SpravodajstvoTechnológie

Spoločnosť Samsung predstavila najväčšie SSD na svete s úložným priestorom až 30TB

Juhokórejský výrobca elektroniky Samsung len pred niekoľkým hodinami predstavil najväčšie SSD úložisko na svete. Nové SSDčko od Samsungu s označením PM1643 sa môže pochváliť neuveriteľným až 30,72TB úložným priestorom. Jedná sa o najväčší úložný priestor, ktorý bol vtesnaný do 2,5-palcovej podoby. Samozrejme, gigant medzi diskami nemá byť určený pre bežných smrteľníkov, ale pred tie najmodernejšie podniky.

Až 2-násobne väčší oproti svojmu predchodcovi

SSD s označením PM1643 je vyrobený z 32 častí, z toho každá ponúka 1TB NAND flashiek. Každá vrstva NAND flashky je pritom zložená z ďalších 16 podvrstiev 512Gb V-NAND čipov. Pre porovnanie veľkosti, na takéto úložisko by ste vtesnali 5700 FullHD filmov alebo zhruba 500 dní nepretržitého videa. Nové SSDčko je pritom až 2-násobne väčšie ako jeho predchodca, ktorý bol vyrobený taktiež spoločnosťou Samsung. 16TB predchodca bol predstavený ešte v marci 2016. Pre namietačov, na svete existuje ešte väčšie SSDčko od spoločnosti Seagate (60TB) no je vtesnané iba do 3,5-palcového formátu a bolo vyrobené demonštračnou technológiou, ktorá sa zrejme nikdy nedostane do výroby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S väčšou kapacitou sa zvýšila aj jeho rýchlosť

So zvýšenou kapacitou oproti predchodcovi, spoločnosť Samsung prináša vylepšenia aj v iných oblastiach. PM1643 ponúka pôsobivé sekvenčné čítanie a zápis s rýchlosťou až 2100MB/s a 1700MB/s. Znovu pre porovnanie, rýchlosť tohto disku je zhruba 3-krát rýchlejšia ako rýchlosť priemerného SSDčka, ktoré nájdete v bežných počítačoch a laptopoch.

Na trh sa dostanú aj „menšie“ verzie tohto disku

Samsung ešte neprezradil dátum spustenia predaja a cenu nového SSDčka, no svoju ponuku SSD diskov chce určite v blízkej budúcnosti rozšíriť. Na trh by sa mali v priebehu tohto roka dostať nové 16,36TB, 7,68TB, 3,84TB, 1,92TB, 960GB a 800GB verzie. Výkonný viceprezident pre predaj pamätí spoločnosti Samsung Jaesoo Han v tlačovej správe uviedol, že spoločnosť bude aj naďalej agresívne napĺňať dopyt po SSD diskoch s viac ako 10TB úložiskom.

Jedná sa o naozaj veľký posun v pred, no neočakávajte, že sa vôbec niekedy s takýmto diskom stretnete v bežnej praxi. Ako bolo spomenuté vyššie, nové úložiská budú dostupné iba pre veľké spoločnosti a ich cena bude pre obyčajných používateľov naozaj privysoká.

Zdroj: Samsung

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close