Spojené štáty pracujú na „zodpovednej zbrani“. Rusku ani Číne sa to nebude páčiť, USA tým získajú nad nimi výhodu
Spojené štáty pracujú na špeciálnom zbraňovom systéme, ktorý má potenciál narušiť už tak dosť vyhrotené vzťahy medzi veľmocami.
Vesmírne sily Spojených štátov podľa portálu Techspot majú nainštalovať viac ako dve desiatky rušičiek, ktoré dokážu rušiť komunikáciu Ruska alebo Číny.
Vesmírne sily sa vyjadrili, že špeciálne stanice na rušenie komunikácie inštalujú v prípade, ak by sa niekedy v budúcnosti objavila potreba ich použiť. Technológia rušičiek sa už dostala za fázu prototypu a americké Ministrestvo obrany ju otestovalo v dvoch nezávislých testoch, ktoré prebehli tento rok.
Dokopy plánuje americká armáda nainštalovať až 24 rušičiek, pričom 11 z nich by malo byť funkčných do konca tohto roka.
“Rušičky sú malé, prenosné a nízkonákladové zariadenia na rušenie satelitnej komunikácie, ktoré môžeme inštalovať v akomkoľvek prostredí na ochranu amerických síl,” vyjadril sa hovorca amerických Vesmírnych síl.
Prenosné modulárne rušičky ale nepredstavujú náhradu za už existujúce a používané technológie, napríklad systém CCS (Counter Communications System) alebo rušičku Meadowlands, ktorej vývoj bol oneskorený. Rušička Meadowlands mala byť operačná do augusta tohto roku, no technologické problémy presunuli jej nasadenie až do októbra.
Vesmírne sily vysvetľujú, že v prípade týchto nových rušičiek úmyselne navrhli malý a modulárny systém. Ten využíva komerčné a bežne dostupné komponenty. Vďaka tomuto prístupu majú systém rušenia nepriateľského systému, ktorý možno v prípade veľkej potreby relatívne jednoducho presunúť na iné miesto.
Neprehliadni
Obrana proti vesmírnym útokom
Odborníci vysvetľujú, že Spojené štáty a ich spojenci potrebujú efektívny obranný systém, ktorý by sa dokázal vysporiadať s útokmi z vesmíru. Tento systém by zároveň nemal zničiť satelity nekontrolovaným spôsobom. Odborníci zároveň tvrdia, že v prípade rušičiek nejde o obranné systémy.
“Nové rušičky sú ofenzívne zbrane, ktorých cieľom je narušenie nepriateľskej komunikácie, nie ochrana vlastnej komunikácie. Rozdiel ale leží v tom, že rušičky sú zodpovednejšie, ako keby Spojené štáty do vesmíru vystrelili jadrovú raketu. Celý princíp rušičiek je len dočasné zastavenie komunikácie,” tvrdia odborníci.
Niektorí môžu argumentovať s tým, že Spojené štáty použijú rušičky len v prípade, kedy sa budú musieť brániť. Definíciou však tieto systémy môžeme zaradiť k ofenzívnym zbraniam. Zároveň ale ide o zbraň, ktorá nenapácha výrazné a trvalé škody, nepovedie k výraznej eskalácii konfliktu a v prípade použitia vytvorí šedú zónu v tom, kto konflikt začal.
Americké Ministerstvo obrany ale verí, že nemať adekvátne obranné alebo útočné technológie znamená, že nepriateľ môže Spojené štáty vnímať ako jednoduchý cieľ. Oznámenie nových rušičiek satelitnej komunikácie ale prichádza v dobe, kedy sú vzťahy medzi Spojenými štátmi, Ruskom a Čínou mimoriadne vypäté. Zároveň však treba poukázať aj na vypätú situáciu priamo v americkej politickej sfére.
Existuje teda šanca, že Rusko a Čína môžu považovať tento krok USA za agresívny.
Rusko testuje protisatelitné zbrane
Ešte v roku 2020 Spojené štáty obvinili Rusko z testovacieho výstrelu protisatelitovej zbrane. V roku 2021 Rusko v rámci mimoriadne nezodpovedného testu zničili raketou Nudol starý satelit. Ten sa rozpadol na tisíc drobných kúskov a úlomky ohrozili aj astronautov na ISS.
V roku 2022 sa Rusko vyhrážalo, že komerčné satelity sa môžu stať cieľom vojenskej odplaty. Krajina mala s najväčšou pravdepodobnosťou na mysli systém Starlink, ktorý Ukrajine zapožičal Elon Musk. Jeho satelitná konštelácia sa ukázala byť obrovskou pomocou pri obrane proti ruským útočníkom. Ukrajinské vojská pomocou nich dokážu sledovať pohyby ruských jednotiek, ale aj komunikovať.
Vesmír sa pomaly ale isto stáva “novým bojiskom” a v tomto smere predstavujú rušičky Spojených štátov jeden z tých “miernejších” spôsobov ofenzívy. Aj napriek tomu môžu rušičky viesť k ešte väčšiemu vyhroteniu medzinárodných vzťahov.
Komentáre