Spyware Pegasus sa v smartfónoch používateľov vyskytuje častejšie, než sa predpokladalo

Analytici z iVerify publikovali správu, ktorá sa zamerala na infekciu spywaru Pegasus v smartfónoch používateľov.

Spehovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia (Public domain)

Pegasus je známy spyware, za ktorého vývojom stojí izraelská spoločnosť NSO Group. Tento špehovací softvér vo svojej oblasti patrí medzi špičku a nie je žiadnym tajomstvom, že ho používajú vlády naprieč celým svetom. Dokonca sa nedávno objavili špekulácie, že ho aktívne používa aj Slovenská informačná služba.

Tento špehovací nástroj často zneužíva rôzne „zero-click“ slabiny, aby sa dostal do zariadení obetí. Častokrát používateľ nemusí spraviť dokonca ani žiadnu interakciu, aby sa do jeho telefónu dostal tento softvér. V minulosti bolo viacero prípadov, kedy sa Pegasus dostal do telefónu obete napríklad cez aplikáciu WhatsApp.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Na tomto škodlivom softvéri je nebezpečné to, že používateľ o ňom nevie, že ho má v zariadení. A preto môže v ňom nepozorovane operovať pomerne dlhú dobu.

Predstavuje Pegasus reálnu hrozbu pre používateľov smartfónov?

Najnovšie analytici z iVerify zverejnili zaujímavú správu. Pozreli sa na to, koľko infekcií Pegasusom identifikovali po zosnímaní telefónov používateľov. Preto sa rozhodli pozrieť na 2 500 zariadení, či v nich odhalia tento spyware. Poďme sa nižšie pozrieť na to, na čo prišli.

Doteraz sa predpokladalo, že Pegasus bol používaný iba na monitorovanie vysokopostavených cieľov, ako sú napríklad novinári, politickí aktivisti a vládni úradníci.

iVerify ešte v máji tohto roka vydalo nástroj, cez ktorý môžu používatelia oskenovať svoje zariadenia, či v ňom nemajú nainštalovaný Pegasus. Medzičasom túto službu bez akejkoľvek reklamy využili 2 500 používateľov. A výsledok? Bolo odhalených niekoľko infekcií spywarom Pegasus.

„Bez jedinej reklamy využilo možnosť naskenovať svoje zariadenia 2 500 našich používateľov,“ uviedla spoločnosť. „Výsledky týchto skenov potvrdili to, čo sme už predpokladali: ak to budete hľadať, nájdete to. Zistili sme sedem infekcií Pegasus“., uviedla spoločnosť. „Odhalili sme sedem infekcií Pegasus – číslo sa môže zdať malé, no predstavuje obrovskú červenú vlajku vo svete mobilnej bezpečnosti.“, doplňujú experti na bezpečnosť.

Ďalej treba podotknúť, že nie všetky infekcie boli „čerstvé“, čo znamená, že do zariadení obetí sa dostal Pegasus dávnejšie.

Tento spyware je okrem iného známy tým, že ako infikuje zariadenie obete, tak dokáže maskovať svoju prítomnosť v telefóne. Neskôr je dokonca schopný sa zo zariadenia sám odstrániť a pozametať po sebe stopy.

Miera infekcie je pomerne vysokou

V každom prípade, miera infekcie je 2,5 infikovaných zariadení na 1000 skenov, čo je pomerne vysoké číslo a rovnako ide o výrazne vyššiu mieru infekcie, než aké boli predtým publikované.

Druhým dychom treba ale uviesť, že službu spoločnosti využili pravdepodobne ľudia, ktorí mali nejakú obavu, že ich telefón môže byť infikovaný. Miera infekcie môže byť preto v realite o niečo nižšou.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre