Spam na WhatsAppe začína byť čoraz vážnejším problémom: Takto ho jednoducho rozpoznáte!

WhatsApp umožňuje odoslať správu hocikomu a to aj ľuďom, ktorých nemáte uložených v telefóne. To využíva aj veľa útočníkov.

WhatsApp_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk, logo WhatsApp, Pixabay.com

Aj na aplikácii WhatsApp sa môžeme stretnúť s rôznymi nekalými praktikami a čoraz väčším problémom sa stávajú spam správy. Ide o nevyžiadanú komunikáciu, ktorá nemusí byť nutne nebezpečná, no to nie je pravidlom. V najlepšom prípade pôjde o otravnú marketingovú stratégiu rôznych spoločností, no v horších prípadoch sa môže útočník pokúsiť získať prístup k vašim účtom, alebo platobným údajom.

Je dôležité vedieť, ako rozpoznať spamové správy a v ďalších krokoch buď zablokovať odosielateľa, alebo sa ubezpečiť, že sú vaše účty v poriadku. Lenže ako rozpoznať tieto druhy nevyžiadaných správ? Taktiky útočníkov sa zlepšujú každým dňom, no aj napriek tomu sú spam správy ešte stále rozpoznateľné vďaka charakteristickým znakom. Na tému upozornil portál makeuseof.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Často preposielané správy

Jednou z funkcií aplikácie WhatsApp je aj možnosť preposlať správu novému príjemcovi. Je to šikovná možnosť pre prípad, že potrebujete niečo poslať viacerým ľuďom a preto niet divu, že útočníci túto funkciu využívajú naplno.

Dobrou správou je, že aplikácia dokáže rozpoznať, ak je určitá správa často preposielaná. Ak odosielateľ preposlal nejakú správu viac ako päťkrát, aplikácia vás na túto skutočnosť upozorní varovaním. Často preposielané správy však môžu byť len neškodným vtipným obrázkom, článkom v správach, alebo v horšom prípade môže ísť aj o podvod. Ak dostanete správu, ktorá bola veľakrát preposlaná a postrehnete ešte iné faktory, ktoré tak úplne nesedia, majte sa na pozore.

Neznáme telefónne čísla

Prostredníctvom aplikácie WhatsApp dokážete poslať správu komukoľvek, na koho máte telefónne číslo. Útočníci často prehľadávajú weby, aby sa ku nemu dostali, alebo získajú databázu aktívnych čísel. Následne môžu komukoľvek poslať napríklad odkaz na nebezpečnú stránku.

Ak vám príde správa od potenciálneho útočníka, alebo len ďalšia reklama, v aplikácii sa vám zobrazí nerozpoznané číslo. WhatsApp totiž pracuje s vašimi kontaktmi a akékoľvek číslo uložené v mobile, sa vám zobrazí pod uloženým menom.

Ako rozpoznať podvody v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: YouTube (Josef T-D)

Známe podvody a podozrivé odkazy

Ak vám príde správa, ktorá bola často preposielaná, pochádza z neznámeho čísla a nájdete v nej odkaz na inú stránku v tomto prípade sa majte na pozore, pretože na 150% ide o útočníka. Jedným zo základných pravidiel internetovej bezpečnosti je neklikať na cudzie odkazy a v tomto prípade to platí dvojnásobne, pretože tieto odkazy bývajú preplnené rôznym malvérom.

Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

Útočníci ale nie vždy posielajú len čistý odkaz. Na WhatsAppe fungujú rôzne druhy podvodov, ktoré majú úlohu od vás vylákať čo najviac informácií. Medzi jedny z najčastejších podvodov patrí napríklad aktivácia funkcie WhatsApp Gold – prémiovej verzie stránky. Tento podvod sa rozbehol v roku 2016 a oklamal obrovské množstvo ľudí. Aplikácia pritom prémiové funkcie neposkytuje.

Ďalším častým podvodom je expirácia WhatsApp konta. Útočník vám pošle správu že vaše konto vypršalo a musíte ho za malý poplatok opäť aktivovať. Na to si treba dať pozor, pretože aplikácia neúčtuje svojim užívateľom žiadnu čiastku za ich služby.

Poslednou je ponuka na rôzne zľavové kupóny. Možnosť získať poukážku väčšinou prichádza s  podmienkou vyplnenia dotazníka, ktorý z vás vytiahne všetky údaje. Netreba ani vysvetľovať, že poukážku na konci nedostanete.

Zvláštny výber slov

Aplikácia WhatsApp varuje, že podvodníci väčšinou využívajú staré a zaužívané taktiky na to, aby vás oklamali. Týchto 5 trikov vám ale pomôže rozpoznať, či ide o podvod, alebo nie:

  • Zlá gramatika a chyby v texte.
  • Útočník vás žiada o kliknutie na odkaz v správe.
  • Útočník vás žiada o zdieľanie citlivých informácií, napríklad hesiel, dátumu narodenia, alebo čísla kreditnej karty.
  • Žiadosti o zdieľanie správy.
  • Výzvy na uhradenie poplatkov za používanie aplikácie WhatsApp.

Stačí, že správa bude spĺňať jedno z vyššie uvedených kritérií a môžete si byť istí, že ide o podvod.

Ako rozpoznať podvody v aplikácii WhatsApp?
Zdroj: Imgur(mjracer)

Žiadosť o overenie vášho účtu na inej platforme

Systém dvojstupňového overenia účtu funguje na množstve rôznych stránok a je to naozaj užitočná funkcia. Na žiadnej ale nedokážete zabezpečiť svoj účet prostredníctvom WhatsAppu. Aj napriek tomu sa môže stať, že vám do schránky príde aj takáto správa. V tomto prípade ale nejde o pokus útočníka získať prístup k vášmu účtu, ale o spam, ktorý chce získať prístup k vašim údajom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre