Stane sa tento svet našim novým domovom, keď už nebude Zem obývateľná?
Keď Slnko expanduje na červeného obra, z Európy by sa mohol aspoň na krátko stať svet, kde by sme mohli nájsť útočisko.
Hoci nám ostáva ešte pár miliárd rokov, jedného dňa sa Slnko dostane na koniec svojho životného cyklu. Keď dôjde našej hviezde palivo, ktoré momentálne spotrebúva na jadrovú fúziu, zmení sa na červeného obra a niekoľkonásobne zväčší svoju veľkosť. Čo bude potom?
Expanzia Slnka a jeho prerod na červeného obra pohltí Merkúr a Venušu. Výskumníci sa zatiaľ nedokážu zhodnúť na tom, či expanzia pohltí aj našu Zem, no na tom až tak veľmi nezávisí. Aj keby planéta hviezdnu expanziu prežila, stane sa príliš horúca na to, aby na nej dokázalo čokoľvek existovať.
Toto môže byť náš nový domov
Nová štúdia, na ktorú upozorňuje portál Universe Today, sa zamýšľa nad tým, čo by ľudstvo mohlo urobiť, ak sa mu podarí prežiť do tohto zlomového momentu, ktorý transformuje našu Slnečnú sústavu na nepoznanie.
“Prerod Slnka na červeného obra spáli vnútorné planéty na popol a celkom určite bude predstavovať koniec života na Zemi. Mars by sa mohol ale stať teplejším a vhodnejším pre život. Rovnako by však mohol prerod Slnka na červeného obra prospieť Jupiteru a jeho mesiacu. Keď sa Slnko zmení na červeného obra, expanduje nielen samotná hviezda, no vzdiali sa aj jej obývateľná zóna, teda ideálna vzdialenosť od hviezdy pre existenciu vody,” hovoria výskumníci.
Jedným z mesiacov Jupitera je aj Európa. Ide o svet pokrytý hrubou ľadovou škrupinou, pod ktorou by sa však mohol ukrývať oceán so životom. Keď Slnko vstúpi do fázy červeného obra, informované odhady nám naznačujú, že by na Európe mohla vzniknúť atmosféra z vodnej pary. Či ale takáto atmosféra dokáže podporovať život alebo nie, ostáva otvorenou otázkou.
Autori novej štúdie hovoria, že ak by aj mesiac Európa nebol vhodný pre pozemský život, presunutie obývateľnej zóny by mohlo znamenať, že na mesiaci budú vhodné podmienky na to, aby sa život mohol začať vyvíjať, hoci len krátky čas.
Neprehliadni
“Vo väčšom kontexte nám výskum fázy červeného obra poskytuje viac informácií o tom, čo by sa mohlo stať s obývateľnými zónami sústavy a ako by sa mohli ďalej vyvíjať planéty a mesiace, ktoré prežijú smrť svojich hviezd. Zaujímavosťou je, že viac ako 90% objavených exoplanét momentálne obieha okolo hviezd, ktoré sa eventuálne stanú bielymi trpaslíkmi, rovnako ako Slnko. Preto považujeme za dôležité pochopiť, čo sa stane so svetmi, ktoré prežijú fázu červeného obra a dostanú sa do fázy bieleho trpaslíka,” vysvetĽujú autori štúdie.
Čo sa stane s Európou?
Hneď na začiatku autori štúdie uvádzajú, že osud planéty alebo mesiaca nezávisí len od toho, či dokáže prežiť expanziu hviezdy. Expanzia ovplyvní ich obežné dráhy, zmení sa aj množstvo solárneho vetra a určitú úlohu hrá obrovské množstvo faktorov.
Autori štúdie uvádzajú, že expanziou slnka začne celá sústava Jupitera a všetkých jeho mesiacov pociťovať expandujúcu solárnu atmosféru. Odhaduje sa, že oblaky v najvyšších vrstvách atmosféry Jupitera sa stanú vodnými oblakmi. Rovnako existuje šanca, že počas tohto procesu Jupiter “napuchne”. To by mohlo predstavovať riziko pre vnútorné mesiace.
Ľad na povrchu mesiaca Európa sa s najväčšou pravdepodobnosťou premení na paru, teda sublimuje. Väčšina pary sa stratí do vesmíru, no Európa si bude môcť aspoň nakrátko udržať tenkú atmosféru, než aj tá zmizne úplne. Autori štúdie odhadujú, že počas tohto obdobia by Európa mohla byť obývateľná, no nie nadlho.
Výskumníci predpokladajú, že ak Európu čaká takýto osud, podobne by na tom mohli byť aj iné mesiace v odlišných slnečných sústavách. Autori štúdie preto navrhujú rozšíriť pátranie po týchto svetoch, ktoré by nám dokázali lepšie prezradiť, či sa môže Európa stať útočiskom ľudstva, keď sa Zem stane pre nás neobývateľnou.
Komentáre