Spočiatku si astronómovia mysleli, že niečo prehliadli: Tieto solárne vlny sa pohybujú rýchlejšie, než je podľa zákonov fyziky možné

Označujú sa ako HFR vlny a mohli by nám pomôcť lepšie pochopiť našu najbližšiu hviezdu.

Slnko
Zdroj: NASA/SDO

Na povrchu nášho Slnka vedci objavili nový typ vysokofrekvenčnej vlny, ktorá sa pohybuje trikrát tak rýchlo, než by malo byť možné, píše portál Live Science.

Vedci tieto vlny označili ako vysokofrekvenčné retrográdne vírivé vlny (pozn. redakcie: High-frequence Retrograde Vorticity Waves). Po prvýkrát ich pozorovali ako sa pohybujú proti rotácii Slnka. Ich práca je publikovaná v Nature Astronomy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa nedokážu pozrieť pod povrch našej najbližšej hviezdy, preto používajú akustické vlny na to, aby získali aspoň nejakú predstavu o tom, čo sa deje v hlbších vrstvách Slnka. V dátach vytvorených za posledných 25 rokov, si vedci všimli tieto mimoriadne rýchle vlny a spočiatku si mysleli, že niečo prehliadli.

Vedci v súčasnosti nedokážu nahliadnuť do interiéru nášho Slnka, ani iných hviezd pomocou nástrojov, ktoré majú k dispozícii. Na to, aby zistili čo sa deje vo vnútri hviezdy využívajú iné metódy. Medzi ne patrí napríklad pozorovanie stôp, ktoré sa ukážu na povrchu hviezdy. HFR vlny môžu byť dôležitým krokom k pochopeniu interiéru hviezd.

„Už len existencia HFR vĺn naznačuje, že v útrobách Slnka môžu prebiehať zaujímavé fyzikálne deje. Vďaka nim by sme mohli odhaliť, čo sa pod povrchom našej hviezdy deje,“ vyjadril sa Shravan Hanasoge, astrofyzik z New York University.

Čo vytvára HFR vlny

Spočiatku vedci predpokladali, že za vznik HFR vĺn môže efekt Coriolis. Ten vysvetľuje, prečo sa body na rovníku javia rýchlejšie ako body na póloch kozmických objektov. HFR vlny podľa odhadov mohli vznikať niekoľkými spôsobmi. Buď ich vytvára magnetické pole, gravitácia Slnka, alebo konvekčné prúdy, ktoré dokážu urýchliť obyčajné vlny. Ani jedna z možností ale nesedí s dátami, ktoré majú vedci k dispozícii.

„Ak by sme vedeli, aký proces zodpovedá za vznik HFR vĺn, mohli by sme zodpovedať niekoľko otvorených otázok ohľadom našej hviezdy. Bližšia analýza ale ukázala, že ani jeden z navrhovaných procesov nemôže viesť ku vzniku týchto vĺn. Je to vzrušujúce, pretože ich objav nám otvára dvere k novým vlastnostiam a procesom nášho Slnka,“ vysvetľuje Chris Hanson, fyzik špecializujúci sa na procesy nášho Slnka.

Ak vedci prídu na to, čo presne vedie ku vzniku HFR vĺn, možno lepšie pochopia aj to, čo sa deje pod povrchom Slnka. Dozvedieť by sa mohli nielen o vnútorných procesoch našej hviezdy, ale aj o tom ako toto správanie ovplyvňuje Zem a ďalšie planéty sústavy. Bližšia definícia HFR vĺn by mohla vedcom poskytnúť informácie aj o ďalšom záhadnom type vlny, ktorá sa nazýva Rossbyho vlna. Tá sa objavuje v našich oceánoch rovnako ako HFR vlna. Aj ona sa pohybuje niekoľkokrát rýchlejšie, než by malo byť podľa súčasných modelov možné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre