoré by vznikli ak by zásoby meškali. Kolónia, ktorá dokáže kopírovať podmienky Zeme zároveň dokáže prekonať aj neočakávané problémy. Aj ak by sme dokázali vytvoriť kolóniu spĺňajúcu všetky podmienky, stále existuje maximálna vzdialenosť, do ktorej by bola ľudská kolónia udržateľná.

Pancosmorio teória vysvetľuje, že život na Zemi vznikal v podmienkach jedinečných pre našu planétu. Nikde inde v Slnečnej sústave nenájdeme nič podobné. Autori tejto teórie tvrdia, že vytvorenie kolónie vo vesmíre nie je len o postavení základne, v ktorej by mali kolonizátori vzduch a schopnosť vyrobiť si vlastnú potravu.

V tomto duchu vysvetľujú, že kolónia na Marse by v súčasnosti nemohla existovať, pretože nedokážeme astronautom zabezpečiť podmienky, aké vládnu na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close