Spravodajstvo

Spoločnosti Google bola francúzskymi úradmi udelená pokuta vo výške 150 miliónov eur

Svetový technologický a softvérový gigant zneužíval svoje silné postavenie voči inzerentom

Spoločnosti Google bola po niekoľkých mesiacoch opäť udelená nemalá finančná pokuta. Tentokrát si na spoločnosť bližšie posvietili vo Francúzsku, kde sa naň zamerali príslušné protimonopolné úrady. Po rozsiahlom vyšetrovaní úrady vzišli so záverom, že spoločnosť Google zneužívala svoje postavenie, pričom doslova „odpísala“ vybraných inzerentov, informoval známy The Wall Street Journal.

Opäť obrovská miliónová pokuta

Výška pokuty sa v tomto prípade vyšplhala na pomerne vysoké číslo – 150 miliónov eur. Udelená bola príslušnými francúzskymi orgánmi, ktoré sa zaoberajú monopolmi a protihospodárskymi súťažami. Pokuta je výsledkom sťažnosti spred 4 rokov, ktorú vydala spoločnosť Gibmedia. Tá stojí za viacerými stránkami s predpoveďou počasia, no spoločnosť Google tieto stránky doslova odpísala z online reklamného priestoru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nespravodlivé rozhodnutie

Spoločnosť Google znemožnila online inzerciu daných stránok, keďže údajne „navádzali ľudí ku plateniu rôznych služieb“, pričom na svojich stránkach zverejňovali „vykorisťujúce a podvodné reklamy“. Francúzskeho úrady však slová spoločnosti Google nevyvrátili, keďže problém sťažnosti pramenil úplne niekde inde.

Google rozhoduje medzi životom a smrťou niektorých stránok

„Spoločnosť Google má pre niektoré spoločnosti, ktoré žijú z týchto reklám, silu rozhodovať o ich živote alebo smrti,“ uviedla Isabelle de Silva, predsedníčka francúzskeho úradu pre hospodársku súťaž na tlačovej konferencii, kde oznámila rozhodnutie úradu. Spoločnosť Google údajne nemá jasne zadefinované, čo musia inzerenti spĺňať ku tomu, aby mohli byť ich stránky promované v internetovom priestore.

Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo

Francúzske úrady zároveň spoločnosť Google požiadali, aby zastavila neoprávnené odstavovanie niektorých inzerentov vo vyhľadávači, pričom by zároveň mala spustiť systém upozorňujúci inzerentov na to, keď je ich inzercia v rozpore s niektorými pravidlami. Finálne rozhodnutie však aj napriek ráznemu postoju úradov nepadlo. Spoločnosť Google s rozhodnutím nesúhlasí a plánuje sa odvolať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close