Správa sa vám tak takto váš smartfón? Nepodceňujte to, môžete mať v ňom škodlivý vírus!

Niektoré sofistikované malvéry sa pred vami šikovne schovávajú, no vo väčšine prípadov si aj takto môžeme všimnúť, že niečo nie je v poriadku.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Hackeri a online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať k vašim dátam alebo peniazom. Zdá sa, akoby nové vírusy a podvody pribúdali každým dňom a niekedy môže byť naozaj náročné povedať, či ste sa stali obeťou alebo nie.

Mnoho vírusov je navrhnutých tak, aby sa dokázali vo vašom zariadení schovať. Znamená to, že ak by ste chceli po nich pátrať, zahrabú sa hlbšie do systému alebo na chvíľu prerušia svoju činnosť. Tým vás chcú oklamať, aby ste si mysleli, že je váš smartfón v poriadku. Ako teda zistíme, či je naše zariadenie infikované?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré vírusy sú naozaj mimoriadne sofistikované a odhalíte ich až v momente, kedy už je neskoro. Zároveň ale treba mať na pamäti, že ide o programy, ktoré musia niečo vykonávať, aby sa dostali k vašim dátam alebo peniazom. Spravidla ide o náročné programy, ktoré buď zaťažia váš smartfón alebo počas ich činnosti zmenia niektoré nastavenia, aby mohli správne fungovať. Inými slovami povedané, ak ste obozretní, môžete si všimnúť, že s vašim zariadením nie je niečo v poriadku. Toto sú najcharakteristickejšie znaky toho, že máte v smartfóne malvér.

Zvýšená spotreba batérie

Ak sa váš smartfón začal vybíjať oveľa rýchlejšie aj keď ho nepoužívate, môže to byť znakom toho, že nejaká aplikácia prebieha na pozadí a vyžaduje si podstatnú časť výkonu zariadenia. Hoci nie vždy môže ísť o malvér, vo väčšine prípadov sú to len škodlivé aplikácie, ktoré majú potrebu sa schovávať pred vašim zrakom. Ak postrehnete že výdrž batérie klesla prakticky zo dňa na deň, už môžete tušiť že máte v telefóne neželaného návštevníka.

Spomalenie telefónu

Je normálne, že náš telefón plynúcim časom je pomalší. Predsa v priebehu toho, ako ho používame, tak dochádza k jeho opotrebovaniu. No ak sa smartfón stane pomalým zo dňa na deň, tak dôvodom môže byť vírus. Samozrejme, do úvahy treba brať i to, že ste si mohli do zariadenia nahrať aj regulárnu aplikáciu, ktorá vyťažuje zdroje telefónu.

No v každom prípade, typickým správaním pre vírus je, že vykonáva nejaké úlohy na pozadí telefónu. Napríklad odosiela dáta, zapisuje do telefónu nejaké informácie a podobne. Hackeri môžu potenciálne nainštalovať do vášho smartfónu aj aplikácie, ktoré vás sledujú.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Nežiadúce správy alebo reklamy

Hoci sa malvér vo väčšine prípadov pokúša zostať čo najdlhšie inkognito, k mnohým zákerným vírusom hackeri pribalia aj takzvaný adware. Ide o druh škodlivého softvéru, ktorý vaše zariadenie doslova zaplaví rôznymi reklamami. V tomto prípade nie je veľmi priestor na dohady, ak si všimnete reklamy na miestach, kde sa predtým neobjavovali, takmer určite máte v zariadení tento druh škodlivého softvéru.

Adware sa môže zobrazovať na domovskej obrazovke či cez vyskakovacie okná alebo zvláštne upozornenia. Tie bývajú častokrát v inom jazyku, alebo vám ukazujú nevhodné reklamy zamerané na dospelé publikum.

Samovoľné odosielanie správ alebo mailov

Všimli ste si odoslanú správu, ktorú ste rozhodne neposielali vy? Veľa škodlivých softvérov dokáže prevziať kontrolu nad vašimi sociálnymi sieťami alebo mailovou adresou. Ide o spôsob, ako sa môže malvér ďalej šíriť. Vo väčšine prípadov útočník posiela správy s odkazom, ktorý do zariadenia ďalšej obete nainštaluje škodlivý softvér. Obete sa nechajú oklamať tým, že im správu poslal niekto známy. Ak by vám takáto správa prišla aj od priateľa alebo rodiny, na žiadne podozrivé odkazy neklikajte. Namiesto toho sa radšej uistite, že správu posielal naozaj on.

Všimli ste si nové aplikácie?

Pravdepodobne aj vy máte v telefóne desiatky aplikácií. Priemerný používateľ ich má viac ako 80, čo je šialené číslo. V skutočnosti pravidelne ale používame do 10 aplikácií. Pravidelne preto kontrolujte, či vám do telefónu nepribudol nový softvér. Urobiť tak môžete cez vstavaného Správcu aplikácií vo nastaveniach telefónu, kde viete zobraziť všetky aplikácie v telefóne. Prípadne môžete za týmto účelom použiť aj Správcu aplikácií v Obchode Play.

V súvislosti s novými aplikáciami by sme vám dali do pozornosti i to, že škodlivý softvér sa vie v štandardnom výpise aplikácií schovať, napríklad za logo inej známej aplikácie. Prípadne dokáže logo zobraziť ako „priesvitné“, a vy preto aplikáciu jednoducho neuvidíte. Preto vám odporúčame, aby ste Správcu aplikácií občas navštívili.

android malware virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Smartfón sa správa zvláštne

Ak ste postrehli že sa vaše zariadenie samo odomyká, prípadne sa otvárajú aplikácie alebo sa sám od seba vypne, túto situáciu okamžite riešte. Sú isté druhy malvéru, ktoré získajú kontrolu nad celým systémom Android. V tomto bode už hackerovi nebráni nič v tom, aby si s vašim smartfónom robil čo chcel.

V tých najhorších prípadoch môže útočník zistiť vašu polohu, alebo vás odpočúvať cez mikrofón, alebo fotoaparát.  Samovoľné správanie smartfónu sa považuje za jeden z najväčších výkričníkov a takmer určite značí prítomnosť malvéru, alebo iného nežiadúceho softvéru.

Ak máte podozrenie na malvér, urýchlene si stiahnite antivírový program. V Obchode Play ich nájdete niekoľko, no odporúčame siahnuť po známom a legitímnom programe, ako napríklad ESET, alebo iné. Veľa podvodných aplikácií sa maskuje práve za antivírové programy a pod rúškom bezpečnosti vám stiahnu do zariadenia škodlivý softvér.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre