Stabilná červia diera môže existovať, no má to háčik: Potvrdí sa táto kontroverzná teória?
V novej štúdii vedci objavili spôsob, ako vytvoriť stabilnú červiu dieru, no zakladá sa na pomerne veľkom predpoklade.
Červie diery sú hypotetické kozmické objekty, ktoré by prepojili dva vzdialené body vo vesmíre a vytvorili by medzi nimi akýsi most. Myšlienkou červích dier je skrátiť cestu, ktorá by normálne trvala desiatky, možno stovky tisíce rokov, na pár minúť.
Problém je, že červie diery momentálne existujú len na papieri. Teoretickí fyzici sa domnievajú, že by skutočne mohli fungovať, no zatiaľ nemajú najmenšiu predstavu o tom, či tieto objekty môžu existovať voľne vo vesmíre a ani o tom, či sa nám niekedy v ďalekej budúcnosti podarí jednu vytvoriť. Teórií je mnoho a jedna z tých novších tvrdí že áno, skutočne je možné vytvoriť červiu dieru, no má to jeden háčik. Podľa portálu Space sa vyžaduje, aby mal náš vesmír ďalšie dimenzie.
Prirodzená „skratka cez vesmír“
Červia diera má svoj vstupný bod, výstupný bod a tunel, ktorý tieto dva body spája. Ten sa označuje aj ako krk červej diery a vo svojej podstate môže mať akúkoľvek dĺžku. Ideálne je, podľa teórie, ak je čo najkratší. Ďalším problémom je, že červie diery sú aspoň podľa našich vedomostí extrémne nestabilné. Ak by sa aj nejakým spôsobom červia diera vytvorila, okamžite by zanikla kvôli extrémnym gravitačným silám.
Práve preto sú tieto skratky zatiaľ iba na papieri. Na to, aby sme dokázali vyrovnať sily a udržať červiu dieru stabilnú sa vyžaduje exotická hmota, ktorá má zápornú hmotnosť. Problém je, že taká vo vesmíre neexistuje.
Vedci sa ale pozreli na červie diery pomocou teórie strún, pomerne často diskutovanou teóriou o fungovaní vesmíru. Podľa nej existuje ešte niekoľko ďalších dimenzií a náš 3D priestor je len akousi tenkou membránou. Tá existuje v extradimenzionálnom priestore, ktorý teoretickí fyzici označujú ako „bulk“.
Neprehliadnite
V „našom vesmíre“ sú pripútané všetky základné prírodné sily, no len gravitácia dokáže cestovať naprieč dimenziami. Teória strún týmto spôsobom vysvetľuje, prečo vnímame gravitáciu ako najslabšiu zo všetkých základných síl. V skutočnosti nie je slabá, len je „zriedená“ v oveľa väčšom vesmíre.
Extra dimenzie
Lenže prečo na tom vlastne záleží? Tím vedcov na základe teórie strún a správania sa gravitácie vo vesmíre, ktorý má oveľa viac dimenzií, dokázal vytvoriť model funkčnej červej diery. Vo svojej práci tvrdia, že na tomto chápaní gravitácie môže byť postavená stabilná červia diera a to aj bez použitia hmoty, ktorá v našom svete neexistuje.
Aj takáto čierna diera ale porušuje energetické podmienky udávané vo všeobecnej teórii relativity. Autori ale konštatujú, že to vôbec nie je chyba. Podstata gravitácie, ktorá podľa teórie strún cestuje naprieč všetkými dimenziami, prirodzene viedla k porušeniu podmienok energie. Autori na záver dodávajú, že ak by sme niekedy v budúcnosti videli vzniknúť, alebo dokonca vytvorili vlastnú čiernu dieru, bol by to jasný dôkaz toho, že náš vesmír má viac dimenzií, než si myslíme.
Komentáre