Stačí smartfón namieriť na tanier a AI ti povie, koľko kalórií prijímaš. Túto aplikáciu nevymeníš za nič!
Výskumníci navrhli aplikáciu, ktorá s pomocou umelej inteligencie počíta, koľko kalórií sa ti nachádza na tanieri.
Ak sa zaujímaš o zdravý životný štýl, možno aj cvičenie, určite si sa už stretol s rôznymi aplikáciami alebo stránkami, v ktorých si môžeš počítať kalórie a iné živiny. Zadáš aké jedlo si mal a akú veľkú porciu a uvidíš kalorický obsah tvojho obeda. Výskumníci z NYU ale predstavili aplikáciu, v ktorej stačí len namieriť fotoaparát na jedlo na stole a hneď ti identifikuje počet kalórií.
Nová aplikácia v sebe spája umelú inteligenciu a sľubuje pomoc všetkým, ktorí si chcú udržiavať štíhlu líniu, cvičia alebo chcú zhodiť pár kíl navyše. Aplikácia využíva pokročilé hĺbkové učenie na to, aby dokázala rozpoznať jedlo na obrázkoch a vypočítať ich nutričný obsah, vrátane kalórií, bielkovín, uhľovodíkov a tuku. Nápad pre aplikáciu vyšiel z hlavy vedúceho výskumu, Prabodha Panindreho.
Váhu si ustrážime ľahšie
V rámci iného výskumu sa vedci zamerali na hasičov a ich zdravie. Tento výskum ukázal, že 73 až 88% profesionálnych hasičov a 76 až 87% dobrovoľných hasičov trpia buď nadváhou alebo obezitou. Títo hasiči zároveň trpia vyšším rizikom srdcovocievnych ochorení a ďalšími zdravotnými rizikami. Tie ovplyvňujú schopnosť hasičov podať plný výkon pri zásahu.
“Tradičné metódy monitorovania príjmu jedla sa spoliehajú na to, čo si sami priznáme a tým pádom sú aj nespoľahlivé. Náš systém odstráni z tejto rovnice ľudskú chybu,” vyjadril sa Panindre.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o jednoduchý a priamočiary koncept. Autori štúdie ale priznali, že spoľahlivá detekcia jedla je niečo, s čím mala umelá inteligencia problém už roky. Zdá sa však, že sa autorom výskumu podarilo tento problém vyriešiť. Umelej inteligencii robili problém hlavne tri faktory.
Prvým problémom je, že jedlo môže vyzerať naozaj rôzne. Existujú milióny rôznych kombinácií nielen medzi jedlami, ale aj v rámci jedného konkrétneho jedla. Keď niečo doma uvaríme, rovnaké jedlo môže vyzerať stále o niečo inak.
Neprehliadni
“Burger z jednej reštaurácie môže vyzerať dramaticky odlišne ako burger z inej reštaurácie a keď burgre pripravujeme doma, pridávame úplne novú vrstvu komplexnosti. Umelá inteligencia mala obrovský problém jednotlivé “verzie” jedál správne rozpoznávať,” vysvetľujú výskumníci.
V minulosti ale mali AI modely aj problém s rozpoznávaním porcie, čo je veľký problém, ak sa snažíme regulovať čo počas dňa zjeme. Nová aplikácia využíva pokročilé volumetrické výpočty na spracovanie záberu a odhadnutie miesta, ktoré jedlo zaberá na tanieri.
Nový systém porovnáva každé jedlo s informáciami o jeho hustote a makroživinách. Na základe toho dokáže 2D zábery pretvoriť do nutričných vyhodnotení. Vďaka tomu môže aplikácia správne vyhodnotiť porciu jedla bez toho, aby užívateľ musel zadať akýkoľvek input.
Poslednou prekážkou bola efektivita celého systému. V minulosti trval modelom výpočet kalórií príliš dlho na to, aby to bolo praktické pre každodenné použitie. Navyše sa vyžadovalo spracovanie dát na cloude, čo malo vplyv aj na súkromie užívateľov.
Výpočet kalórií v reálnom čase
V rámci nového výskumu využili výskumníci mimoriadne silnú technológiu YOLOv8, ktorá sa používa na rozpoznávanie obsahu na obrázkoch.
Nový AI systém výskumníci otestovali na pizzovom trojuholníku. Systém ukázal 317 kalórií, 10 gramov bielkovín, 40 gramov uhľovodíkov a 13 gramov tuku. Ide o nutričné hodnoty, ktoré veľmi blízko zhodujú s referenčnými štandardmi. Systém fungoval aj pri komplexnejších jedlách, napríklad jedle Idli sambhar, čo je špecialita z južnej Indie.
“Jedným z našich cieľov bolo, aby systém fungoval naprieč rôznymi kuchyňami. Chceli sme, aby vedel zmerať hot-dog rovnako presne, ako napríklad baklavu,” hovoria výskumníci.
Výskumníci aplikáciu vydávajú ako webovú aplikáciu. Je možné, že bude prístupná komukoľvek so smartfónom. Momentálne je však aplikácia skôr konceptom, ktorý by sa mal v budúcnosti vyladiť a expandovať.
Komentáre