Stačí sa „len“ pozrieť do kamery: Ako vlastne funguje technológia rozpoznania tváre?

Dnes môžeme smartfóny, ale aj notebooky odomknúť len tým, že sa do nich pozrieme, no má to svoje muchy.

rozpoznavanie tvare facial recognition
Zdroj: flickr.com (Mike MacKenzie) (CC BY 2.0)

Technológia rozpoznania tváre je dnes už pomerne bežná. Mnohí si môžu odomknúť svoj smartfón, alebo notebook len tým, že sa pozrú do kamery. Lenže ako táto technológia vlastne funguje? O tom, či sa na ňu môžeme naozaj spoľahnúť píše portál MakeUseOf.

Jednoducho povedané, technológie, ako napríklad Face ID dokážu identifikovať vašu tvár. Neznamená to ale, že si vás len odfotia a na základe fotky poznajú, že ste to naozaj vy. Rozpoznanie tváre pracuje s niekoľkými odlišnými systémami, ktoré zbierajú informácie o vašej tvári. Príkladom je infračervené skenovanie tváre, ale zisťuje sa aj to, ako sú najprominentnejšie časti vašej tváre od seba vzdialené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň sa uplatňuje takzvané strojové učenie, ktoré zaistí, že vaša tvár bude rozpoznaná aj keď budete starší. Samozrejme aj táto technológia má svoje muchy. V roku 2019 poukázal portál Washington Post na to, že technológia rozpoznania tvárí má problém rozpoznať človeka tmavšej pleti. To však nie je všetko, problém má napríklad aj s dvojičkami.

Ak používate technológiu rozpoznania tváre na smartfóne, určite ste sa stretli s nejakými problémami. Veľký vplyv na to, či vás zariadenie identifikuje, má počasie, ale aj množstvo svetla, ktoré má kamera k dispozícii. Práve preto je väčší problém odomknúť smartfón tvárou počas noci.

Na to, aby rozpoznanie tváre fungovalo tak, ako má, potrebuje istú formu umelej inteligencie. Tá sa s každým úspešným skenovaním učí. V praxi to znamená, že na začiatku nebude takýto systém veľmi výkonný. Často bude dochádzať k zlému identifikovaniu tváre, no postupom času sa bude zlepšovať.

V prípade smartfónov neexistuje jednotný systém technológie rozpoznania tváre. Každý výrobca používa svoj vlastný systém, z čoho prirodzene vyplýva, že jeden systém môže byť lepší, ako druhý.

Rozpoznanie tváre v rôznych odvetviach

Napriek tomu sa rozpoznávanie tváre využíva v množstve rozličných sfér. Spomenuli sme smartfóny, no rozpoznanie tváre nájdete napríklad aj na letiskách. Okrem toho sa tento systém využíval na identifikovanie ľudí v dave, alebo na rozpoznanie zločincov. V posledných rokoch sme v tejto sfére zaznamenali výrazné pokroky, no to neznamená, že už máme na trhu bezchybný produkt.

Aby bolo identifikovanie tváre naozaj špičkové, čaká nás ešte veľa práce. Dôležitú úlohu hrajú výrobcovia, ktorí sa tento systém rozhodnú použiť v svojich zariadeniach. Kľúčovým je predbežné testovanie a následný výber tých najlepších riešení. V Číne napríklad zavádzajú platbu priamo tvárou. Pri nakupovaní sa zákazník pozrie na obrazovku a nepotrebuje kreditnú kartu, či peniaze.

Mnohí to vnímajú ako znak autoritárskeho štátu, no niekoľko ďalších krajín uvažuje o podobných riešeniach. Tento systém platby sa dostal aj do Spojených štátov, alebo Dánska.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre