Stačí sekunda a vaše e-mailové správy sa môžu preposielať na cudzí účet. Toto nastavenie si ihneď skontrolujte!

Gmail ponúka mnoho užitočných funkcií, no niektoré môžu byť aj zneužité. Pozrite sa, či sa vám nepreposielajú vaše správy na cudzí e-mail.

gmail aliasy
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa), úprava: Vosveteit.sk

Naše e-mailové schránky sú plné citlivých údajov. Používame ich nielen za účelom práce, ale aj na komunikáciu s priateľmi či známymi. Nie je preto divu, že v nich máme kvantum informácií, ktoré nechceme, aby k ním pristupoval niekto cudzí.

Existuje veľa spôsobov, ako môže byť naše súkromie narušené. Napríklad v prípade WhatsAppu stačí len na niekoľko sekúnd získať fyzicky prístup k smartfónu, a následne môže útočník aktivovať počítačovú verziu aplikácie s vašim účtom. Stačí len oskenovať QR kód a potom sa mu načítajú všetky správy preposlané cez aplikáciu. Najhoršie na tom je, že vy sa to nedozviete do doby, kým nezavítate do konkrétnej sekcie v nastaveniach aplikácie. Dajte si teraz ruku na srdce a úprimne si povedzte, kedy ste naposledy otvorili nastavenia súvisiace s prepojenými zariadeniami? Podobnú funkciu, aj keď nie identickú, má i Gmail.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Určite ste sa prihlasovali s vašim Gmail účtom na cudzom počítači. Niekedy sa zabudneme odhlásiť z účtu alebo od neho na pár sekúnd odbehneme. Prípadne sme požiadali o pomoc niekoho s počítačom, no osoba, ktorá sa podujala nám pomôcť, to mohla zneužiť. Rovnako do úvahy prichádza aj situácia, že ste dali na niekoľko sekúnd váš mobil do ruky napríklad kamarátovi, niekomu cudziemu alebo žiarlivému partnerovi. Tých možností, ako môže dôjsť k narušeniu vášho súkromia, je mnoho.

Pozrite sa, či vaše e-mailové správe nie sú preposielané neznámej osobe

Gmail ponúka mnoho užitočných funkcií. Jednou z nich je napríklad automatická možnosť preposielania e-mailových správ na druhý účet. Ide o skvelý nástroj, ak si chcete napríklad zálohovať vaše e-maily, no hlavnú schránku chcete mať prehľadnú a čistú. No túto funkciu môže zneužiť útočník, aby preposielal vaše e-mailové správy na ďalší účet, ktorý vám nepatrí. Poďme sa teraz spolu pozrieť, kde ju nájdete.

V prvom kroku si otvorte váš Gmail a kliknite na ozubené koliesko v pravom hornom rohu. Následne si otvorte nastavenia vášho účtu. V hornej časti obrazovky kliknite teraz na možnosť Preposielanie a POP/IMAP. Potom v ponuke uvidíte nastavenie, ktoré sa volá Preposielanie. V tejto časti nastavení si môžete pozrieť, či sú vaše e-mailové správy odosielané ďalej alebo nie. Ak tam zbadáte cudzí e-mail, tak ho okamžite odstráňte.

Gmail preposielanie e-mailov
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ste v týchto nastaveniach našli cudzí e-mail, tak vám odporúčame, aby ste obratom skontrolovali posledné prístupy do vášho účtu. Návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku.

No vo všeobecnosti stačí zrolovať e-mailovú schránku na spodok, kde nájdete možnosť Posledná aktivácia účtu. Ako na ňu kliknete, tak uvidíte posledné IP adresy, z ktorých bol otvorený váš účet. Prípadne sa k týmto nastaveniam dostanete aj cez aplikáciu Google a nastaveniach ochrany a súkromia. Nezabudnite si následne zmeniť heslo a zapnúť dvojfaktorovú autentifikáciu, aby sa nikto cudzí nemohol prihlásiť do vášho účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre